Készült: 2024.05.08.16:01:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

23. ülésnap (2022.07.18.),  47-52. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:26


Felszólalások:   41-46   47-52   53-58      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Képviselő úr, a válaszát kérem, a válaszát kérem. (Taps a DK soraiból.) Tisztelt Országgyűlés! Ha jól érzékeltem, képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Tájékoztatom önöket, hogy elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Sas Zoltán, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszterhez: „Mi lesz az önkéntes tűzoltókkal?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

SAS ZOLTÁN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársak! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszterhelyettes Úr! Több mint 600 önkéntes tűzoltó-egyesület érdekében szólalok fel. Ezek a szervezetek és a tagjai azok, akik a polgárokkal találkozhatnak, nemcsak akkor, ha a házuk lángokban áll, de közlekedési balesetek során, viharkárok következményének elhárításánál, özönvízszerű esőzések okozta károk felszámolásánál is. Nemrég a XIII. kerület Tatai utcai raktárépület oltásánál a hivatásos tűzoltók mellett a rózsadombi, a fóti és a zuglói önkéntesek is segítettek a katasztrófa elhárításánál. E hónap elején pedig a mezőcsáti önkéntesek működtek közre a hatalmas kiterjedésű bükki erdőtűz megfékezésében.

A katasztrófavédelem rendszerében betöltött szerepüket senki nem kérdőjelezi meg, mégis a több mint 30 ezer fő önkéntest számláló egyesületek a működőképességük határához érkeztek. Feladatuk finanszírozására az egy százalékon kívül önkormányzati támogatásra, valamint a Magyar Tűzoltó Szövetség által meghirdetett pályázatokra támaszkodhatnak. Idén a szövetség 600 millió forintot oszt ki. A bevételeik azonban a jelenlegi helyzetben már nem fedezik a kiadásaikat.

Szeretném világossá tenni képviselőtársaim számára, hogy egy önállóan beavatkozni képes egységnek napjainkban csupán üzemanyagra mennyit kell költenie. Egy tűzoltófecskendő 120 literes tankjának feltöltése közel 100 ezer forint, miközben a fogyasztása 40 liter. A hozzá tartozó vízszállító gépjármű pedig minimum 120 ezer forintból tankolható meg. Egyetlen vonulás üzemanyagköltsége elérheti a 200 ezer forintot, miközben egy-egy egyesület évente akár százszor is kivonulhat katasztrófák elhárítására, illetve csak vonulnának, mert ha így folytatódik, akkor nem lesz rá pénzük.

A problémára a Magyar Tűzoltó Szövetség vezetői is felhívták a figyelmet hónapokkal ezelőtt, de érdemi intézkedés mind ez idáig nem történt. Az országot sújtó szárazság miatt megnőtt a nagy kiterjedésű tüzek előfordulásának veszélye, ezért kiemelt jelentőségű feladat ezen egyesületek működésének fenntartása.

Kérdezem tisztelettel miniszterhelyettes urat, hogy miként kívánják megoldani ezt a problémát, annak érdekében, hogy az önkéntes tűzoltók elláthassák feladatukat mindannyiunk védelmére, tekintettel arra, hogy az egyesületek megszűnése rendszerszintű problémákat okozhat. Köszönöm szépen. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Rétvári Bence miniszterhelyettes úr válaszol. Öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valóban, nagyon nagy értéket képviselnek az önkéntes tűzoltó-egyesületek. Van ennek olyan része is, ami valóban tűzoltási, műszaki mentési feladatokban nyilvánul meg, katasztrófahelyzetek esetében közreműködnek, és segítenek a bajbajutottaknak. Fontos a helyi lakosság tájékoztatása, és igen fontos a hagyományőrzés is, a közösség erősítése, amit végeznek. Ennek Magyarországon is nagyon nagy hagyománya van, de más országokban is; magam is egyszer, amikor biciklivel jártunk végig Burgenlandon, láttam településről településre, hogy a helyi tűzoltó-egyesületek mennyiféle társadalmi programot is szerveznek, és ez Magyarországon sincsen másként. Úgy látszik, ez még egy régi közös hagyományunk itt a Kárpát-medencében vagy az egykori Osztrák-Magyar Monarchiában, de lehet, hogy máshol is.

(Az elnöki széket dr. Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

600 ilyen önkéntes tűzoltó-egyesület működik Magyarországon, ez a szám, ez a több mint 600-as szám elég nagy növekedés. Hiszen ön is tudta, hogy amikor elkezdtük a kormányzásunkat, körülbelül 283, azaz nem körülbelül, pontosan 283 önkéntes tűzoltó-egyesület volt, most pedig 689. Tehát jobban megéri ilyen egyesületekbe szerveződni, közösen végezni ezt a munkát, sőt közülük 63 kiemelt státuszban is van, hiszen önálló beavatkozói státuszt is elnyertek, így ők végre tudnak hajtani önállóan gyors és szakszerű beavatkozást, tűzmegelőzési, tűzoltási vagy műszaki mentési feladatokat egyaránt.

Utánpótlás-nevelésben is fontos feladatuk van, közösség-összetartásban, hagyományok ápolásában. Én úgy érzem, hogy az elmúlt évtizedben egyfajta szövetség alakult ki az önkéntes tűzoltó-egyesületek, az emberek és a kormány között, hiszen ők egy nagyon fontos társadalmi értéket képviselnek, ezért többszörösére emeltük a számukra biztosított forrásokat is. A kormányzásunk elején 120 millió forint volt az önkéntes tűzoltó-egyesületek támogatására, ez most már, tisztelt képviselő úr, 700 millió forint, ebből 600 millió forintos tétel van a tűzoltó-egyesületek tevékenységére, 100 millió forint pedig a mentőszervezetek fejlesztésére.

Ahogy mondtam, 689 szervezet, amelyik a pályázatokat be tudja nyújtani, így tud forrást lehívni, 63-an pedig önállóan, egyedi döntésben kapnak támogatást a katasztrófavédelemtől, a BM-től. Természetbeni támogatást is kérhetnek, rádiók, tűzoltótechnikai és védőeszközöket egyaránt, ezekre is benyújthatnak igényt. Az idei évben is beérkeztek a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságához ezek a pályázatok.

De nem ez az egyetlen támogatási forma, hiszen a „Magyar falu” programban is számtalan helyi, akár tűzoltó-egyesület is kaphatott különböző eszközöket, gépjárműveket, és ezzel éltek is, én is ismerem őket, a saját körzetemben, és láttam is, amikor ilyeneket, hála istennek, be tudtak szerezni. Valamint természetben nyújtott támogatás az is, hogy térítésmentesen vehetnek részt akár 40 órás tűzoltó-alaptanfolyamon, 40 vagy 140 órás tűzoltásvezetői valamint kisgépkezelői tanfolyamokon is, és ezt sokan veszik igénybe. Ha az elmúlt éveket megnézem, 2020-21-22-t, tehát két és fél év alatt, mondjuk, az alaptanfolyamot 1594-en végezték el, a kisgépkezelői tanfolyamot 1091-en, de a tűzoltásvezetői tanfolyamon is így részt vettek közülük 218-an. Ez is mutatja, hogy amit ön is mondott, mi is ezt az értéket osztjuk, hogy nagyon fontos értéket képviselnek az önkéntes tűzoltó-egyesületek. Nemcsak rendkívüli veszélyhelyzetben, hanem két veszélyhelyzet között is, amikor egyrészről a közösségi életet szervezik, a hagyományokat őrzik, utánpótlásról gondoskodnak, a helyi közösségekhez fontos hozzájárulásuk van. Ezért is növeltük többszörösére, négy-ötszörösére a támogatásukat az elmúlt években, és bízunk benne, hogy ez egy biztosabb anyagi alapot jelent minden önkéntes tűzoltó-egyesületnek. Ha ön is kiszámolja azért, hogy mégiscsak 700 millió forint jóval több, mint a 120, akkor ön is láthatja, hogy ezzel arányosan, a megbecsülésükkel arányosan igyekeztünk többszörösére növelni az ő támogatásukat is, és a jövőben is ez a tervünk, hogy ezt természetesen folytatni fogjuk. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK : Köszönöm szépen, államtitkár úr. Szeretettel köszöntöm képviselőtársaimat. Folytatjuk munkánkat. Megkérdezem képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ. Parancsoljon!

(15.00)

SAS ZOLTÁN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Amit államtitkár úr elmondott, azzal teljes mértékben egyetértek, és azt el is tudnám fogadni, csak sajnos nem ezt kérdeztem, hanem azt kérdeztem, hogy az elmúlt négy hónapban… (Rétvári Bence: Közel voltam hozzá.) igen, nagyon közel volt már. Gyakorlatilag a hatósági áras üzemanyagról beszéltünk ki nem mondottan, hogy a tűzoltók ezt nem kaphatják meg, s ez jelentős problémákat okoz számukra, és azok a pluszköltségek is, amelyeket a tűzoltóautók eljuttatása okoz a nagy nyomású oszlopokhoz. Ez is egy jelentős probléma.

Nagyon örülök neki, hogy ilyen sokan támogatták a tűzoltókat az elmúlt években, és remélem, hogy ez a következő időszakban is így fog történni. Már csak azért is, mert a Magyar Tűzoltó Szövetség vezetői négy hónappal ezelőtt jelezték azt a problémát, hogy a hatósági áras üzemanyag elég komoly fennakadásokat okoz számukra a működésben. S itt azért szeretném elmondani, hogy négy hónap elég hosszú idő, és nyilván tudja, államtitkár úr, hogy egy hivatásos tűzoltónak a laktanyában két perce van arra, hogy ha megszólal a csengő, elinduljon. Segítsenek, legyenek szívesek, hogy ők is segíthessenek. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:   41-46   47-52   53-58      Ülésnap adatai