Készült: 2024.05.09.04:07:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

23. ülésnap (2022.07.18.),  197-200. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:   193-196   197-200   201-204      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm a biztos úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Novák Előd, a Mi Hazánk képviselője, kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Lesze magyar kvóta hazánk csapatsportbajnokságaiban?” címmel. A kérdés megválaszolásával miniszterelnök úr a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter urat bízta meg. A kérdésre a miniszter úr felkérésére Vargha Tamás államtitkár úr válaszol. Öné a szó, képviselő úr.

NOVÁK ELŐD (Mi Hazánk): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Jogos a kormány részéről nemzeti identitásunk védelmének szándéka, ennek azonban része kéne legyen a magyar sport vé-delme is. Csapatsportjaink döntő többségében korlátozás nélkül alkalmazhatók külföldi, sőt EU-n kívül jövő sportolók.

Így fordulhatott elő, hogy a Fidesz alelnöke által irányított Fradi kezdőcsapatában most az első hazai BL-meccsén magyar mezőnyjátékos egy sem volt. Eközben, minapi hír, Románia bevezette a hazai kvótát a csapatsportokban. Magyarországon viszont, például az idei Szeged-Veszprém kézilabdadöntőn a pályára lépő 27 játékos közül mindössze hét volt csak magyar játékos, vagy a tavaly ősszel megrendezett Fradi-Újpest futballmeccs kezdőiben a 22-ből pusztán 3. Ráadásul nem is olyan jók a külföldiek, bár kevés esélyt kapnak a magyarok, a labdarúgó gólkirályt az elmúlt években mégis a csak hazai játékosokkal felálló Paks csapata kapta.

E jelenlegi, teljesen liberális szabályozatlansággal Magyarország azt is üzeni sajnos, hogy noha 120-130 évig kiemelkedő szinten működtettük a magyar sportot külföldiek mértéktelen alkalmazása nélkül, a 2020-as évekhez érve erre már nem vagyunk képesek. Ez természetesen nem igaz, viszont a nemzeti önbecsülésünket a földre küldi, és elsorvasztják ezzel a magyar utánpótlás-nevelést is, ahogy arra a Mi Hazánk Mozgalom sportkabinetének elnöke, Nagy Attila is felhívta már többször a figyelmet.

Úgy gondoljuk, hogy jogunk van olyan törvény megalkotására, amely garantálja a magyar sportolók szereplését a magyar adófizetői pénzből is megrendezett bajnokságokban, a befizetett adókból épített sportlétesítményekben.

(17.30)

A jelenlegi nem ilyen. Ne fordulhasson elő, hogy a klubokhoz bejövő taopénzek ilyen jelentős mértékben kivándorolhassanak külföldi sportolók zsebébe! Nincs arról szó, hogy külföldi ne szerepelhessen, de a pályán tartózkodó magyar állampolgárok számarányát sportágtól függően 50-70 százalékban határozná meg a magát nemzetinek és sportbarátnak beállító, nevező kormány. Tehát hogyan szolgáltathatja ki ennyire a külföldieknek a nemzeti büszkeségünk forrásának számító csapatsportjainkat? Várom válaszát.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Vargha Tamás államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

VARGHA TAMÁS honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A magyar sportolók kiemelkedően eredményesek nemzetközi összehasonlításban, és az elmúlt 12 évben azon dolgoztunk, hogy a lehető legnagyobb támogatást tudjuk megadni a nemzet sportolóinak, hiszen nagyszerű közösségi élmény a közös szurkolás egy sporteseményen, és követendő példát is tudunk adni gyermekeinknek.

A külföldi vagy nem külföldi sportoló, az egy kicsit nehezebb kérdés, azt gondolom, az ön által felvetettnél, hiszen hogyha visszagondolunk, és azt hiszem, hogy fehérváriként én különösen büszke vagyok arra a meccsre, amin a magyar válogatottban játszó Nego Szoboszlai győztes gólja előtt kiegyenlített az Izland elleni meccsen a pótselejtezőn; az a Nego, aki nem Magyarországon, hanem Párizsban született, de magyar színekben játszik.

Ha a kvótákról beszélünk, akkor szeretném megemlíteni, hogy az Európai Unió szerződései garantálják a tagállamok közötti szabad munkaerő-áramlást, amibe az élsport is beletartozik, és vannak igen pozitív példák is. Például az elmúlt négy évben kézilabdában az NB 1-ben az összes lehetséges, pályán töltött játékidő 75 százalékában magyar játékosok léptek pályára.

Általánosságban azt is elmondhatjuk, hogy a látványcsapatsport-támogatási rendszer keretein belül igényelhető források nem kerülhetnek külföldi sportolók zsebébe, ugyanis a hatályos jogszabályok szerint a hivatásos sportoló részére sporttevékenységével összefüggő munkaviszonyára nem ítélhető oda ez a támogatást. Szurkoljunk együtt közösen a magyar sportnak, amely, a magyar sport fejlődik. Hajrá magyarok! Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   193-196   197-200   201-204      Ülésnap adatai