Készült: 2024.05.08.07:22:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2023.02.27.),  205-215. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:34


Felszólalások:   197-204   205-215   216-219      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen miniszter úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Juhász Hajnalka, a KDNP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „Miért képvisel idegen érdekeket a háborúpárti Baloldal?” címmel. Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence miniszterhelyettes urat jogosította fel. Kérdezem képviselő asszonyt, elfogadjae a válaszadó személyét.

DR. JUHÁSZ HAJNALKA (KDNP): Köszönöm, igen.

ELNÖK: Öné a szó.

DR. JUHÁSZ HAJNALKA (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Több mint egy éve tart a szomszédunkban a háború, amely több százezer áldozatot követelt, családok szakadtak szét, és olyan lejtmenetbe taszította Európát, amit hosszú évek óta nem láttunk.

Brüsszel csak akkor lesz képes az elhibázott szankciós politika felülvizsgálatára, ha előtérbe helyezi az európai emberek érdekeit a globális hatalmi érdekekkel szemben. A kormánypárt békepárti, és mindent megtesz az azonnali tűzszünet érdekében, de ahogy a mai napon a miniszterelnök úr tűpontosan fogalmazott, nincsen nemzeti egyetértés, mert a baloldal háborúpárti, és a kormánypárt békepárti  háború és béke. (Arató Gergely: De szép!)

Brüsszelben és itthon a baloldal háborús retorikát folytat; kiáll a fegyverszállítás mellett; kiáll újabb és újabb szankciók mellett, és amellett érvel (Arató Gergely: Ti szavaztátok meg…), hogy a katonai kiképzésben aktív részvétel legyen. Tordai Bence egyébként az Európai Parlament állásfoglalását támogatta az újabb és újabb fegyverszállításról. (Tordai Bence közbeszól.)

Emellett Márki-Zay Péter, Karácsony Gergely, az önök árnyék-miniszterelnök asszonya, Dobrev Klára is szankciókat és fegyverszállítást követel. Teszi mindezt úgy a háborús uszító baloldali ellenzék, hogy több százezren haltak meg orosz-ukrán állampolgárok, és kárpátaljai magyar áldozataink vannak.

(19.50)

Itt az idő, hogy kimondjuk: a baloldal háborúpárti, és azt gondolom, eljött az az idő, amikor ennek a nemzeti egységnek a hiánya tisztán látszik. A magyarok többsége békepárti, és kiáll amellett, hogy emberiesség-központú politikát képviseljünk. Fontos ezt látnunk, és fontos azt is látnunk, hogy vajon kinek a megrendelésére lehet háborúpárti a mi baloldali ellenzékünk. Ezért nagy tisztelettel kérdezem államtitkár urat: miért képvisel idegen érdekeket a háborúpárti baloldal? (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Rétvári Bence miniszterhelyettes úrnak. Parancsoljon, miniszterhelyettes úr!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Ennek az Országháznak az épületét 1904-ben adták át, és az eltelt közel 120 évben talán 1914 júniusa-júliusa és 1939 szeptembere-októbere volt a legfontosabb döntések időszaka.

1914-ben Magyarország azért nem azon az úton indult el egy akkor gyors háborúnak, lokális konfliktusnak gondolt, lokális, gyors háborúnak az elején, mert nem ebben az ülésteremben döntöttek teljes szuverenitással arról, hogy Magyarország, a Magyar Királyság részt vesze a Szerbia elleni háborúban, hanem volt a Delegációs terem, ahol találkoztak az osztrák és a magyar delegáció követei, és nem mi dönthettük el (Arató Gergely: Nem így van!), hogy abba a háborúba belesodródunk vagy sem. Mi, magyarok ellene voltunk, de a szuverenitásunkból hiányzott az a rész, amivel erről dönthettünk volna; a Delegációs terem ennek ma is jelképe. Egy olyan háborúba semmi áron nem akartunk bekerülni, mégis, mivel Bécsben hozták meg ezt a döntést, Magyarország belesodródott. (Arató Gergely: Bécsben vagy a Delegációs teremben?)

660 ezer honfitársunk halt meg katonaként az első világháborúban, amelynek valamelyest következménye volt a második világháború, amelyben 950 ezer honfitársunk halt meg. Az első világháború hozta el a kommunizmus eszméjét, és annak következtében indult el a nácizmus is európai hódító útjára, és több országban óriási szenvedéseket okozott. Mind a két háború úgy indult, hogy mire lehullanak az őszi falevelek, vége lesz a háborúnak. A második világháborúban is azt mondták, hogy Blitzkrieget, gyors háborút indítanak, aminek gyorsan vége lesz, kevés áldozattal jár, és mindkettőből világégés lett, milliók és tízmilliók hunytak el ezekben a háborúkban. Mi, magyarok jó döntést hoztunk volna, ha önállóan hozhattuk volna meg a döntésünket, hogy kimaradjunk a háborúból (Arató Gergely: Önállóan hoztuk meg azt a döntést, hogy Hitler mellé álltunk. Ezt is letagadod?  Közbeszólás az ellenzék soraiból: Szégyen és gyalázat ebben a Házban!), de akkor is mások tudták az akaratukat ránk erőltetni.

Ma már itt mi dönthetünk, ebben a parlamenti ülésteremben önállóan, hogy milyen álláspontot foglalunk el a mellettünk zajló háború kapcsán. Mi, a Fidesz-KDNP képviselői egyértelműen azt mondtuk, hogy semmilyen olyan döntést nem hozunk, amely közelebb viszi Magyarországot a háborúhoz (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.  Közbeszólások az ellenzék soraiból.), mert a XX. században ebben az ülésteremben mindenkinek meg kellett tanulnia, hogy mi csak azt az álláspontot vihetjük a háború kapcsán, hogy kimaradunk a háborúból. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválaszra megadom a szót képviselő asszonynak, egy percben.

DR. JUHÁSZ HAJNALKA (KDNP): Köszönöm államtitkár úrnak a válaszát. Mindannyian látjuk, hogy Európa egyre jobban sodródik a háború felé, amely egyre több áldozatot követel. Nekünk a legfontosabb feladatunk, hogy hazánk, Magyarország kimaradjon ebből a háborúból. Azt kérem a magyar választópolgároktól, hogy vigyázó szemüket a háborúpárti baloldalra szemezzék (Arató Gergely: Szemezzünk a baloldallal!), mert nekünk, kormánypártiaknak mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy ne sodródjunk a háborúba. (Moraj az ellenzéki sorokban.) Háborús veszélyt hozhatnak ránk, és egyetlen olyan intézkedést nem támogatott a baloldal, amely a családok védelmét vagy a munkahelyek védését szolgálnák a szankciós inflációval szemben.

Soha ne felejtsük el, hogy a történelemben a végső csatát mindig a békepártiak nyerték, és a magyar kormány a béke oldalán áll. Ne felejtsük el azt, hogy a nemzeti egység érdekében a békét kéne szolgálnunk, és ha azt nézzük, hogy nemzetközi téren kiáll mellettünk a Vatikán, az rendkívül fontos dolog, de milyen nagy dolog lenne, ha itthon a mi ellenzékünk, a baloldal is békepárti lenne. Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg a miniszterhelyettes urat. Parancsoljon, öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! A magyar baloldal viszont az utolsó centjét is megszolgálja annak a 4 milliárd forint értékű dollármillió-kötegnek, amit megkaptak, hiszen Gyurcsány Ferenc is elmondta, hogy miért kell Magyarországnak a háborúba bekapcsolódnia. (Arató Gergely: Nem mondott semmit!) Márki-Zay Péter is elmondta, hogy ha a többiek mennek, nekünk is menni kell. A többiek most mind mennek! A többiek most mind mennek, és ha rá hallgattak volna a magyarok, most a magyaroknak is menni kéne, mert körülöttünk mindenki megy. Karácsony Gergely szintén letette a voksát a háború mellett. Fekete-Győr András szintén háborúpárti nyilatkozatot tett. Tordai Bence akkora lendületben volt, hogy még a választások után is tett háborúpárti nyilatkozatokat. (Tordai Bence közbeszól.) Berg Dániel, Momentum, szintén, Cseh Katalin pedig mást sem tesz (Közbeszólások.  Az elnök csenget.), mint Brüsszelben és Budapesten folyamatosan a háborúba való belesodródás mellett érvel.

Sok minden lehet olyan kérdés, amit egyesek könnyelműen vesznek, de a háború vagy béke kérdését nem lehet viccként kezelni. Ebben a háborúban emberek halnak meg, sajnos kárpátaljai magyar emberek is. A mi felelősségünk, hogy mindent megteszünk azért, hogy magyar ember soha többet nem haljon meg háborúban. (Arató Gergely: Szégyelljétek magatokat!  Az elnök ismét csenget.)

Ferenc pápa mondatát idézném önöknek, amit a háború egyéves évfordulóján mondott, és lelkiismereti tükör minden politikusnak is: „Vajon mindent megtettünk azért, hogy minél hamarabb eljöjjön a béke?” Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Az azonnali kérdések tárgyalásának végére értünk. A kérdésekkel folytatja az Országgyűlés a munkáját Latorcai János alelnök úr vezetésével. Kettő perc szünetet rendelek most el. Kettő perc, és utána folytatódik a munka.

(Szünet: 19.56-20.00

Elnök: dr. Latorcai János

Jegyzők: dr. Vinnai Győző és Szabó Sándor)




Felszólalások:   197-204   205-215   216-219      Ülésnap adatai