Készült: 2024.05.11.06:59:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

48. ülésnap (2023.02.28.), 184. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 4:44


Felszólalások:   182-183  184   185      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÓCS DÁVID (Mi Hazánk): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A kárpátaljai magyarok helyzete évtizedek óta nemhogy javult volna, de egyre kilátástalanabbá vált, holott az 1991-es érvényes népszavazás értemében már akkor autonómia járt volna számukra.

Szégyenletes tett volt az akkori Antall-kormánynak lemondani a kárpátaljai nemzettestvéreinkről, és remélem, hogy most az Orbán-kormány nem ugyanezt fogja tenni, különösen annak fényében, hogy tegnap Orbán Viktor beszédében kiemelte: a magyar külügynek egyértelműen ki kell állni és világossá kell tenni, hogy a kárpátaljai magyarok ennél több tiszteletet érdemelnek. Annál is inkább, mivel önhibájukon kívül kerültek abba a helyzetbe, hogy ellenségekké váltak a saját szülőföldjükön, de ennek ellenére ugyanúgy a nemzetünk részei és nem lehet hagyni, hogy az ukrán állam részéről évtizedek óta a legaljasabb módszerekkel próbálják kiölni belőlük magyarságukat nyelvtörvényekkel, fenyegetésekkel, történelemhamisítással, folyamatos jogsértésekkel és atrocitásokkal.

A tarthatatlan helyzet miatt írásbeli kérdéssel fordultam a külügyminiszter úrhoz, hogy a kormány milyen intézkedésekkel, diplomáciai eszközökkel tudja garantálni a kárpátaljai magyarok védelmét, milyen lépéseket terveznek a kulturális hagyományaink és nemzeti jelképeink, valamint az életük védelme érdekében. A válasz, mely Magyar Levente államtitkár úrtól érkezett, nem sokkal biztatott, és a kérdésem igazából megválaszolatlan maradt, hiszen bár elítélik maguk is az ukrán túlkapásokat, szankciókat, mégsem foganatosítottak velük szemben, sőt a magyar kormány teljes mellszélességgel kiáll ezek után is Ukrajna mellett, noha maga a külügyi tárca vezetője is úgy nyilatkozott, hogy meg akarjuk és meg is fogjuk védeni a magyar nemzeti közösségek jogait a világ minden pontján, így természetesen a kárpátaljai magyarok is számíthatnak Magyarországra, a magyar kormány segítségére, amikor a jogaik érvényesítéséről van szó.

Ez viszont nem érvényesül sajnos a valóságban, hiszen jelenleg is két lábbal tiporják a kárpátaljai magyarok jogait, és a közösség férfi tagjait hajtóvadászat-szerűen üldözik és fogdossák össze őket, hogy azután a frontvonal legádázabb harcaiban vessék be őket, jórészt golyófogóként. Amíg a fél világ hősként kezeli az ukrán vezetést, addig ők ezt a zűrzavaros állapotot kihasználva a nyugati végeken az ottani őshonos magyar kisebbséget válogatott módszerekkel próbálják véglegesen felszámolni, eltörölni. A munkácsi Turul-szobor esete tökéletesen szimbolizálta ezt a folyamatot. Azonban ez az eset csak egy volt a sok közül sajnos. Nemzeti jelképeinket, a magyar feliratokat eltüntetik, a magyar értelmiségieket, vezetőket elbocsátják állásaikból, a presszió különböző formáit jelenítik meg a magyarlakta településeken.

A fentiekben felsorolt esetek jól mutatják, hogy az ukrán állam teljesen ki szeretné irtani a magyar nyelvhasználatot és a kulturális hagyományokat ebből a térségből. Eddig talán csak erről volt szó, azonban a háborút felhasználva fizikailag is magyartalanítani szeretnék Kárpátalját. A már most felére apadó kárpátaljai magyarságot a végleges eltűnés veszélye fenyegeti, és nem szabad megvárni, hogy egy kárpátaljai holodomor bontakozzon ki. Beszédes a Fidesz hozzáállását tekintve az a hozzám eljutott eset is, amelyet egy besorozásból menekülő kárpátaljai magyar család példája alapján szeretnék szemléltetni, hiszen amíg Belső-Ukrajnából a menekült ukránok anyagi támogatást is kapnak a magyar kormánytól, addig a történelmi Magyarország területéről, Kárpátaljáról menekült honfitársaink és nemzettestvéreink nem kapják meg ugyanezt a segítséget sajnos.

Hónapok óta követeljük a magyar kormánytól, hogy a nemzetközi fórumokon jóval hangsúlyosabban emeljék fel a szavukat a kárpátaljai magyarok jogsérelmei ellen, próbálják meg a jogaikat kivívni és tiszteletben tartatni az ukrán állammal. Sajnos ehelyett viszont itt is tetten érhető a kettős kommunikáció, hiszen ez mindmáig nem valósult meg, csak retorikában. Ezzel szemben viszont a Mi Hazánk Mozgalom a leghatározottabban követeli, hogy a magyar kormány ne a soviniszta ukránok, hanem a lassan mindentől megfosztott kárpátaljai magyar honfitársaink mellett álljon ki, Ukrajnának pedig az EU-s tagság helyett mielőbbi számonkérés jár a nemzettestvéreink ellen elkövetett túlkapások miatt. Köszönöm szépen a szót.




Felszólalások:   182-183  184   185      Ülésnap adatai