Készült: 2024.05.08.19:28:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

44. ülésnap (2022.12.06.),  183-186. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 7:05


Felszólalások:   179-183   183-186   187      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A kijelölt Külügyi Bizottság nem állított előadót. Most a képviselői felszólalásokra van lehetőség. Amennyiben valaki él a felszólalás lehetőségével, kérem, jelezze! (Nincs jelentkező.) Mivel jelentkezőt nem látok, a vitát lezárom.

Államtitkár úr kíváne válaszolni? Formálisan megkérdeztem. (Jelzésre:) Értelemszerűen nem kíván. Így tájékoztatom képviselőtársaimat, hogy a határozathozatalokra a szerdai ülésnapon kerül sor.

Soron következik az egyes büntetőjogi tárgyú és ehhez kapcsolódóan egyéb törvények módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A kormány-előterjesztés T/1837. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

A vitában elsőként a Törvényalkotási Bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor. Megadom a szót Héjj Dávidnak, a bizottság előadójának. Parancsoljon!

HÉJJ DÁVID, a Törvényalkotási Bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási Bizottság 2022. december 1-jén tartott ülésén megtárgyalta az egyes büntetőjogi tárgyú és ehhez kapcsolódóan egyéb törvények módosításáról szóló T/1837. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 26 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 8 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Az előttünk fekvő törvényjavaslat egyrészt a három büntetőjogi kódex – azaz a büntető anyagi, eljárási és végrehajtási törvény  módosítását foglalja magában, másrészt pedig tartalmazza az egyéb büntetőjogi tárgyú törvények módosítását, úgy mint a nemzetközi bűnügyi jogsegélyről és az Európai Unió tagállamaival folytatott bűnügyi együttműködésről szóló törvények, valamint a Be.-vel összefüggésben szükséges, a jogi személlyel szemben alkalmazható büntetőjogi intézkedésekről szóló törvény módosítását, míg a büntetés-végrehajtási törvénnyel összefüggésben pedig a bűnügyi nyilvántartásról szóló törvény kisebb pontosításait is.

Az összefüggő törvények koherens módosítása értelmében szerepelnek még a javaslatban további, nem büntetőjogi tárgyú törvények módosításai is. A Törvényalkotási Bizottság három módosító javaslatot fogadott el a törvényjavaslathoz, melyek nyelvhelyességi és technikai pontosítások mellett további kiegészítéseket is tartalmaznak. Ezek szükségességét indokolta egyrészt az Európai Unió Bíróságának ítéletéből eredő kötelezettségnek való megfelelés, míg további rendelkezései érintik a menedékjogról szóló törvényt, a büntető törvénykönyvet, továbbá a rendőrségről szóló törvényt is.

Tisztelt Ház! Az uniós és nemzetközi kötelezettségek, az Alkotmánybíróság határozatai, illetve a jogalkalmazó szervek visszajelzései időről időre szükségessé teszik, hogy a büntetőjogi tárgyú törvényeket felülvizsgálja a jogalkotó. Ez a revízió megtörtént, melynek eredményeként a megfogalmazott célokat a benyújtott törvényjavaslat megfelelően szolgálja, éppen ezért a mindenképpen támogatandó. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. Köszönöm a szót. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Megkérdezem államtitkár urat, hogy fel kíváne szólalni. (Jelzésre:) Jelzi, hogy igen. Parancsoljon, megadom a szót.

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök asszony, a szót. Tisztelt Ház! Az önök előtt lévő T/1837. számú törvényjavaslat a büntetőjogi tárgyú törvények és egyes kapcsolódó törvények módosítását tartalmazza. A javaslathoz a Törvényalkotási Bizottság által előterjesztett módosító javaslat érdemi pontjai a következők: a büntetőeljárásról szóló törvényt érintő módosító javaslatok egyrészt a magánvádas és pótmagánvádas eljárás egyes szabályainak pontosítását szolgálják. A törvényjavaslat jelenlegi szövege szabályozatlanul hagyja, hogy a képviseletről milyen határidő alatt szükséges gondoskodnia a magánvádlónak, illetve a pótmagánvádlónak abban az esetben, ha tartós, súlyos betegségére tekintettel a bíróság nem tűzi ki a személyes meghallgatás vagy a tárgyalás határnapját. Ezt a hiányosságot pótolja a módosító javaslat.

Másrészt a módosító javaslat a tényállás kiegészítése, helyesbítése és az eltérő tényállás megállapítása közötti elhatárolás közérthetőbb fogalommeghatározását tartalmazza. Harmadrészt a javaslat azon megalapozott jogalkalmazói felvetésre reagál, amely szerint az ügyészi állásfoglalás kialakítása a nagy terjedelmű, bonyolult megítélésű ügyekben hosszabb időt igényel.

A Btk.-t érintő módosító javaslatok két témakört érintenek. A törvényjavaslat a kábítószer fogalmának szabályozásával kapcsolatos, mulasztásban megnyilvánuló alaptörvény-ellenesség megállapításáról szóló 31/2021. Ab-határozat elvárásainak megfelelően módosítja a Btk.-t és a gyógyszertörvényt. Emellett az Európai Unió Bírósága által a C-821/19. számú ügyben hozott ítélet végrehajtása érdekében szükségessé vált a Btk. 353/A. §-a szerinti jogellenes bevándorlás elősegítése, támogatása tényállás felülvizsgálata is. Ezzel összefüggésben módosítani szükséges a rendőrségről szóló törvény, valamint a menedékjogról törvény e tényállásra hivatkozó rendelkezéseit is.

A szabálysértési törvényt érintő módosító javaslatok lényege, hogy a büntetőeljáráshoz hasonló szabályozást alakít ki a kézbesítés és a kézbesítési vélelem kapcsán, valamint a közvetítői megbeszélések megszervezésének eredményessége és elsődlegesen a felek érdekeinek szem előtt tartása céljából a módosító javaslat a felfüggesztési határidőt 15 nappal meghosszabbítja.

A csődtörvényt érintő módosító javaslatok eredményeként a szükséges technikai módosítások mellett a tervezett szabályozás a bűnügyi vagyon fokozottabb védelme érdekében biztosítja az egységes joggyakorlatot, hogy a felszámolási vagyonhoz csak a kijelölt állami felszámoló férjen hozzá, és a felszámolásban felhasználható pénzügyi eszközök csak az ő eljárásában szabadulhassanak fel.

Végül a jogi segítségnyújtásról szóló törvényt érintő módosító javaslat célja a jogi segítői névjegyzékbe történő felvétellel kapcsolatos ügyintézés egyszerűsítése és gyorsítása. A szakértői törvényt érintő módosító javaslat célja pedig, hogy ösztönzőleg hasson az igazságügyi szakértők elektronikus kapcsolattartásra való áttérésére.

Köszönettel vettük a bizottság kiegészítését. A bizottság által tett egyéb technikai jellegű javításokkal együtt támogatjuk a módosító javaslatot, kérjük, szavazatukkal önök is támogassák a holnapi napon azt. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   179-183   183-186   187      Ülésnap adatai