Készült: 2024.05.08.19:52:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (2023.04.03.),  49-52. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:   45-48   49-52   53-56      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Dúró Dóra, a Mi Hazánk képviselője, az Országgyűlés alelnöke, kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „Mikor biztosítják a méltó körülményeket a gyömrői Fekete István Általános Iskolában?” címmel. Alelnök asszony, öné a szó.

DÚRÓ DÓRA (Mi Hazánk): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Balesetveszélyes tornaterem, omladozó vakolat, leszakadt plafon, beázások, penész, udvaron keresztül megközelíthető mosdó  ilyen körülmények között kell éljék mindennapjaikat Gyömrőn a Fekete István Általános Iskola tanuló és pedagógusai, mert öt éve halogatják a közel százéves iskolaépület felújítását, illetve új épület építését.

Személyesen is körbejártam az iskolát igazgató asszony kíséretében, így megbizonyosodhattam többek között arról is, hogy már most kénytelenek tanórákat tartani szertárakban, a volt irattárban, a könyvtárban, de még a folyosón is. Nagyjából 250 gyermekre jut két-két mosdó, ami így rendszeresen eldugul, használhatatlan. De az étkezés körülményei sem jobbak: egy-egy osztálynak 10-15 perce van elfogyasztani az ebédjét a zsúfoltság és a helyhiány miatt.

Az egyik tanteremben leszakadt a mennyezet egy része, ám a gyerekek továbbra is kénytelenek ott is tanulni. A tornaterem tetejét tavaly egy nagyobb szél egész egyszerűen leszakította, és csak az isteni gondviselésnek köszönhető, hogy nem történt személyi sérülés ezekben az esetekben. Azóta egy fóliafedéssel pótolták a tetőt, mondván, hogy úgyis hamarosan elkészül az új iskola. De az új iskoláról még hír sincs, a tornaterem pedig folyamatosan beázik, így tartják a mindennapos testnevelésórákat 22 osztálynak.

Ígéretek persze sorozatosan voltak, de nem történt semmi. Most meg már a háborúra hivatkozva még csak ígéretet sem tudnak tenni, és az érintettek azt sem tudják, hogy ki kelle költözniük a város szélén létesítendő konténeriskolába, amely az új épület megépítéséig lenne otthona ennek az intézménynek.

Államtitkár úr, ki lesz a felelős, ha megsérül egy gyermek az öt éve halogatott felújítás elmaradása miatt? Mikor biztosítanak végre méltó körülményeket a gyömrői iskolásoknak? Várom érdemi válaszát. (Taps a Mi Hazánk soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, alelnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Rétvári Bence miniszterhelyettes úrnak. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Ha az elmúlt éveket sorra vesszük, azt látjuk, hogy 4576 óvodai és iskolai feladatellátási helyen, tehát ennyi óvodában, ennyi iskolában valósultak meg fejlesztések ezermilliárd forint értékben. Ez egy nagyon-nagyon magas összeg.

A nemzeti köznevelési infrastruktúra-fejlesztési programban jelenleg 220 projekt van: 57 uszoda, 87 tornaterem, 44 tanterembővítés, 31 iskola- és 1 óvodafejlesztés. Ebből január végéig 118 már meg is valósult. A „Modern városok” programban összesen 54 milliárd forintnyi iskola , óvodafejlesztés található. A „Magyar falu” programban 163 kistelepülésen 5 milliárd forint értékben valósultak meg iskolaépület-felújítások, tornaterem , tornaszoba-felújítások 92 településen 2,5 milliárd forint értékben. Ezek a fejlesztések természetesen folytatódtak a tavalyi évben is 7,5 milliárd forint értékben, 71 projekt tekintetében.

A gyömrői iskola is abban a helyzetben van, mint sok agglomerációs település, hogy egyre többen költöznek ki, egyre nagyobb a lakosság, egyre több gyerek van, ezért egyre nagyobb iskolára van igény. Ezért a kormány a 16 legnagyobb lakosságbővüléssel és kevés iskolai kapacitással rendelkező település számára egy közös programot dolgozott ki, amelyben megindult az iskolák tervezése is  nyilván a gyömrői iskola terveivel is tisztában van, hiszen ezeket a korábbiakban nyilvánosságra hoztuk  , és ezen 16 iskolában, bízunk benne, hogy egy nagyobb léptékű kapacitásbővítést tudunk létrehozni, amely átmenetileg valóban azt hozza, hogy konténer-osztálytermekben tanulnak a diákok. Tudja, én több ilyen településen is jártam, az elején mindenki egy kicsit idegenkedik ezektől a konténerektől, aztán utána, amikor megszokják, akkor sokan inkább ott szeretnének órát tartani, hiszen ott a fűtési, klímaberendezési viszonyok sokszor előnyösebbek is. Tehát egy idő után ezeket megszeretik. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) De mindenki előbb-utóbb nyilvánvalóan egy végső iskolaépületben szeretne lenni.

Valóban, ez is azon beruházások között van, amelyeket a háború és a szankciók miatt a kormánynak egy-két évvel el kellett halasztani, de ugyanígy folytatni fogjuk (Az elnök ismét csenget.), amint a szankciós következmények elmúlnak. Köszönöm szépen a türelmét, elnök úr. (Novák Előd: Öt év!  Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   45-48   49-52   53-56      Ülésnap adatai