Készült: 2024.05.08.10:13:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (2023.04.03.),  37-40. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:   31-36   37-40   41-44      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, jegyző úr. Tisztelt Országgyűlés! Most, 12 óra 25 perckor elkezdjük a kérdések tárgyalását.

Tisztelt Országgyűlés! Gy. Németh Erzsébet, a DK képviselője és Varga Ferenc független képviselők kérdést kívánnak feltenni a belügyminiszter úrnak: „Lette eredményük és bármiféle következményük a roma felzárkóztatási mentorprogram ügyében indított vizsgálatoknak?” címmel. Varga Ferenc képviselő urat illeti a szó.

VARGA FERENC (független): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A „Felzárkózási mentorhálózat fejlesztése” programmal kapcsolatban szeretnék öntől érdeklődni. Ugye, ez a mentorprogram az, amelyben a mentorok személyre szabott segítséget nyújtanak a munkaerőpiacról tartósan kiszorult hátrányos helyzetű embereknek, és a cél az volt, hogy visszasegítsék őket a munka világába. Milyen jól hangzik, ugye?

Úgy tűnik azonban, hogy a magyarországi cigányságnak is Dobrev Klára árnyékkormánya nyújtja az egyetlen reményt a hiteles és valós felzárkózásra, ugyanis az önök kormányzása a program a „Híd a munka világába” projekt 2.0 változatává torzult. Farkas Flórián, majd később Sztojka Attila is nagyon nagy befolyásra tett szert ezekben a programokban.

Ezt megelőzően is volt már önöknek mentorprogramjuk, ami gyakorlatilag teljesen eredménytelenül zárult, arra viszont jó volt, hogy több millió forinttal gazdagodott Farkas Flórián és az ő köre, akik az Országos Roma Önkormányzat képviselő-testületét alkották. Havi 450 ezer forint költséggel hoztak létre irodákat köztudottan Fideszhez köthető vezető roma politikusok; voltak olyan városok, ahol egyszerre többet is, és ezekben a családtagjaikat alkalmazták. Mentorként jelentős részben aluliskolázott, még érettségivel sem rendelkező, köztudottan nyilvánvalóan alkalmatlan személyeket foglalkoztattak. A visszaélések miatt a NAV is nyomozást indított, és feljelentés is született az ügyben.

2017-ben a most március végén véget ért program például kétmilliárdos támogatást nyert el, májusban aztán önök hirtelen meg is újították a Farkas vezette Lungo Drom és a Fidesz választási szövetségét; aztán persze azt most már tudjuk, hogy Farkast bújtatják a börtön elől, és helyette Sztojka Attila köré építik a Fidesz nyomorban tartó romapolitikáját. A kampányban pedig rengeteg jelzés érkezett arra vonatkozóan, hogy a mentorok nem a romák felzárkóztatásával, hanem azok szavazatainak felhajtásával foglalkoztak.

Hogyan ítéli meg a roma felzárkóztatási program sikerességét, államtitkár úr, és hajlandóake nyilvánosságra hozni a mentorként foglalkoztatottak listáját? Köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Rétvári Bence miniszterhelyettes úrnak, aki válaszol a kérdésre.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Az ön felszólalása, úgy érzem, inkább a DK üzenete a Jobbik felé. Ön pár héttel ezelőtt még a Jobbik-frakcióban ült, aztán most független képviselőként kell hogy tevékenykedjen, de Gy. Németh Erzsébet a nevére vette az ön felszólalását; hogyha hangnemet vált, hogyha nem közös célokat szeretne megfogalmazni, hanem csak a kormányt szeretné támadni bármilyen irányból is, akkor a DK-ra számíthat, így hátat fordított a jobbikosoknak, de a DK önnek máris felszólalási lehetőséget biztosított itt a parlamentben. Úgyhogy a „vagy átjössz, vagy megszűnsz” gyurcsányi logikának itt láthattuk a baloldalon belüli szép erődemonstrációját. Ez persze az önök belső ügye, csak azért lássunk tisztán, hogy mi zajlik a dollárbaloldalon.

Ha azt nézzük, hogy mit sikerült megtenni az elmúlt bő egy évtizedben cigány, roma polgártársaink kapcsán, akkor nézzük meg először a foglalkoztatási arányokat! Amikor elindítottuk a kormányzásunkat, 26 százalék volt, most 46 százalék környékén van. (Varga Ferenc közbeszól.)

Nézzük a cigányok körében a munkanélküliségi arányt! Akkor 40 százalék környékén volt, most 20 százalék alatt van, tisztelt képviselő úr. (Varga Ferenc: Hogyne!)

(12.30)

Az elmúlt években azzal a politikával, amelyben azt mondtuk, hogy teljesen mindegy, hogy valaki cigány, vagy nem cigány, ha valaki nehéz sorban él, akkor neki a kormány nem azt kínálja a jövőben, hogy segélyekből épphogy tovább tudjon élni, hanem szeretnénk nekik munkát biztosítani, munkahelyet, munkalehetőséget. Ezért teremtettünk egymillió új munkahelyet.

Voltak nyilván olyan emberek, akiknek segítség kellett ahhoz, hogy a munka világban el tudjanak helyezkedni. Ezért indítottunk különböző olyan programokat, amelyek segítenek azoknak, akik önmaguktól, önerőből nem tudnának elhelyezkedni piaci munkahelyen. Ilyen volt az ön által most támadott program is, amelyben akár száz fő roma mentorral, akár más módon elértünk 76 ezer főt, mentorálásban részesült 11 ezer fő. A programba bekerült személyek 80 százaléka, hála istennek, eredményeket tudott felmutatni, az integráló programokba is 2386 fő került be. Úgyhogy, hála istennek, ezeknek is köszönhető, hogy ma egymillióval több ember dolgozik, és számtalan roma polgártársunk is dolgozik. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   31-36   37-40   41-44      Ülésnap adatai