Készült: 2024.05.09.04:54:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2022.07.11.),  53-58. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:00


Felszólalások:   47-52   53-58   59-64      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Hajnal Miklós, a Momentum képviselője, interpellációt nyújtott be a kultúráért és innovációért felelős miniszter úrhoz. Hajnal Miklós képviselő urat illeti a szó, akinek majd Vitályos Eszter államtitkár asszony fog válaszolni.

HAJNAL MIKLÓS (Momentum): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt miniszter úr helyett tisztelt Miniszterhelyettes Asszony! Június végén derült ki, hogy Buda kevés színházainak egyike, az Átrium a csőd szélére sodródott. Az az Átrium, amely hétről hétre telt házas darabokat tűz a programjára, amely már egy évtizedes hagyománnyal bíró kulturális fellegvára nemcsak Budának, nemcsak a II. kerületnek, hanem évente nézők tízezreinek is.

Azért került az Átrium a csőd szélére, mert hiába a telt házas előadások, a kulturális tao 2018-as megszüntetése óta elmaradt a színház kompenzálása. Míg a Nemzeti Színház minden egyes eladott színházjegyére a korábbi években több mint 70 ezer forint állami támogatás jutott, az Átrium színházjegyeire jelenleg ez 0, azaz nulla forint. Bár több önkormányzat is komoly erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy Magyarország egyik legnépszerűbb független színháza ne kényszerüljön a bezárásra  így például pályázati alapokat hoznak létre a művészet támogatására , az önkormányzatok pénzügyi mozgástere mégiscsak nagyon korlátozott, és az önök kormánya ezt évről évre egyre jobban csorbítja.

Az államnak pedig lenne pénze a független kultúra finanszírozására, ugyanis a közszolgálati médiára közel 109 milliárd forint, a Paks II. Zrt. tőkeemelésére 150 milliárd forint, kormányzati kommunikációs és konzultációs feladatokra 12 milliárd forint is jut a költségvetésben. Tehát látszik, hogy a kormánynak önmagában elvi problémája a magánszínházak állami támogatásával sincsen, hiszen bőkezűen támogatják például 300 millió forinttal a Karinthy Színházat, 200 millió forinttal a Játékszínt és 300 millió forinttal a Turay Ida Színházat is, az Átriumra viszont, mint már mondtam, nulla forint jut. Még azt a 17 millió forintot sem folyósították, amit már korábban megítéltek nekik. Sőt, a támogatói okirat aláírásáig sem jutottak, pedig a határidő már hetek óta lejárt.

Mi abban hiszünk, hogy a kultúra finanszírozásáról politikailag független szakmai testületeknek kell dönteniük. Mi abban hiszünk, hogy a színházak a közösségeink és kultúránk szerves részei. A kormány nyilván másképp tekint a színházra, másképp tekint a kultúrára, mint mi. Nyilvánvaló, hogy a kormány kulturális vezérelve: aki nem marad csendben, annak nem jut pénz.

Kérdezem tehát a miniszter úr helyett a miniszterhelyettes asszonyt, hogy mikor írják alá a támogatói okiratot, és mikor utalják el az Átriumnak a már megítélt 17 millió forintot. Mi indokolja ennek az aláírásnak és kifizetésnek a csúszását? Mikorra várható azoknak a tavaly beadott kérelmeknek az elbírálása, amelyek között az Átrium 255 millió forintos kérelme is szerepel? S végül: hogyan fogja a kulturális tao eltörlésének veszteseit, a tisztességes színházakat kompenzálni a kormány, amikor egyértelműen látszik, hogy ezzel csak az Átrium egymagában több száz millió forinttól esett el 2018 óta? Várom miniszterhelyettes asszony érdemi válaszait. Köszönöm szépen. (Taps a Momentum, az MSZP és a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Vitályos Eszter államtitkár asszonynak.

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Nagy örömmel látom és hallom, hogy élénk érdeklődést mutatnak a magyar kultúra és közművelődés iránt. Ennek azért is kifejezetten örülök, mert a magyar kormány olyannyira elkötelezett a kultúra támogatásában, hogy önálló tárca alá rendezte az ágazatot. Ennek ellenére vehemens, ha úgy tetszik, már-már teátrális felszólalásában erős szavakat hallunk itt öntől kivéreztetésről, kulturális nézetkülönbségekről, független szakértőkről. Nos, tisztelt képviselő úr, akkor fogjuk tudni komolyan venni egymást, ha komolyan beszélgetünk a tényekről és sorra vesszük, amiket ön mondott.

Kivéreztetésről beszélt. Az Átrium Színház és az önkormányzatok esetében ezt a szót használja  de mit mondanak a számok? Hadd emlékeztessem önt, hogy 2018-tól kezdődően az Átrium Színház esetében a színházi tao, az előadó-művészeti többlettámogatás, az előadó-művészeti törvény végrehajtásából adódó működési és szakmaiprogram-támogatás, valamint a Nemzeti Kulturális Alap támogatásait összeszámolva közel 250 millió forint jutott az Átriumnak, természetesen a jegybevételeken, tehát a piaci működésén túl. Ez lenne a kivéreztetés egy magánszínház esetében, tisztelt képviselő úr? Szeretném felhívni a figyelmét arra is, hogy ez a kormány volt az, amelyik átvállalta az önkormányzatok teljes adósságállományát, még Budapestét is, sőt az ön által képviselt kerületét is, amelyek most többek között ezért tehetnek bőkezű ígéreteket az intézmények finanszírozására. Még egyszer megkérdezem, tisztelt képviselő úr: ez volna a kivéreztetés?

Amikor kulturális nézetkülönbségekről beszél, akkor, azt hiszem, értjük, hogy mire gondol, hiszen nem szólalt fel ilyen vehemensem sem akkor, amikor a baloldali cikkek alatt a kommentelők jobboldali művészek családjának halálát kívánták, amikor István királyunk szent jobbjáról obszcén megjegyzéseket tettek, vagy amikor az augusztus 20-ai ünnepi megemlékezést gyalázták, de akkor rögtön szót emel, amikor egy világméretű háborús gazdasági válságban nem az önök által elvárt ütemben érkezik egy támogatás. Volt kitől ellesnie ezt a drámai műfajt, hiszen a padtársai közül volt, aki hangosan szidta a CSOK-ot, majd házat épített belőle, szidták a kínai vakcinát, majd elsőként beoltatták magukat, szidták a családtámogatási rendszert, majd kedvezményes autót vásároltak. Hát, képviselő úr, azt kell hogy mondjam, hogy önöknél tényleg színház az egész világ.

Ön független szakértői döntést követel a támogatások kiosztását illetően, de ezek szerint nem tudja, hogyan működik a színházi támogatások rendszere. A minősítéssel nem rendelkező Budapest fővárosi színházi és táncművészeti szervezetek törvény szerinti 2022. évi szakmaiprogram-megvalósítási és működési támogatására kiírt pályázat kuratóriumának tagjait az elmúlt három évben Budapest főváros főpolgármestere jelölte ki és jelöli ki a jövőben is. Remélem, tudja, hogy hívják Budapest főpolgármesterét: Karácsony Gergelynek.

Tisztelt Képviselő Úr! Ha a közgazdasági diplomája mellé egy művelődésszervezői végzettséget is oda szeretne képzelni magának, legyen szíves és készüljön fel jobban, illetve ne essen abba a hibába, hogy beáll a padtársai sorába, akik vérmesen szapulják az állami támogatások rendszerét, majd felháborodnak, ha azok nem érkeznek a várt ütemben. Javaslom, hogy szorítkozzunk a tényekre, amelyek vitathatatlanul mutatják, hogy az Európai Unióban a bruttó hazai összterméknek átlagosan csupán a 0,4 százalékát fordítják kultúrára, míg nálunk 1,3 százalék jut erre a területre.

Szemmel látható tehát, hogy a kormány elismeri és támogatja a kultúra minden formáját, amely hozzájárul hazánk jó hírének öregbítéséhez, a hagyományőrzéshez és az új generáció műveléséhez. Mi hiszünk abban, hogy az ezeréves magyar kultúra és annak minden szereplője támogatandó és értékes, és ami értékes, az fenn is marad. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár asszony. Megkérdezem képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkár asszony válaszát.

HAJNAL MIKLÓS (Momentum): Köszönöm szépen a szót. Kicsit meglepődtem államtitkár asszony érvelési logikáján, amikor arról beszélt, hogy az önálló tárca a kormány megbecsülését jelenti, hiszen akkor mit gondolnak most a pedagógusok, vagy mit gondolnak az egészségügyben dolgozók. Őket vajon mennyire becsüli meg ez a kormány? De nem akarok leragadni ennél a  nevezzük így  logikai bukfencnél, inkább csak a tényekre szorítkoznék, ahogy államtitkár asszony is mondta.

A tény az, hogy nem kaptunk választ arra, hogy a 17 millió forintról szóló támogatási okiratot mikor írják alá, nem kaptunk választ arra, hogy a 255 millió forintos kérelemről mikor születik döntés, és nem kaptunk választ arra sem, hogy a színházak kompenzálása a 2018-as taoeltörlés óta hogyan lesz tervezve, egyáltalán számíthatnake erre a jövőben. Ez alapján nem tudom elfogadni a választ. Köszönöm szépen. (Taps a Momentum, az MSZP és a Párbeszéd soraiban.)




Felszólalások:   47-52   53-58   59-64      Ülésnap adatai