Készült: 2024.05.09.14:57:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2022.07.11.),  163-172. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:36


Felszólalások:   161-162   163-172   173-182      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Miniszterelnök úrnak a második soron következő azonnali kérdések órájában kell majd válaszolnia.

Tisztelt Országgyűlés! Keresztes László Lóránt, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a technológiai és ipari miniszter úrnak. Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Koncz Zsófia államtitkár asszonyt kérte fel. Kérdezem képviselő urat, hogy elfogadjae a válaszadó személyét.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Igen, elfogadom.

ELNÖK: Jelzi, hogy igen. Öné a szó, Keresztes László képviselő úr.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Asszony! Az elmúlt hetekben kiemelten sok figyelem jutott arra, hogy milyen borzalmas állapotban van a magyar víziközműrendszer. Több településen, több országrészben is hosszabb-rövidebb időre ivóvízhiány lépett fel.

Azzal, hogy milyen állapotban van a rendszer és milyen súlyos problémákkal küzd, a kormány pontosan tisztában van, hiszen a szakmai szervezetek mellett az önkormányzati szövetségek, például a Megyei Jogú Városok Szövetsége szinte évente hívja fel erre a figyelmet, pontos információkat átadva a kormány számára, hogy milyen súlyos baj elé nézünk. Elmondhatjuk, hogy a víziközműszektor Magyarországon gyakorlatilag az összeomlás szélére került, s annak ellenére, hogy ez a helyzet alakult ki, a kormány évek óta elmulasztja a cselekvést, hogy ilyen finoman fogalmazzam meg a jelenlegi helyzetet. S azt tudjuk mondani, hogy ha nem lép a kormány érdemben, akkor középtávon össze fog omlani Magyarországon az ivóvízellátás, és össze fog omlani a vízbázisok védelme.

Államtitkár Asszony! 2012 óta megduplázódott a meghibásodások száma a víziközműrendszerben, mára bőven 80 százalék fölött van a kockázatos besorolású vízműrendszerek aránya, tehát értelemszerűen 20 százalék alatt a megfelelő minősítésű rendszerek aránya. 22 százalék a hálózati veszteség, tehát miközben látjuk, hogy adott esetben vízhiány alakul ki az ország több pontján, a megtermelt ivóvíz 22 százaléka felhasználás nélkül elfolyik a rossz csővezetékek miatt. A közműcégek közül többen a gazdasági összeomlás szélén vannak, szakemberhiánnyal küzdenek, egyszerűen esélyük sincs, hogy a megfelelő megelőző karbantartó és pótlási munkákat elvégezzék, ezért a probléma hatványozottan növekszik.

Én 2020-ban kérdeztem egy azonnali kérdés formájában a miniszterelnök urat, aki elismerte, hogy ezermilliárdos forráshiány van a rendszerben középtávon. Ehhez képest azt látjuk, tisztelt államtitkár asszony  s ez egy mai vitában is elhangzott , hogy önök éves szinten 4-5 milliárd forintot szánnak a víziközmű-karbantartási munkára, miközben körülbelül 200-300 milliárd forintra lenne szükség. Tisztelt államtitkár asszony, ha megnézzük a jövő évi költségvetés számait, akkor azt látjuk, hogy a kormány azt a döntést hozta meg, hogy ezzel az alapvető rendszerproblémával nem kíván megküzdeni. Köszönöm előre is a válaszát. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Válaszadásra megadom a szót Koncz Zsófia államtitkár asszonynak.

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány elkötelezett a jó minőségű ivóvíz-szolgáltatás fejlesztése és korszerűsítése mellett. A közműves ivóvíz-ellátottság százszázalékos hazánkban. 2020-ban országos szinten a háztartások 82, közel 83 százaléka, a városokban 90 százaléka, a községekben mintegy 62,5 százaléka rácsatlakozott a szennyvízgyűjtő hálózatra.

(16.50)

Az elmúlt időszakban a Technológiai és Ipari Minisztérium az ágazat szereplőinek bevonásával elkészítette a nemzeti víziközmű-közszolgáltatási stratégiát, amelynek célja rövid és hosszú távú megoldásokat nyújtani a teljes víziközműszektort érintő kihívásokra. Míg 2010-ben közel 400 szervezet biztosította Magyarországon az ivóvíz-szolgáltatást és szennyvízelvezetést, -kezelést, ez az integrációs folyamatok eredményeként 2020-ra 40-re csökkent. Ezzel megvalósul a méretgazdaságosság, nő az ellátásbiztonság és a szolgáltatások egységes színvonala. 2020-ban megalakult a Nemzeti Vízművek Zrt. A nehéz gazdasági helyzetbe kerülő önkormányzatok és a tulajdonukban álló víziközmű-szolgáltatók számára 2021. június 13-ától lehetővé vált, hogy önkéntes módon részt vegyenek egy, a Nemzeti Vízművek Zrt. által koordinált integrációs folyamatban, ezzel lehetőség nyílt mindenütt a folyamatos ellátás zavartalan biztosítására, valamint az adott rendszerek hosszú távú üzemeltetésére.

Fontos siker a lakossági terhek csökkentése érdekében végrehajtott rezsicsökkentés. 2013. július 1-je óta nem nőttek a lakosság víziközmű-használattal kapcsolatos terhei. Számszerűsítve ez a lakossági felhasználóknak hozzávetőlegesen 120 milliárd forint megtakarítást jelentett. (Az elnök csenget.) Kérem a képviselő úr támogatását a víziközmű további fejlesztésével kapcsolatban.

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár asszony. Egyperces viszonválaszra van lehetősége Keresztes képviselő úrnak.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Évek óta nagy támogatója vagyok annak, hogy végre megkapják a víziközműcégek, méltán megkapják az önkormányzatok azokat a forrásokat, amelyek  ismétlem  ahhoz kellenek, hogy ne omoljon össze az ivóvízellátás Magyarországon, tisztelt államtitkár asszony.

Azzal teljes mértékben egyetértünk, hogy ez a fontos közművagyon nemzeti kézben kell hogy legyen, tehát alapvetően állami és önkormányzati kézben, ugyanakkor az nagyon nem jó tendencia, hogy ilyen módon gyakorlatilag egy zsarolással be akarják kényszeríteni az önkormányzatokat, hogy a vízműközművagyont átadják állami fenntartásba. Nem ez a megoldás, hiszen itt a pontos tervezéshez, a jó karbantartási ütemezéshez kell a helyi felelősségvállalás, a helyi ütemezés, tehát alapvetően az a cél, hogy az önkormányzatok tudják fenntartani a víziközműveket, ehhez ugyanakkor a forrásokat a központi költségvetésből biztosítani kell.

A kérdésem arra vonatkozik, tisztelt államtitkár asszony, hogy pontosan milyen ütemezéssel és milyen forrásból fogja a kormány azt az éves szinten több száz milliárdot biztosítani, ami ahhoz kell, hogy Magyarországon a legfontosabb közszolgáltatás, tehát az egészséges ivóvízellátás és a vízbázisok védelme, a szennyvízelvezetés fenntartható legyen. Remélem, hogy konkrét választ is kapok erre a kérdésemre. Köszönöm szépen, elnök úr.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Egyperces viszonválaszra van lehetősége az államtitkár asszonynak.

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy a kormány  ahogy ma már egyébként egyszer elmondtam  a gazdasági ellehetetlenülés elkerülése érdekében 2020. év végén a veszteséges önkormányzati tulajdonú víziközmű-szolgáltatók részére egyébként a tulajdonos önkormányzatokon keresztül közel 4 milliárd forint állami támogatást nyújtott. 2010-ben a magyar kormány nem éppen egy jó állapotban lévő víziközmű-hálózatot örökölt meg, 2018 és ’20 között a kormány a víziközművek rekonstrukcióját 4,5 milliárd forint, a hatékonyságnövelő fejlesztéseket pedig 2019-ben 3,5 milliárd forint támogatással segítette. Ezeket a fejlesztéseket nyilván tovább kell folytatni. S ezúton is szeretnék még egyszer köszönetet mondani a magyar vízügyi szakembereknek a lelkiismeretes munkájukért. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   161-162   163-172   173-182      Ülésnap adatai