Készült: 2024.05.08.08:05:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

65. ülésnap (2023.05.08.),  79-84. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:   75-78   79-84   85-88      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Fónagy János államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Novák Előd, a Mi Hazánk képviselője, kérdést kíván feltenni a Magyar Nemzeti Bank elnökének: „Miért tiltanák be a készpénzt, ami alkotmányos jog kellene legyen?” címmel. Novák Előd képviselő urat illeti a szó.

NOVÁK ELŐD (Mi Hazánk): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Alelnök úr! Újabb összeesküvés-elmélet válhat valóra  írja a Kuruc.info hírportál , digitális jegybankpénzzel számolná fel a köz… készpénzt  talán a közpénzt is  a Magyar Nemzeti Bank. Az ön MNB-alelnökként tett nyilatkozata szerint a készpénz feltehetően kikerül a rendszerből, ha a digitális jegybankpénz veszi át a szerepet. Jelenleg Kína, az USA és az Európai Központi Bank foglalkozik leginkább az új világrendnek ezzel a fejlesztésével.

A Covid-diktatúra alatt a totális megfigyelés felé tettek lépéseket, most pedig a még szabadságjognak tekinthető készpénzhasználat betiltásával egy gombnyomással elvehetnék a pénzét bárkinek. A végrehajtó-maffia túlkapása semmi ehhez a kormányzati szándékhoz képest, aminek a Mi Hazánk Mozgalom szeretne gátat szabni, alkotmányos joggá téve a készpénzhasználatot.

Pártunk elnökének múlt havi felszólalására válaszul Tállai András pénzügyminisztériumi államtitkár beismerte: valóban cél és szándék a készpénzforgalom visszaszorítása. Pedig ez a kormányprogramban sem szerepelt, választási programjuk pedig nem is volt. Ez így semmiképp sem korrekt.

A postabezárásokkal az időseket is kényszerítik a bankkártyahasználat felé, és sok helyen például tömegközlekedési jegyet sem lehet már vásárolni készpénzért, így büntetés is várhat rájuk bankkártya hiányában. Ez ön szerint már jelenleg is törvényes?

A Mi Hazánk szerint leginkább vagy legfeljebb az elinflálódott ötforintosok kivezetése fogadható el. Erről mit gondol, alelnök úr? Az ötforintos érme már a saját anyagköltségét sem éri meg, sőt színesfémhulladékként kilóra többet ér, mint fizetőeszközként. Az MNB 15 éve vonta be a forgalomból az egy- és kétforintos érméket, akkor ez nemzetgazdasági szinten 3-4 milliárd forintos megtakarítást eredményezett. Az EU-rekordnak számító magyar inflációs mutatók miatt is hajlandóke lépni ezen a téren? Köszönöm válaszát. (Szabadi István tapsol.)

ELNÖK: Köszönöm, Novák Előd képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót a Magyar Nemzeti Bank alelnökének, Virág Barnabás alelnök úrnak.

VIRÁG BARNABÁS, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valamely korábbi hozzászólásban már elhangzott, hogy mindig veszélyes dolog, amikor fontos ügyekben szenzációhajhász médiahírek alapján próbálunk tájékozódni. Én azt gondolom, a probléma itt és innen indul el.

Először is: az előadásom kapcsán szeretném egyértelműen cáfolni azt az állítást, hogy a jegybankban bármiféle terv készülne a készpénz tiltására, a készpénz kivezetésére. Nincs ilyen terv. Biztos vagyok benne, hogy ilyen állítást sem tőlem, sem a jegybank más kollégáitól nem hallhattak és nem olvashattak. Tehát még egyszer, itt azt gondolom, egy szenzációhajhász médiahírről van szó. Amíg van olyan ember Magyarországon, aki számára a készpénzhasználat akár fizetőeszközként, akár megtakarítási eszközként fontos, addig lesz készpénz Magyarországon.

A kérdésében föltett másik elemre kitérve: tehát az MNB-törvény egyértelműen fogalmaz, hogy az MNB által kibocsátott bankjegy és érme törvényes fizetőeszköz Magyarországon; szeretném hangsúlyozni, hogy törvényes fizetőeszköz.

(13.30)

Minden ezzel kapcsolatos anomáliát, kérem, hogyha tapasztalnak, akkor legyenek szívesek a jegybank számára jelezni, és ezeket az anomáliákat kezelni fogjuk.

Nagyon röviden arról, hogy miről szólt az előadásom. Az előadásom a digitálisjegybankpénz-fejlesztés kapcsán arról szólt, hogy a pénzügyi szuverenitás megőrzésének egyik legfontosabb terepe lesz a következő időszakban a pénzrendszert érintő kihívások, ahol egy fontos állami monopóliumot veszélyeztet a világ technológiai forradalma, a big-tech cégek, a bitcoin, kriptoeszközök, s a többi, s a többi. Erre a kihívásra kell helyes választ adnunk; olyan választ adnunk, amelyen keresztül a pénzügyi szuverenitásunkat képesek leszünk megőrizni. Több mint száz jegybank foglalkozik ezzel a kérdéssel, köztük a Magyar Nemzeti Bank is.

Végezetül az ötforintosokra röviden kitérve, a helyzetet folyamatosan értékeli a Nemzeti Bank. Itt a kulcskérdés az, hogy mekkora a forgalomban betöltött szerepe az ötforintosoknak. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Hogyha ez jelentősen csökken, az lehet egy fontos indikátor arra, hogy a kivezetést érdemes megtenni.

ELNÖK: Köszönöm szépen.

VIRÁG BARNABÁS, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke: Az elmúlt években azt láttuk, hogy az emelkedő inflációs környezetben is körülbelül 30-33 százaléka volt (Az elnök ismét csenget.) az ötforintos érmének a forgalomban betöltött szerepe. Ennek megfelelően a helyzetet továbbiakban is folyamatosan vizsgáljuk. (Az elnök ismét csenget.) Köszönöm szépen a kérdését.




Felszólalások:   75-78   79-84   85-88      Ülésnap adatai