Készült: 2024.05.09.09:23:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

104. ülésnap (2024.03.18.),  172-179. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:21


Felszólalások:   172   172-179   180-187      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, politikai igazgató úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Kanász-Nagy Máté képviselő úr (Szabó Timea: Vigyázzatok!  Soltész Miklós: Motyogjál még egy kicsit!  Szabó Timea kezével tátogást imitálva: Nekem ilyet ne csináljon!  Soltész Miklós: Lehet menni panaszkodni!), az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Miért van ez, Miniszterelnök Úr?” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy az LMP frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így miniszterelnök úrnak távolléte miatt a második soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolni. (Szabó Timea Soltész Miklóshoz, miközben kezével tátogást imitál: Ezt csinálod nekem, női képviselőnek!)

Képviselő Asszony! Ne haragudjon, az ön lehetősége már elfogyott! (Szabó Timea: Miért nem szól rá, hogy ezt csinálja női képviselőnek?) De, képviselő asszony, nagyon szépen kérem! Frakcióvezetőként kellene tudni ezt az egészet, hogy önnek hogyan kellene viselkedni a Házban! (Rétvári Bence: Így van!) Úgyhogy próbáljon már úgy viselkedni, ahogyan mégis elvárható egy országgyűlési képviselőtől! (Szabó Timea kezével tátogást imitálva: És ő ezt mutatja!)

Most az LMP-frakció soron következő kérdést feltenni kívánó képviselőjének a kérdése következik, aki szintén Kanász-Nagy Máté képviselő úr, az LMP képviselője, aki azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Betartjáke az ígéretüket? II.” címmel. (Szabó Timea Soltész Miklós felé, mobiltelefonját felemelve: Vigyázzál! Na, megint csináljad!) Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! (Szabó Timea: Csináld! Most csináld!) A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár urat bízta meg. (Szabó Timea: Nem mered?) Tisztelettel kérdezem, elfogadjae a válaszadó személyét. (Kanász-Nagy Máté jelzésére:) Köszönöm, hogy jelzi számomra, hogy elfogadja. (Szabó Timea: Nem mered csinálni?) Kanász-Nagy Máté képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A magyar gyermekvédelmi rendszert meg kell erősíteni, ezt a szociális szakma évtizedek óta mondja, az LMP 2010 óta mondja, Orbán Viktor pedig néhány hete mondja ezt.

A kegyelmi botrány hatására, úgy tűnik, a kormány is felismerte ennek a fontosságát, és a kormány is megtalálta a kapcsolatot a szociális szféra erőssége és a fizetések nagysága között, ugyanis maga Orbán Viktor jelentette ki itt a parlamentben  idézem őt -: „A fizetések nem mondom, hogy jók.” Illetve: „A kollégák kevés pénzért dolgoznak.” A kollégák fizetése valóban nagyon alacsony, a nemzetgazdasági átlagbér 60 százalékát sem éri el, de bizonyos esetekben az 50 százalékot sem. Éppen ezért nem csoda, hogy rendkívül munkaerő-hiányos ez az ágazat, a szociális szféra.

Azok a kollégák, akik mind a mai napig kitartanak, iszonyatosan leterheltek. Nem tudom, hogy tudjae Rétvári államtitkár úr, hogy optimális esetben egy családgondozó esetszáma havi szinten a 15-20 család lenne, de nagyon sok településen látjuk, hogy három-négyszer ennyi családdal kell hogy együtt dolgozzanak egy adott hónapban. Ez azt jelenti, hogy nagyon-nagyon hiányoznak a kapacitások a szociális rendszerből. Arról nem is beszéltem, hogy mi van a speciális szolgáltatásokhoz való hozzáféréssel, vagy éppen mennyi figyelem jut a prevencióra, ha a kríziseket sem tudják megfelelően kezelni a kapacitáshiányok miatt.

A kérdésem ismét az, amit néhány héttel ezelőtt feltettem: mikor jön a megoldás, mikor erősítik meg a gyermekvédelmi rendszert? Két hete megkérdeztem, nem kaptam választ. A kérdés konkrétan az, hogy betartjáke az ígéretüket. Mi a pénz mozgását is fogjuk figyelni. Szabályozás mellett várhatóe pluszfinanszírozás, pluszforrás? Várhatóe béremelés a szociális dolgozók esetében? Mikor várható ez a béremelés? Várom államtitkár úr válaszát. Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úrnak. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Az ön felszólalása nagyon jó példa arra a 180 fokos fordulatra, a hiteltelenségre, ami a baloldalt jellemzi ebben a kérdéskörben is.

Mit mondott az ön előtt ülő Csárdi Antal képviselő úr erről a kérdéskörről pár hónappal ezelőtt? Azt mondta szó szerint: a gyermekvédelem ma egyszerűen nincs Magyarország legfontosabb tízezer ügye között. Ezt mondta az ön frakciótársa, korábbi frakcióvezetője, hogy nincs a legfontosabb tízezer ügy között. Így beszéltek! Egymás között beszéljék ezt meg néha, tisztelt képviselő úr! Azt mondja az ön képviselőtársa, hogy nincs a tízezer legfontosabb ügy között. Most pedig ön azt mondja, hogy ez a legfontosabb ügy. Beszélnek önök összevissza! Egyik szavuknak sincs hitele. Nem akarom megállapítani, hogy melyiknek van hitele, melyiknek nincs, melyiket mondják bármiféle meggyőződésből, melyiket nem, mert aki egyik nap azt mondja, hogy nincs a tízezer legfontosabb ügy között, a másik nap azt mondja, hogy ez a legfontosabb ügy, és a kormánytól intézkedéseket vár, miközben pár hónappal ezelőtt azt mondta, hogy ne intézkedjen a kormány ezen a téren, mert semmi szükség intézkedésekre a gyermekvédelem terén, nos, azok teljes mértékben hiteltelenek, tisztelt képviselő úr. Ezek önök.

Mit tettünk mi? Számokat vár, ezt mondta. Mondok egy számot, mennyivel indított ez a kormány szociális, gyermekjóléti, gyermekvédelmi kiadásokban: 325 milliárd forint. És hol tart most? 1463 milliárd forint. 325-ről 1463 milliárd forint.

Bérek. Azt mondta, számok jöjjenek. Mennyi volt a bruttó átlagbér a szociális ágazatban a kormányzásunk kezdetén, ahogyan a baloldal itt hagyta az országot: 137 ezer forint. És mennyi most? Átlagosan bruttó 435 ezer forint. Ez a különbség, a 137 és a 435. Ekkora emelkedés volt az elmúlt években. 11,8 százalékos emelés ’23-tól, és még sorolhatnám, hogy az előző években milyen emelések voltak. 216 százalék, ha összeszorozza, amennyivel emelkedett a bér, tisztelt képviselő úr. Tehát itt jóval több mint háromszorosára való emelkedésről beszélhetünk. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Ez az, amit mi tettünk, és ezt szeretnénk folytatni, mert szerintünk ez a 435 még nem elég. Csak mi tudjuk emelni, a baloldal meg csak csökkenteni tudja ezeket a béreket. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Egyperces viszonválaszra Kanász-Nagy Máté képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót. Államtitkár úr, kérem, készültem. 2010-ben valóban a szociális dolgozók átlagbére 137 ezer forint volt. Akkor a nemzetgazdasági átlagbér 202 ezer forint volt, a szociális dolgozók ennek a 67 százalékát keresték. Jelenleg a KSH szerint 655 ezer forint bruttó az átlagbér. És, államtitkár úr, most kapaszkodjon meg, a KSH adatát mondom a szociális ágazatra vetítve  ez a 20.2.1. 49. számú táblázat, kérem, nézzék meg a kollégáival! , jelenleg a szociális dolgozók átlagbére bruttó 362 ezer forint. A 362 ezer forint pedig 55 százaléka a nemzetgazdasági átlagbérnek. Tehát míg a sokat kárhoztatott 2010-es időszakban a szociális dolgozók az átlagbér 67 százalékát keresték, az önök kormányzása alatt jelenleg 55 százalékát keresik. Ezek a KSH számai, kérem, nézzenek utána!

És adjon arra választ, kérem, mikor emelik ezeket az összegeket, mikor emelik a nemzetgazdasági átlag szintjére a szociális dolgozók bérét. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg miniszterhelyettes, államtitkár urat is. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Azt hiszem, egy 216 százalékkal történő emelés nem egy rossz teljesítmény az elmúlt időszakból, de egy olyan teljesítmény, amit tovább kell növelni, ezzel mindenki egyetért.

De hasonlítsuk össze az önök baloldali teljesítményével, önök ugyanis elvettek minden magyar szociális dolgozótól egyhavi bért. Csak a gyerekvédelemből kivettek 13 milliárd forintot 2008-2009-ben. Ezt tette a baloldal! Akkor sem volt fontos a gyerekvédelem. Ha valahol megszorítani kellett, mert a baloldal szerette a megszorításokat, akkor a gyermekvédelem volt az egyik első.

És mit tesznek most? Akadályozzák, ugye, hogy Magyarország hozzáférjen az európai uniós forrásához.

(17.20)

12 milliárd forintnyi fejlesztési forrás lenne csak a gyermekvédelemben. S amikor önök az Európai Parlamenttel bepereltetik az Európai Bizottságot, hogy egy fillér se érkezzen Magyarországra, például a gyermekvédelem 12 milliárdját sem engedik, hogy megérkezzen, és visszakövetelik a tanárok és óvónők béremelését is, ez az, amit önök tesznek valójában: senkin nem segítenek. Amikor kormányoznak, akkor csak bukdácsolnak, mint Karácsony Gergely vagy mint Gyurcsány Ferenc, amikor pedig ellenzékben vannak, akkor semmit nem támogatnak, ami a gyermekvédelmet megerősítené.

Mi tovább fogjuk emelni természetesen ezeket a fizetéseket, mint az előzőekben is tettük, a baloldaltól pedig csak az várható, amit korábban is tett, amikor csökkentette a gyermekvédelemben a fizetéseket. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   172   172-179   180-187      Ülésnap adatai