Készült: 2024.05.08.15:11:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

106. ülésnap (2024.03.20.),  33-44. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 14:11


Felszólalások:   15-32   33-44   45-56      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőség.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Magyarország Kormánya és a Török Köztársaság Kormánya között a polgári veszélyhelyzetek terén folytatott együttműködésről szóló megállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/7725. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

Elsőként megadom a szót Rétvári Bence úrnak, a Belügyminisztérium államtitkárának, miniszterhelyettesnek, a napirendi pont előterjesztőjének. Miniszterhelyettes úr, parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Magyarország számára Törökország fontos nemzetközi partner, és ezzel a megállapodással kölcsönösen garantálják a határon átnyúló polgári veszélyhelyzetek során történő együttműködés biztosítását, mellyel megvalósul egy magasabb minőségi szintű államközi együttműködés lehetősége.

A természeti és civilizációs katasztrófák elleni védelemmel kapcsolatos együttműködést egy 1996-ban aláírt egyezmény szabályozta. Mindkét fél érezte, már csak az elmúlt idők eseményei után is, hogy már időszerű lenne az együttműködés korszerűsítése, így egy új megállapodás megkötésére került sor. A megállapodás nyomán lehetővé válik a polgári veszélyhelyzetek terén folytatott együttműködés előmozdítása és erősítése, rögzítésre kerül a polgári veszélyhelyzetek megelőzése, a rájuk történő felkészülés és a válaszadás terén folytatott együttműködés általános keretei, továbbá a felek közötti önkéntes segítségnyújtás feltételei és eljárásrendje. A megállapodás jól illeszkedik a magyar-török kapcsolatok rendszerébe, hogy szükség esetén hatékonyabban tudjunk segítséget nyújtani, amit a törökországi földrengés meg is mutatott, hogy mekkora szükség lehet rá, hiszen a magyar mentőalakulatok elsőként érkeztek és utolsóként távoztak, és ők voltak, akik a legtöbb ember életét tudták megmenteni a nemzetközi csapatok közül.

A nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos eljárásról szóló törvény szerint a megállapodás kötelező hatályának elismerésére az Országgyűlés adhat felhatalmazást, ezért az aláírást követően a belügyminiszter benyújtotta a tisztelt Háznak a megállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot.

Azt hiszem, a magyar Hunor mentőegységre mindnyájan büszkék vagyunk, a magyar katasztrófavédőkre mindnyájan büszkék vagyunk; büszkék vagyunk arra, hogy nemcsak Magyarországon tudják az emberek biztonságát szolgálni, de külföldön, távoli országban, akár Törökországban is tudnak életet menteni, a legkorszerűbb felszereléssel önmagukat teljes mértékben ellátni, minden erőforrásukkal az emberi életek mentésére koncentrálva, akár a nap 24 órájában folyamatos váltással.

Úgyhogy minderre tekintettel kérem önöket, hogy a törvényjavaslatot támogatni szíveskedjenek, hogy ha bármilyen ilyen helyzet adódik  bízunk benne, hogy nem fog, de ha bármilyen ilyen helyzet adódik , akkor nagyobb legyen a mozgástere, a lehetősége és a felhatalmazása a két ország szakembereinek egymás országában az életek mentésére, a biztonság növelésére. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Tisztelt Országgyűlés! Most vezérszónoki felszólalásokra kerül sor. Megadom a szót Tilki Attila képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportja vezérszónokának. Parancsoljon!

DR. TILKI ATTILA, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő törvényjavaslat fontos együttműködést rögzít egy kiemelt stratégiai partnerünkkel. Kijelenthetjük, hogy a világ egy puskaporos hordón ül, a magyar diplomáciának pedig rendkívül fontos feladata, hogy a jelenlegi helyzetben megbízható szövetségeseket tudjunk magunk mellett.

Mindenki számára egyértelmű véleményem szerint, hogy a magyar-török kapcsolatok a csúcson vannak. Tavaly ünnepeltük a diplomáciai kapcsolatok felvételének 100. évfordulóját, az idén pedig nagy sikerrel fut a magyar-török kulturális évad. Erdoğan török elnök 2023-ban két alkalommal is ellátogatott hazánkba, decemberben pedig e látogatás mentén ülésezett a Magyar-Török Felső Szintű Stratégiai Együttműködési Tanács.

Az, hogy kapcsolatunk rendezett, baráti, mind gazdasági, energiabiztonsági, mind biztonsági szempontból nagyra értékelendő. Törökország az elmúlt években mindent megtett azért, hogy féken tartsa az Európa felé törő migrációs nyomást. Erőfeszítéseik nélkül  kimondhatjuk  már rég elveszítettük volna azt az Európát, amelyet eddig ismertünk, benne hazánkkal is. Energiabiztonságunk szempontjából Törökország a legmegbízhatóbb tranzitpartnerünk, felőlük érkezik földgázimportunk döntő hányada. Külön értékelendő, hogy az energiaellátás kérdését soha nem használta keleti partnerünk politikai vagy gazdasági fegyverként.

Természetesen a magyar uniós elnökségnek a jó kapcsolatok mentén Törökországgal is vannak tervei. Prioritásnak fogjuk tekinteni az EU és Törökország közötti vámunió modernizálásának és kiterjesztésének elősegítését. A mobilitás szempontjából fontos lenne végre a vízumkönnyítési megállapodás végére pontot tenni. Bízom benne, hogy ezen időszakban hazánk segítségével újra össze tud majd ülni az Európai Unió és Törökország közötti társulási tanács.

Visszatérve a szóban forgó törvényjavaslatra, sajnos elmondhatjuk, hogy a természeti és emberek által okozott katasztrófák gyakorisága és súlyossága növekvő tendenciát mutat. A polgári veszélyhelyzetek esetén folytatott segítségnyújtás terén közös és szorosabb együttműködés életre hívását szorgalmazza az ENSZ, az Európai Unió, valamint a Türk Államok Szervezete.

(10.00)

Ennélfogva született meg az előttünk fekvő új szabályozás, amely a már meglévő, a Magyar Köztársaság Kormánya és a Török Köztársaság Kormánya közötti, természeti és civilizációs katasztrófák elleni védelem terén Ankarában, 1996. október 6-án aláírt egyezmény helyébe lép.

Február 6-án volt egy éve, hogy pusztító erejű földrengés következett be Törökország és Szíria közös határánál. Megközelítőleg 60 ezer ember életét követelte ez a katasztrófa, és 120 ezernél is többen sérültek meg és veszítették el az otthonukat. A magyar kutatók, mentőcsapatok példásan helytálltak a természet által romba döntött területeken. Én magam is több mentésben részt vevő magyarral találkoztam.

Az ilyen és ehhez hasonló közös munkát, segítségnyújtást könnyíti meg, teszi keretbe és szabályozza ez a törvényjavaslat. A hazánk és Törökország közötti kapcsolatok fejlesztését tehát mindenképpen csak pozitív irányba befolyásolja, ezért a Fidesz képviselőcsoportja támogatja az elfogadását. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Harangozó Tamás képviselő úrnak, az MSZP képviselőcsoportja vezérszónokának. Parancsoljon!

DR. HARANGOZÓ TAMÁS, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A nemzetközi egyezmények általában a nyilvánosság számára kevésbé érdekes, megfogható, fontos törvényjavaslatnak, határozati javaslatnak tűnnek, azt gondolom, hogy sajnos viszont kevés olyan nemzetközi egyezmény van, ami ennyire plasztikusan mutatja meg nekünk, hogy miről is szól a javaslat valójában.

És ahogyan fideszes képviselőtársam a felszólalását zárta: nem több mint egy évvel ezelőtt volt Törökországban az a borzalmas, földrengés okozta katasztrófa, ahol konkrétan emberek tízezrei vesztették életüket, százezres nagyságrendben mérhető a sérültek száma, és az első napok után már 5,5 millióra becsülték a hajléktalanná, hontalanná vált emberek, családok számát. Akkor Magyarországról mintegy hét szervezet sietett elsőként és ahogyan elhangzott, jött haza utolsóként, és mentette az ottani emberek életét, ahogyan egyébként az Unió számos tagállama is tette. Így talán kézenfekvőbb az, hogy amikor ilyen javaslatokról beszélünk, akkor a valóságban mi történik.

És ez a javaslat nyilván arról szól, hogy ilyen rendkívüli helyzetekben gyorsabb kommunikációval, a jelzőrendszer tökéletesítésével és az eljárások felgyorsításával még gyorsabban és még hatékonyabban tudjunk egymásnak segíteni. És bár Törökország szorult rá erre a tavalyi évben, azért lássuk be, ha csak a kolontári katasztrófára gondolunk az elmúlt időszakból, de a globális felmelegedéssel, klímaváltozással kapcsolatban most már hetente, havonta szembesülünk a nyári időszakokban mi is olyan helyzetekkel, amit normál esetben nem tudunk kezelni, ne adja isten, de ez a javaslat arról is szól, hogy ha mi kerülünk bajba, akkor mások  konkrétan így Törökország  hogyan tudnak nekünk minél előbb és minél hatékonyabban segíteni. Ezért természetesen a Magyar Szocialista Párt frakciója támogatja a javaslatot. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Hollik István képviselő úrnak, a KDNP képviselőcsoportja vezérszónokának. Parancsoljon!

HOLLIK ISTVÁN, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Valóban, evidensnek látszik, hogy a tavalyi évi súlyos katasztrófa, illetve a mentési munkálatokban részt vevő magyar csapatok tapasztalata hívta életre ezt a törvényjavaslatot, ami előttünk fekszik, ami, úgy gondolom  természetesen egyetértve itt most kivételesen az előttem szóló képviselő úrral , segítséget jelent Törökországnak, de ne adja isten, akár segítséget jelenthet egy katasztrófa esetén Magyarország számára is.

Az teljesen világos, hogy mi, magyarok büszkék lehetünk arra, hogy ha egy ilyen katasztrófa történik az egyik szövetséges országban, akkor ennyire felkészült csapatok tudnak azonnal megindulni Magyarországról. A Hunor mentőcsapat példája is mutatja, hogy valódi segítséget tud nyújtani egy kis, tízmilliós ország akár egy nyolcvanmilliós országnak is. És ez a javaslat valóban arról szól, hogy ha megvan a képesség, megvan a magyar kompetencia és elszánás, hogy egy ilyen súlyos helyzetben segítsünk, akkor ez a segítség minél hatékonyabb és minél gyorsabb tudjon lenni. Úgyhogy természetesen ennek tükrében ezt a javaslatot a KDNP is támogatja. Köszönöm szépen. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Sas Zoltán képviselő úrnak, a Jobbik képviselőcsoportja vezérszónokának. Parancsoljon!

SAS ZOLTÁN, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! A Törökország és Magyarország között a polgári vészhelyzetek területén történő együttműködésről szól ez a javaslat. Azt gondolom, hogy egy természeti katasztrófa esetén nem kérdés az, hogy segíteni kell, Magyarország, a magyar emberek ebben mindig is élen jártak. Így a javaslathoz, az abban foglaltakhoz túl sok hozzáfűznivalóm nincs is, hiszen teljes mértékben és tökéletesen összefoglalja azt, amire a két államnak szüksége lehet, ne adj’ isten, akár Magyarországon, akár Törökországban bekövetkezett természeti katasztrófa esetén.

Viszont engedjék meg, hogy megragadjam az alkalmat arra, hogy megköszönjem azoknak az embereknek az áldozatkész munkáját, akik a mentőalakulatokban dolgoznak, és például akár tavaly Törökországgal, akár több helyen a világon  Magyarországot is beleértve  segítséget nyújtottak a saját életük kockáztatásával. És egy picit felhívom a figyelmet arra, hogy ezeknek az embereknek is szükségük van segítségre, anyagi, technikai eszközökre, ezért mindenkit biztatok  a kormányzatot is , hogy minél jobban támogassuk a munkájukat, hogy segíthessenek.

Az előterjesztést a Jobbik-frakció támogatni fogja. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A vezérszónoki felszólalások végére értünk. Mivel kettőperces felszólalásra senki nem jelentkezett, kérdezem, kíváne valaki normál időkeretben felszólalni. (Nem érkezik jelzés.) Jelentkezőt nem látok. Az általános vitát lezárom.

Megkérdezem miniszterhelyettes urat, kíváne reagálni. (Jelzésre:) Igen. Megadom a szót Rétvári Bence miniszterhelyettes úrnak. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. A gyors vitára csak nagyon röviden reagálnék. Köszönöm szépen a támogató hozzászólásokat, ezek szerint van rá lehetőség, hogy konszenzussal fogadjuk el ezt a javaslatot.

Külön szeretném megköszönni mindenkinek az elismerését a magyar katasztrófavédelem, a Hunor mentőcsapat iránt, hiszen valóban most már világszerte ismerik őket, és elsők között hívják őket. Büszkék lehetünk rájuk, hogy amikor nagy baj van, akkor más országok számíthatnak Magyarországra. Bízom benne, hogy ez a törvényjavaslat ezt a lehetőséget bővíti a továbbiakban is. Köszönöm szépen. (Taps.)




Felszólalások:   15-32   33-44   45-56      Ülésnap adatai