Készült: 2024.05.09.10:26:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

34. ülésnap (2022.10.27.),  1-11. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 11:30


Felszólalások:   1   1-11   11-22      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : (A teremben lévők felállnak, és ezzel köszöntik a választópolgárok közösségét. Amikor az ülést vezető elnök helyet foglal, a teremben lévők is leülnek.) Tisztelt Képviselőtársaim! Az Országgyűlés őszi ülésszakának 9. ülésnapját megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Földi László és Hiszékeny Dezső jegyző urak lesznek segítségemre.

Köszöntök mindenkit, aki figyelemmel kíséri mai munkánkat.

Most soron következik „A Magyarország Kormánya és a San Marino Köztársaság Kormánya között a beruházások ösztönzéséről és kölcsönös védelméről szóló megállapodás kihirdetéséről” szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/1615. számon a Ház informatikai hálózatán valamennyiünk számára elérhető.

Most megadom a szót Azbej Tristan úrnak, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkárának, a napirendi pont előterjesztőjének. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

AZBEJ TRISTAN külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: (Hangosítás nélkül.) Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés!

ELNÖK: (Hangosítás nélkül.) Várjon még, államtitkár úr, mert úgy látom, hogy a hang önnél nincs bekapcsolva. Betette a kártyáját?

AZBEJ TRISTAN külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: (Hangosítással.) Be, bent van.

ELNÖK: (Hangosítás nélkül.) Most már van hang. Akkor parancsoljon! Innen indul az óra.

AZBEJ TRISTAN külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Még egyszer köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az önök előtt álló törvényjavaslat új elemmel egészíti ki Magyarország és a San Marino Köztársaság közötti gazdasági kapcsolatok jogszabályi kereteit.

A kihirdetésre váró megállapodás célja a két ország közötti kétoldalú gazdasági és azon belül is a beruházási kapcsolatok előmozdítása, valamint a beruházási környezet biztonságosabbá és kedvezőbbé tétele. A megállapodás azokra a beruházásokra vonatkozik, amiket a két ország beruházói egymás területén valósítanak meg. A megállapodás magyar szempontból tehát a San Marino Köztársaságban viszonossági alapon letelepülő magyar beruházók védelmét és jogbiztonságát szolgálja.

A megállapodás kölcsönösséget biztosít, ami Magyarország részéről nem igényel jogszabályi módosítást, mivel jogszabályaink a hazai vállalkozásokkal azonos elbánást garantálnak a Magyarországon letelepülő külföldi beruházóknak és beruházásaiknak.

Magyarország Kormányának külgazdasági stratégiai célkitűzése a magyar vállalatok külföldi beruházásainak ösztönzése, továbbá az ott megtermelt profit hazahozatala és a külföldi beruházók által kivitt nyereség közötti egyensúly megteremtése. Ezen stratégia megvalósításának alapjául szolgál többek között a kétoldalú beruházásvédelmi megállapodások létrehozása úgy, mint a Magyarország és San Marino Köztársaság közötti megállapodás.

A lisszaboni szerződés 2009-es hatálybalépése óta a közvetlen külföldi befektetések az Európai Unión belül a közös kereskedelempolitika részét képezik. Ez azt jelenti, hogy az Európai Unió tagországai más országokkal akkor köthetnek beruházásvédelmi megállapodást, ha arra az Európai Bizottság is a szükséges nemzeti felhatalmazás mellett megadta jóváhagyó felhatalmazását. A Magyarország és a San Marino Köztársaság közötti megállapodás esetében ez megtörtént, így az 2022. szeptember 21-én aláírásra került. A szerződés tehát az Európai Unió iránymutatása alapján és jóváhagyásával köttetett meg.

Tisztelt Ház! A megállapodás egyik legfőbb rendeltetése a két ország beruházói számára a beruházásaik védelmét jelentő jogi garanciális elemek biztosítása. A beruházók számára különösen fontos az esetlegesen akár az állammal szemben felmerülő jogviták tisztességes és pártatlan rendezése. A megállapodásnak köszönhetően a magyar beruházók, illetve beruházásaik nemzetközi jogi védelemre számíthatnak az esetleges vitás kérdések rendezése során.

A megállapodás megfelel a nemzetközi normák által kijelölt tartalmi követelményeknek. A megállapodás számos garanciális elemet tartalmaz a külföldön beruházó vállalkozások számára. Így többek között biztosított a hátrányos megkülönböztetéstől való védelem, valamint a legnagyobb kedvezmény elve és a nemzeti elbánás elve is.

A beruházásvédelmi megállapodások, így a jelen megállapodás is módot adnak a beruházó és az állam közötti viták rendezésére. Ez a rendelkezés jelenti a beruházók számára a legfőbb biztosítékot, ezért képezi részét minden beruházásvédelmi megállapodásnak. A megállapodás korszerű rendelkezései ugyanakkor megfelelő jogi keretek közé szorítják a külföldi beruházók perlési lehetőségét Magyarországgal szemben.

Tisztelt Országgyűlés! A megállapodás megkötésétől azt várjuk, hogy a beruházók védelme révén segíteni fogja Magyarország és a San Marino Köztársaság közötti gazdasági és beruházási kapcsolatok fejlődését. Kérem a tisztelt képviselőket, hogy a törvényjavaslatot szíveskedjenek elfogadni. Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Most a vezérszónoki felszólalások következnek. A Fidesz képviselőcsoportjának vezérszónoka Pánczél Károly képviselő úr. Parancsoljon, öné a szó.

PÁNCZÉL KÁROLY, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaim! Végre csütörtök  mennyire vártuk ezt, hogy elkezdődhessen a csütörtöki ülésnap!

Tisztelt Országgyűlés! A világjárvány, valamint a szomszédunkban dúló orosz-ukrán konfliktus megmutatta, hogy a kölcsönös tiszteleten alapuló nemzetközi együttműködésre nagyobb szükség van, mint bármikor korábban, még ha jelen esetünkben egy miniállamról és Magyarország kapcsolatáról van szó, ez akkor is nagyon fontos dolog.

San Marino büszke a nemzeti identitására, a kulturális, történelmi és vallási örökségére  zárójelben mondanám el, hogy egy 1700 éves köztársaságról van szó , és San Marino nem is kívánja ezt feladni, valamint a nemzeti kisebbségek ügyére is érzékeny ország. Magyarországnak fontos kérdésekben szövetségesi kapcsolatot tudtunk velük kialakítani, és minél szorosabban működünk együtt San Marinóval, annál inkább profitál abból hazánk, Magyarország is.

Az együttműködésünk most ezzel a javaslattal új szakaszba léphet a két ország közötti gazdasági kapcsolatok fejlesztésével; különösen az egymás területén megvalósuló beruházási tevékenység feltételeinek kedvezőbbé és biztonságosabbá tételével, valamint a beruházások ösztönzésével, ahogy az államtitkár úr expozéjában elhangzott.

Nagyon fontos, hogy a két ország beruházói biztosítottak legyenek abban, hogy a beruházásaik védelmét jelentő jogi elemek garanciát élveznek, ebből fakadóan a felek a megállapodás alapján jogvita esetén választottbíráskodás mellett rendezhetik nézeteltéréseiket tisztességes és pártatlan eljárásban, akár az állammal szemben is. Az ilyen és ehhez hasonló garanciák útján, azt gondolom, erősíteni tudjuk nemzetközi együttműködésünket, kapcsolatunkat San Marinóval, ami Magyarország számára is rendkívül kedvező lehet.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az elhangzottakra való tekintettel kérem, hogy támogassák a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A DK képviselőcsoportjának vezérszónoka Gréczy Zsolt képviselő úr. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

(15.30)

GRÉCZY ZSOLT, a DK képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Annyit tennék hozzá, hogy a Demokratikus Koalíció számára kiemelten fontos, hogy nemzetközi kapcsolataink gyarapodjanak, és gazdaságilag is gyümölcsözők legyenek kölcsönös alapon, így természetesen Magyarország számára is.

Mindazonáltal, ha már itt egy diplomáciai lépésről vagy egy gazdasági lépésről van szó, annyit muszáj megjegyeznem, hogy az erősítené igazán Magyarország diplomáciai kapcsolatait, ha például a Fidesz képviselői nem neveznék korruptnak a német kancellárt, vagy például ha az Országgyűlés napirendjére venné a svéd és a finn NATO-csatlakozás ügyét. Ez jelentősen javítaná Magyarország nemzetközi pozícióit.

Végül Pánczél Károly képviselőtársam szavaira is hadd reagáljak! Azt a kifejezést használta, hogy orosz-ukrán konfliktus. Ez a kifejezés 50-50 százalékban osztja el a felelősséget. Szeretném megjegyezni, hogy Oroszország megtámadott egy független államot, Ukrajnát. Így pontos, azt hiszem, ez a kifejezés. Az együttműködést San Marino Köztársasággal a Demokratikus Koalíció természetesen támogatja. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Megnyitom a vitát. Kérdezem képviselőtársaimat, kíváne valaki a vitában felszólalni. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok. Az általános vitát lezárom.

Megkérdezem Azbej Tristan államtitkár urat, hogy kíváne a vitában elhangzottakra válaszolni. (Jelzésre:) Nem kíván.

Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására a mai napon 16 óráig van lehetőség.

Tisztelt Országgyűlés! Most soron következik az egyes közlekedési tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/1619. számon a Ház informatikai hálózatán valamennyiünk számára elérhető.

Most megadom a szót Vitézy Dávid államtitkár úrnak, a Technológiai és Ipari Minisztérium államtitkárának, a napirendi pont előterjesztőjének, akinek ez lesz itt a szűzbeszéde. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.




Felszólalások:   1   1-11   11-22      Ülésnap adatai