Készült: 2024.05.20.00:31:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

40. ülésnap (2022.11.21.), 95. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:09


Felszólalások:  Előző  95  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársam! A szomszédban folyó háború és az arra hozott hibás szankciók következtében energia- és inflációs válság alakult ki Európában, egekbe szöktek a beszerzési és szállítási költségek, növekszik az energia- és munkabérköltség, a hitelek kamatai is drasztikusan megemelkedtek. A magyar kormány mindent elkövetett és elkövet annak érdekében, hogy ne a magyar emberek és ne a magyar vállalkozások fizessék meg a háború és Brüsszel átgondolatlan szankcióinak árát, a szankciós energiafelárat. Korábban már számos intézkedést hozott a kormány a magyar családok megsegítésére: fenntartotta a rezsicsökkentést az átlagfogyasztásig, ezzel átlagosan havi 181 ezer forintot spórolva meg a családoknak, árstopot hirdettünk a legalapvetőbb élelmiszerekre, az üzemanyagra, végül bevezettük a kamatstopot, s összeállítottunk egy 11 pontos akciótervet.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és a Vállalkozók Országos Szövetségének kérésére a kamatstopot kiterjesztette a kormány a kis- és közepes vállalkozások hiteleire is, miközben támogatást nyújt az energiaintenzív feldolgozóipari kis- és középvállalkozások működésiköltség-növekedésének kompenzálására, valamint energiahatékonysági beruházásaira, meghosszabbítva a Széchenyi-kártya hitelprogramját, valamint gyármentő programot is hirdettünk.

A kamatstop vállalatokra történő kiterjesztésének célja az infláció megfékezése, a recesszió elkerülése és a vállalkozások megerősítése. A vállalkozások államilag nem támogatott, változó kamatozású, forintalapú hiteleit érintő kamatstop november 15-étől került bevezetésre, s 2023. június 30-áig lesz érvényben. A kormány döntése értelmében a hazai kis- és középvállalatok érintett hitelei alapjául szolgáló kamat mértéke nem lehet magasabb, mint a 2022. június 28-ai fordulónapra átszámított bankközi kamat, a háromhavi BUBOR mértéke, azaz 7,77 százalék. Az intézkedés mintegy 2000 milliárd forintnyi hitelállományt és 60 ezer vállalkozást érint, így a jövő év közepéig a kis- és közepes vállalkozások összességben mintegy 80 milliárd forintot takaríthatnak meg; ez cégenként mintegy 1,5-2 millió forintot jelent. Az intézkedés költségei a bankokat terhelik, számukra ez  megítélésünk szerint  kigazdálkodható, hiszen az emelkedő kamatok számukra extraprofitot is jelentenek.

A kormány célja, hogy erősebben jöjjünk ki a válságból, mint ahogy belementünk. Ez legutóbb, a koronavírus-járvány esetében sikerült. Az uniós szöszmötölés és a baloldali megszorító és munkanélküliséget teremtő politika helyett a kormánynak az a célja, hogy folytatódjon a magyar gazdaság felzárkózása, kerüljük el a recessziót, és hogy továbbra is az uniós átlagot 2-3 százalékkal meghaladó növekedést érjünk el. Fontos cél a magyar munkahelyek megőrzése, valamint a családtámogatási rendszer, azaz a demográfiai célok fenntartása. A jövő év végére az egy számjegyű infláció újbóli elérése is elengedhetetlenül szükséges a gazdaság normális mederbe tereléséhez.

Ehhez kérjük képviselőtársaim és a magyar parlament támogatását is. Köszönöm, elnök úr, a lehetőséget. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  95  Következő    Ülésnap adatai