Készült: 2024.05.30.11:17:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

40. ülésnap (2022.11.21.), 83. felszólalás
Felszólaló Dr. Sztáray Péter András
Beosztás Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:08


Felszólalások:  Előző  83  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZTÁRAY PÉTER ANDRÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Először is szeretném leszögezni azt, hogy a magyar-orosz hosszú távú földgázbeszerzési szerződés tavaly szeptemberi aláírásával Magyarország stabil hosszú távú ellátásának alapját teremtettük meg, mind a korábbi hosszú távú szerződésnél, mind a rövid távú piaci szerződéseknél kedvezőbb kondíciókkal. Akkor is hangsúlyoztuk, hogy infrastrukturális örökségünk okán a vezetékes földgáz továbbra is meghatározó ellátási forrás marad hazánkban, éppúgy, mint a régió többi országában.

A másik fontos szempont, hogy az elmúlt 12 évben rengeteget tett a kormány a diverzifikáció érdekében, mind a beszerzési útvonalak, mind a források tekintetében. Kiépítettük hét szomszéd közül hat felé az interkonnektorokat. Az nem rajtunk múlt, hogy a szükséges infrastruktúra a határunkon túl nem épült meg, illetve nem születtek meg bizonyos beruházási döntések, mint például a romániai Neptun-gázmezővel kapcsolatban.

A február óta tartó orosz-ukrán háború, és az erre válaszul adott szankciós intézkedések következtében az energiaárak az egekbe emelkedtek, a nyár folyamán mintegy tízszeres növekedést mutattak ’21 azonos időszakához képest. Mindehhez szállításikapacitás-korlátok is társulnak, például az Északi Áramlattal kapcsolatos incidens miatt.

Számos európai ország számára kihívás volt a földgáztárolók következő téli szezonra való feltöltése. Az európai országok többségében a magyarországinál kisebb tárolókapacitás áll rendelkezésre, ami azt jelenti, hogy Magyarország fogyasztásarányosan az egyik legnagyobb tárolótöltöttséggel rendelkezik. Az elmúlt évtized földgázinfrastruktúra-fejlesztéseinek köszönhetően hazánk több mint 6 milliárd köbméteres tárolókapacitással rendelkezik. Éves földgázfelhasználásunk 10 milliárd köbméter körüli, mint köztudott. Több mint 5,5 milliárd köbméter letárolt földgázzal a tárolótöltöttség novemberben elérte a 87 százalékos töltöttségi szintet, amely a teljes éves fogyasztás csaknem 55 százalékát fedezi. Ugyanakkor az uniós átlag a 30 százalékot sem éri el. Mindez a hosszú távú földgázszállítási szerződésnek és a pótlólagos forrásoknak köszönhető.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium folyamatosan követi és elemzi az európai és a regionális ellátásbiztonsági helyzetet és az azt befolyásoló körülményeket. A kormány annak érdekében hozza meg döntéseit, hogy a magyar lakosság és az ipar földgázellátása minden körülmények között biztosított legyen. Ezért kezdődtek egyeztetések korábban, az orosz-ukrán háború kitörése előtt még pótlólagos források beszerzéséről, és ezért döntött a július 6-ai ülésén a kormány arról, hogy felhatalmazást ad az állami földgázkereskedőnek és a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetségnek, hogy a meglévő hosszú távú szerződéseken felül vásároljanak földgázt. A kormány legfontosabb célja mindig és különösen ezekben a rendkívüli időkben  energiaellátási és energiaválság, háború idején  az, hogy biztosítsa az ország energiaellátását, hogy megvédje a magyar társadalmat, és megakadályozza, hogy a magyar emberek fizessék meg a háború árát.

A kormány akkor és attól vásárol földgázt, akinek rendelkezésére áll a forrás megfelelő áron, és aki képes hazánkba szállítani a szükséges földgázmennyiséget. A hosszú távú szerződés, az addicionális földgázmennyiség, valamint a folyamatosan hazánkba érkező importföldgáz együttesen megteremtették hazánk téli ellátásbiztonságát. A kormány mindent megtett az elmúlt hónapokban és hetekben ennek érdekében. Az előttünk álló időszakban is olyan energiapolitikát fogunk képviselni, hogy az ország energiaellátásának biztonságát semmi se veszélyeztesse. Kérem a válasz elfogadását. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  83  Következő    Ülésnap adatai