Készült: 2024.05.30.20:12:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2023.02.27.), 267-269. felszólalás
Felszólaló Bánki Erik (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:30


Felszólalások:  Előző  267 - 269  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNKI ERIK, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az Európai Bizottság döntése szerint 2035-től már csak elektromos meghajtású személygépkocsikat lehet forgalomba helyezni Európában. Ennek eléréséhez a ma ismert legjobb technológiára, azaz akkumulátorokra van szükség.

Az akkumulátorok a rövid távú tárolási funkciójuk révén nélkülözhetetlen szerepet játszanak a villamosenergia-ellátásban. Az Európai Unió zöldpolitikai döntéseinek értelmében az elektromos autóknak jelenleg nincs piacképes alternatívája; az akkumulátorgyárakért globális szinten is éles verseny zajlik, hogy hová települjenek, hol termeljenek a jövőben. Európán belül is igen komoly verseny van azért, hogy ki nyeri meg ezeket a beruházásokat.

Magyarország az európai akkumulátortérképen ideális helyzetben van, köszönhetően központi földrajzi elhelyezkedésének. 2016 óta összesen 5,3 milliárd euró befektetett tőke, ennek révén több mint 13 ezer munkahely jött létre az akkumulátoripari működőtőke-befektetések eredményeként. Ahhoz, hogy ezek a gyárak tartósan termelni tudjanak, és azokat a feltételeket is ki tudják elégíteni, amiket az Európai Unió elfogadott, ezen célokhoz szükségesek az említett technológiai beruházások. Így évtizedekre biztosítható a magyar járműipar fejlődése és a nemzetgazdaságban betöltött szerepe, ugyanis ha nem lenne Magyarországon akkumulátorgyár, ahogy miniszterelnök úr is említette a mai felszólalásában, 2035 után leállhatnának a magyar autógyárak, és ezzel több mint 300 ezer ember munkahelye szűnne meg.

Tisztelt Ház! Ahogy ezt már korábban említettem, az egész világon rendkívül éles verseny folyik  az európai országok között pedig különösen erős  a szektort érintő legújabb beruházások megszerzéséért. Míg 2011-ben az összes eladott autó mindösszesen egytized százaléka volt elektromos, a tavalyi esztendőben ez az arány már 10 százalék fölé emelkedett, 2030-ban pedig az előrejelzések szerint az autógyártósorokról leguruló minden autó 55 százaléka elektromos autó lesz.

(21.40)

Az Európai Bizottság döntése szerint pedig  ahogy említettem  2035 után már kizárólag elektromos autókat lehet gyártani Európában.

A jövő mobilitásához, a zöldátállás sikeres megvalósításához és a karbonsemleges társadalom megvalósításához elengedhetetlen az ökológiailag fenntartható és nagy teljesítményű akkumulátortechnológia, amely a magyar gazdaság szempontjából kulcsfontosságú a járműipar tekintetében. Az elektromosautó-iparban az elektromos autókat elsősorban nagy nyugati vállalatok gyártják, az elektromos akkumulátorokat pedig nagy keleti vállalatok.

Tisztelt Képviselőtársaim! A világ tíz legnagyobb elektromosakkumulátor-gyártó vállalatából mind a tíz keleti: hét kínai, három pedig dél-koreai. A kormány stratégiai célja az volt, hogy a nyugati autógyártók és a keleti akkumulátorgyártók Magyarországon találkozzanak.

Nemzetközi szinten az Egyesült Államok jelentős programokkal készül a zöldátállásra. Terveik között szerepel  most kapaszkodjanak meg!  negyven  negyven!  darab új akkumulátorgyár létrehozása az Egyesült Államok területén. Mintegy 22 nagyvállalat jelezte, hogy új elektromos járművek gyártásába kezd vagy bővíti ezen kapacitásait. Amerikában a Ford február közepén három és fél milliárd dolláros, 35 gigawattóra kapacitású akkumulátorgyár-beruházást jelentett be Michigan államban, megjegyzem, a debreceni akkumulátorgyárat is építő CATL vállalattal közös együttműködésben. Érdekes: ami az amerikaiaknak jó Amerikában, az Egyesült Államokban, az önöknek nem jó Magyarországon. Nyilván sokkal jobb lenne, ha az Amerikai Egyesült Államokban valósulna meg minden ilyen beruházás, de hát ne csodálkozzunk azon, hogy azoknak az elvárásait, akik önöket finanszírozzák, teljesíteni kell. Épp ezért az Amerika kontra Európa harcba, úgy látom, önök beszálltak, és nem meglepő módon megint csak Magyarország rovására teszik mindezt.

Elképesztő, bődületes valótlanságokat hallottunk itt a vita eddigi szakaszában is, ebben, ahogy a délután folyamán, most is Szabó Rebeka képviselő asszony vitte a zászlót. Képviselő asszony, járt már életében akkumulátorgyárban? (Szabó Rebeka közbeszól.) Szeretném meghívni akkor, hogy jöjjön el, és nézze meg az iváncsai akkumulátorgyárat, az már olyan állapotban van, hogy megnézheti. Most kapaszkodjon meg! Ha bemegy ebbe az akkumulátorgyárba, amely az ön elmondása szerint olyan mérgező, ahogy ön mondta, hogy évszázadok múlva sem lehet azon a telephelyen kertet létrehozni, kapaszkodjon meg, bemegy egy ilyen akkumulátorgyárba, és egy fehér vászonronggyal elkezdi törölni a padlót, akkor pont ugyanolyan fehér marad, mint ahogy elkezdte, ugyanis ez egy zárt technológia. (Felzúdulás az ellenzék soraiban.) Ez egy zárt technológia, képviselő asszony! (Az elnök csenget.) Ahogy ön beszélt, hogy savak kerülnek a földbe, el fog mérgeződni a talaj, a talajvizet tönkretesszük, és megmérgezzük egész Magyarországot; esküszöm, úgy éreztem magam, mintha a Mad Max filmet látnám: sivatag mindenhol, az egész Kárpát-medence sivataggá válik, tönkretesszük a világot azzal, hogy akkumulátorgyárakat építünk, miközben, még egyszer mondom, az Egyesült Államokban negyven új gyár építését tervezik a közeljövőben.

Németországban 14 akkumulátorgyár épül, ezek közül néhány már elkészült, a többi pedig még beruházás alatt van, és hogy, hogy nem, csodák csodájára Türingiában is, ami már említésre került, szintén ugyanaz a kínai gyár valósította meg a beruházást, mint amelyik Debrecenben készül gyárat építeni. És még egy dolgot elmondok önöknek, tisztelt képviselőtársaim, de ezt már a miniszterelnök úr is elmondta: a németországi követelményekhez képest a magyar előírások jóval szigorúbb rendelkezéseket tartalmaznak. (Szabó Rebeka: És a betartatásuk?  Az elnök csenget.)

Tisztelt Ház! Az energiarendszer dekarbonizációja elengedhetetlen a 2030-ra és a 2050-re vonatkozó uniós és magyarországi éghajlatvédelmi célkitűzések teljesüléséhez, ugyanakkor az energiaárnak biztonságosnak és megfizethetőnek kell lennie a fogyasztók, illetve a vállalkozások számára. Ehhez elengedhetetlen az energiahatékonyság növelése, az energiarendszer versenyképességének megerősítése, a nem megújuló tüzelőanyagok helyett egyre inkább a fenntartható forrásokból származó energia felé való elmozdulás. A villamos energia segítségével lépésről lépésre függetlenné válhatunk a fosszilis energiahordozóktól úgy, hogy a klímasemlegesség elérésével a gazdasági teljesítményünk nem csökken. Használatával csökken a finomrészecske- és zajszennyezés, elindulhatunk a nullakibocsátású gazdasági rendszer kiépítése felé.

A növekvő villamosenergia-fogyasztási igények kielégítésében kulcsfontosságú szerepet játszanak majd a fenntartható akkumulátorok. A közép- és hosszú távú éghajlat-politikai céljaink elérése szempontjából két területen kiemelkedő jelentőségű az akkumulátorok alkalmazása, nélkülük e funkciók aligha láthatók el: az energia tárolása, hogy később felhasználható legyen amikor és ahol a legnagyobb szükség van rá, kulcsfontosságú a megújulóenergia-termelés növelése és az energiabiztonság szempontjából. Az akkumulátorok iránti globális kereslet oly gyorsan növekszik, tekintettel arra, hogy egyre több megújuló energiát képesek integrálni az energiarendszereinkbe, és így tovább zöldíthetik az ipari és közlekedési ágazatot, valamint más ágazatok villamosítására is hatásuk lehet.

A magyar kormány egyetért az éghajlatváltozás elleni fellépés fontosságával és sürgősségével, felismerve, hogy a klímaváltozás korunk egyik legsúlyosabb problémája. Hazánk klímapolitikájának összhangban kell lenni a nemzetközi és uniós klímavállalásainkkal, ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagynunk a nemzeti érdekeket és sajátosságokat sem. Meggyőződésünk, hogy a klímasemlegességet úgy kell elérni, hogy eközben az ellátásbiztonságot, az igazságos átmenetet és a gazdasági fejlődést is biztosítani tudjuk.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Fontos leszögeznünk, hogy Magyarországon csak a lehető legszigorúbb környezetvédelmi és biztonsági előírások betartása esetén hajtható végre bármilyen beruházás, így például a debreceni üzem építése is. Így van ez az Európai Bizottság által szorgalmazott elektromosakkumulátor-gyárak esetén is, sőt a szóban forgó beruházásoknak szigorúbb környezetvédelmi feltételeknek kell megfelelniük Debrecenben, ahogy említettem, mint például Németországban, hiszen a magyar környezetvédelmi szabályozás szigorúbb, mint a német. Minden üzemnek egyaránt meg kell felelni a szigorú hazai és az európai uniós jogszabályoknak is, ezeket pedig a hatóságok folyamatosan ellenőrzik, számonkérik a nálunk beruházó vállalatoknál.

Az pedig egyszerűen nem igaz, hogy ezekben a gyárakban az akkumulátorok újrahasznosítása fog történni. Ha önöket egy pillanatig is érdekelné az igazság, akkor pontosan tudnák, mert elolvasták volna a debreceni hatósági engedélyt (Szabó Rebeka: Elolvastuk!), amelyben szerepel… Nem olvasta el, képviselő asszony, ha elolvasta volna, akkor nem mondana ilyen őrültségeket! Hogy is mondta pontosan? (Varga Zoltán közbeszól.) Éves szinten több százezer tonna akkumulátor újrahasznosítása történik majd meg. Nincs benne az engedélyben, képviselő asszony (Felzúdulás az ellenzéki sorokban.), egyetlenegy darab akkumulátort sem lehet újrahasznosítani ezekben az üzemekben. (Az elnök csenget.) Ezek tények, képviselőtársaim! Tudom, hogy önöket nem érdekli, de ettől még ez a valóság.

ELNÖK: Tartsuk be a rendet!

BÁNKI ERIK, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Ugyanúgy, mint az az őrültség, amit szintén a képviselő asszony mondott, hogy az ország legjobb földjén telepítik a debreceni akkumulátorgyárat. Tisztelt Képviselő Asszony! Ha megnézné, de majd a debreceniek nyilván ezt elmondják helyettem, akkor egy olyan területen valósul meg ez a beruházás, amely egyébként egy mély, belvizes terület, és azt mondja a képviselő asszony, megint nem ismerve a törvényt, hogy ez ellenkezik a termőföld védelméről szóló törvénnyel. Nem ellenkezik, képviselő asszony, hanem pont azzal van összhangban, hiszen ezekről a területekről a humuszréteget le kell szedni (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), és utána ugyanezen a területen kell a humuszréteget újra visszatenni a földre, arra a részre, ahol nincs beruházás. (Az elnök ismét csenget.) Tehát egyetlenegy gramm föld sem megy el erről a területről, de tudom, hogy önöket a valóság nem érdekli.

Kérem önöket, hogy fontolják meg, módosítsák az álláspontjukat, nemzetgazdasági szempontból egy rendkívül fontos ágazat megmentéséről, illetve a jövőjéről van szó. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  267 - 269  Következő    Ülésnap adatai