Készült: 2024.05.19.23:49:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2023.02.27.), 22. felszólalás
Felszólaló Hajnal Miklós (Momentum)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:32


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HAJNAL MIKLÓS (Momentum): Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársak! Múlt hét szerdán, február 22-én egy nagyon szomorú jelenetnek lehettünk a szemtanúi: 200 kilométerre innen, Debrecenben a helyi választási bizottság elutasította az akkumulátorgyárról szóló népszavazási kérdéseket. Elutasította azt a kérdést is, amit a Momentum önkormányzati képviselője, Mándi László nyújtott be.

Mi szándékosan szó szerint pont ugyanazt a kérdést nyújtottuk be, amit pár hónappal ezelőtt, október 17-én a helyi választási bizottság még jóváhagyott. Csak aztán az LMP nem vette fel az aláírásgyűjtő íveket.

(14.10)

Azért is nyújtottuk be szó szerint ugyanezekkel a szavakkal ugyanezt a kérdést, mert azt gondoltuk, ha valami egyszer megfelelt a bizottságnak, akkor annak meg kell felelni legközelebb is. Míg legutóbb a helyi választási bizottságnak elég volt két hét a döntéshez, ezúttal a jogi határidőkben elmentek a falig. A teljes 30 napos időkeretet kihasználták arra, hogy találjanak valami ürügyet, amire hivatkozva elutasíthatnak egy olyan kérdést, amit már egyszer jóváhagytak.

Tisztelt Képviselőtársak! Egy jogállamban ilyesmi nem fordulhatna elő. Nem fordulhatna elő, hogy ami októberben megfelelő, amit októberben jóváhagynak, azt februárban visszadobják, elkaszálják. Mi ez, ha nem politikailag vezérelt döntéshozás? (Közbeszólás a DK soraiból: Úgy van!) Mi ez, ha nem a jogállamiság szembeköpése? Hol van itt a jogbiztonság, ha októberben A-t mondanak, februárban B-t?!

A jogsértő helyi választási bizottság ezzel gyakorlatilag a titkolózó fideszes városvezetés oldalára állt, és egyébként a vízzabáló akkumulátorgyár oldalára is a debreceniekkel szemben. Másnap pedig egyébként a városvezetés még rá is tett egy lapáttal, amikor elfogadta Debrecen költségvetését, melyben népszavazásokra elegánsan nulla, azaz nulla forintot írtak be. Debrecenben tehát továbbra is az ott élők megkérdezése nélkül akarnak felépíteni egy gigantikus, vízzabáló akkumulátorgyárat, ráadásul mindezt 320 milliárd forintnyi, adóforintnyi közpénzzel teszik.

A városvezetés döntése tisztázta a helyzetet, a városvezetést nem érdekli a debreceniek akarata, meg sem akarják őket hallgatni. Hiába akar a debrecenieknek a háromnegyede egyébként népszavazást  ezzel még a fideszesek is egyetértenek , a városvezetés elvette tőlük ezt a döntést. De nemcsak a fideszes városvezetésre igaz ez, a Fidesz-kormány is évek óta nagy támogatója az akkumulátorgyáraknak, látjuk ezt Gödön, Győrben, Fóton, Komáromban és még tucatnyi városban; látjuk most Debrecenben is. Mi pontosan tudjuk, hogy nem egy parlamenti vita, nem egy újabb felszólalás fog ezeknek a környezetpusztító kormányzati törekvéseknek megálljt parancsolni, éppen ezért kezdeményeztünk népszavazást.

A Momentum álláspontja pedig egyértelmű: Magyarországon nincs helye vízzabáló és környezetpusztító akkumulátorgyáraknak sem Debrecenben, sem Győrben, sem Gödön, sem sehol máshol. De abban is hiszünk, hogy súlyos kérdésekben időről időre ki kell kérni az emberek akaratát, meg kell kérdezni őket. Önök, ugye, nagyon szeretik egyébként a nemzeti konzultáció műfaját, hát, kérdezem én: az akkugyár-népszavazást miért nem szeretik? Előszeretettel szoktak választási eredményekre is hivatkozni, mint ami megfelelő felhatalmazást ad maguknak, hát, kérdezem én, amikor a gödiek elzavarták a fideszes polgármestert, utána önök miért minősítették át gazdasági övezetté az akkumulátorgyárat és környékét, miért vették el a területet a gödiektől? Az ő akaratukat miért nem tartja tiszteletben a kormány? Nyilván a népszavazást és a konzultációt maguk csak addig szeretik, amíg maguk írhatják a kérdéseket, a helyiek döntését pedig csak addig tartják tiszteletben, amíg magukkal értenek egyet.

Mi továbbra is készen állunk az aláírásgyűjtésre, készen állunk a népszavazásra, hogy elvégezzük azt a munkát, amire itt egyébként mindannyian felesküdtünk; a népképviselet lenne ugyanis a legfontosabb, legfőbb feladatunk. Épp ezért nem hagyjuk cserben azokat, akik az igazságért küzdenek, ezért most fellebbezünk a jogsértő helyi választási bizottság döntésével szemben, és az utolsó pillanatig küzdeni fogunk, hogy a helyiek dönthessenek; a debreceniek pedig majd eldöntik, hogy melyik a megfelelő, melyik a méltó képviselet számukra. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai