Készült: 2024.05.30.20:11:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2023.02.27.), 104. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:10


Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Egy olyan kérdésről fogunk ismét csak beszélni, amely alapvetően határozza meg a nemzetünk jövőjét. Tisztelt kormánypárti képviselők, illetve tisztelt jelen lévő kormánytagok, önök hoztak egy politikai döntést, ami szerint idegen akkumulátorgyárak egész sorát akarják Magyarországra telepíteni, és az önök szándékai szerint ezért a célért cserébe olyan árat kívánnak fizetni, ami gyakorlatilag a gyermekeink jövőjének a felelését jelenti. Az önök politikai döntése tulajdonképpen semmibe veszi a természeti kincseink védelmét, áruba bocsátják a termőföldet, a vízkincsünket, úgy, hogy egyébként, ha ennek csak a gazdasági hatásait nézzük, az is egyértelműen negatív.

Az önök döntése értelmében az idegen cégek, ezek a gigantikus idegen cégek idehozzák a szennyezést, felélik a természeti kincseinket, de a profitot elviszik, s jellemzően egyébként nem a helyi, nem a magyar munkaerőnek adnak lehetőséget. De annak érdekében, hogy ne a levegőbe beszéljünk, szeretnék idézni Palkovics Lászlótól néhány gondolatot az akkumulátorgyártással kapcsolatban. Palkovics László még a miniszterjelölti meghallgatásán így fogalmazott: „Fenntarthatósági szempontból, az én megítélésem szerint, vannak kockázatok. Sajnos a zöldek, környezetvédelemmel foglalkozó civil szervezetek, vagy pedig iparági lobbisták, amelyek zöldnek adják el magukat, ezt nem feltétlenül látják”  Palkovics László tehát az akkumulátorgyárakról. És azt is elmondta ezen az ülésen az akkumulátorgyártással kapcsolatos pozitívumok mellett  szintén Palkovics László , hogy ha megnézzük, hogy az akkumulátorgyártáshoz mi kapcsolódik, milyen energiaigény, milyen nyersanyagigény, milyen környezetterhelés, akkor ez a másik része a dolognak, tehát a kettő között kell valamiféle formában balanszot teremteni; ismét csak aláhúzom, hogy Palkovics Lászlót idéztem.

Nos, az önök tervei tekintetében szó sincs semmiféle balanszról. Önök számolatlanul hozzák ide ezeket a gigantikus idegen akkumulátorgyártókat, úgy, hogy semmiféle átfogó stratégiai szintű megfontolás e mögött a terv és annak végrehajtása mögött nincsen. Önök nem beszélnek arról, hogy ezek az idegen cégek milyen mértékben használják fel a természeti kincseinket, milyen mértékben használják fel a vízkincsünket. Nem beszélnek arról, hogy ezeknek az idegen akkumulátorgyártóknak az idetelepítése milyen óriási mértékben növeli meg Magyarország energiaigényét akkor, amikor már most is egészen elképesztően aránytalan a magyar gazdaság energiaigénye. És nem beszélnek arról, hogy önök gyakorlatilag azért akarnak már új atomerőművi blokkokat építeni, hogy ezeket az idegen akkumulátorgyárakat ellássák energiával. És nemcsak nem beszélnek, hanem titkolóznak, gyakorlatilag eltitkolják a magyar emberek elől az önök terveinek az árát, eltitkolják, hogy a gazdag Nyugat zöldátállásának az árát a magyarokkal akarják megfizettetni.

Államtitkár úr, háromszor nem válaszoltak arra a kérdésemre, ezért most itt is felteszem: mennyi lesz a meglévő és a tervezett akkumulátorgyárak összes energia- és vízigénye? És még egy kérdés annak kapcsán, hogy Debrecen kormánypárti polgármestere nyíltan felvállalta, hogy a város érdekeivel és a város szándékaival szemben is megvalósítja az akkumulátorgyárat. Önök elfogadjáke (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy egy város lakóinak joguk van döntést hozni a saját településük, saját városuk jövőjét érintő kérdésekben? Köszönöm szépen. (Csárdi Antal tapsol.)




Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai