Készült: 2024.05.11.23:03:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

20. ülésnap (2022.07.04.),  190-197. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:44


Felszólalások:   182-189   190-197   198-201      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Aradszki András, a KDNP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a külgazdasági és külügyminiszternek: „Mi a magyar kormány válasza az energiaválságra?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. ARADSZKI ANDRÁS (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A szomszédunkban zajló háború közvetlen következményeként, valamint az Oroszországgal szemben életbe léptetett uniós szankciók hatásaként Európát az eddigi legkomolyabb energiaválság sújtja, az alapvető energiahordozók árai az égben vannak.

A kontinens gazdaságai többé-kevésbé függnek az orosz kőolajtól és földgáztól, hiszen más forrásból beszerezhető ilyen energiával azt kiváltani csak nagyon drágán vagy egyáltalán nem lehet. Sajnos, az Európai Unió megosztott, hogy milyen módon viszonyuljon ehhez a kardinális kérdéshez, pedig ha valamikor, akkor most létfontosságú volna egy egységes, valamennyi szereplő legalább alapvető létszükségletét figyelembe vevő álláspont kialakítása.

Szomorúan látjuk, hogy Brüsszel ezzel kapcsolatban azt nyilatkozza, azt mondja, hogy nincs kiforrott, közösségi értékek alapján kifejtett és következetes álláspont ebben a kérdésben, hanem a szankciós politikában is egy szuperállam diktátumát próbálja a tagállamok felé érvényesíteni. Magyarországnak és a magyar embereknek az a szerencséje, hogy olyan kormánya van, amely egyrészt a rezsicsökkentés értékeit igyekszik és képes fenntartani, másrészt képes az energiaellátás biztonsága szempontjából a nemzeti érdekeket érvényesíteni. Ugyanakkor sajnálatos, hogy a magyar baloldal, a magyar ellenzék Brüsszel kesztyűbábjaként nem tudja, vagy még rosszabb, nem is akarja felvállalni azokat a konfliktusokat, amelyeket Magyarország nemcsak magáért, hanem más hasonló ellátásbiztonsági kockázatokkal bíró országok érdekében is felvállal az energiaválság megoldásához.

Azt kérdezem államtitkár úrtól, hogy mi a magyar kormány válasza a kialakult energiaválságra. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Menczer Tamás államtitkár úrnak. Parancsoljon!

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Világos, hogy ebben a háborús konfliktusban ki a megtámadó, ki a támadó és ki a megtámadott, ki az agresszor és ki az áldozat, és értelemszerűen mindenki, így mi is a megtámadott mellé állunk.

A brüsszeli reakciókkal kapcsolatban azt tudom elmondani, hogy mi a szankciós politikának soha nem voltunk túlzottan a hívei, mert a tapasztalat azt mutatja, hogy ezek eredményre nem vezetnek, ugyanakkor a háborús helyzet miatt azt mondtuk, hogy most az egység a fontos és nem pedig az ilyenfajta okoskodás. Ezért az első öt szankciós csomagot minden további nélkül támogattuk, azt mondtuk, hogy mi ebben túlzottan nem hiszünk, de ha mindenki más úgy gondolja, hogy ez eredményre vezet, akkor mi ezt támogatjuk.

Ugyanakkor világossá tettük, hogy az energetika, egészen konkrétan az olaj és a gáz olyan terület, amely vörös vonalat jelent számunkra. Meg is állapodtak ennek vonatkozásában Versailles-ban az Európai Tanács ülésén az európai miniszterelnökök és államfők, abban állapodtak meg, hogy semmilyen olyan döntést nem hoznak, amely egyik vagy másik ország érdekét sértené. Ehhez képest ez után a Bizottság részéről jött a javaslat az olajszállítás szankcionálására. Mi természetesen felléptünk a magyar érdeknek megfelelően, és végül sikerült is azt elérni, hogy a vezetékes szállítás kivételt képezzen, így el tudtuk azt kerülni, hogy Magyarországon 700-800 forintot kelljen fizetni egy liter üzemanyagért, és továbbra is fenn tudjuk tartani a benzinárstopot és a 480 forintos literenkénti árat, amely a legolcsóbb az Európai Unióban.

Ezt követően jutottunk el oda, amit már korábban is sejtettünk és láttunk, hogy a gáz lesz a következő. A gáz esetében pedig azt mondtuk, hogy tárgyalni sem vagyunk hajlandóak szankciókról a gázzal kapcsolatban. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót képviselő úrnak.

DR. ARADSZKI ANDRÁS (KDNP): Köszönöm államtitkár úr világos és egyértelmű válaszát, amelynek a megalapozottságát azért egy nagyon fontos dolog is mutatja, illetve erősíti.

(18.20)

Nevezetesen az, hogy Magyarország az energiaellátása biztonsága érdekében az elmúlt tizenvalahány évben nagyon sok hatékony lépést tett. Nem rajtunk múlott az, hogy minden országgal  Szlovénia kivételével  határkeresztező gázvezeték épült ki, de ebben a gázban szinte mindenhol orosz gáz jönne vagy jön is át a határon.

Magyarország abból is tudja biztosítani az energiafüggőséget, hogy meghosszabbította például a Paks I. élettartamát, ezzel támaszt ad a rezsicsökkentésnek is. Tehát az az álláspont, amit a magyar állam képvisel az energiaellátás biztonsága tekintetében, megalapozott, nem előzmények nélküli, és szolgálja egyben Magyarország és Európa biztonságát is. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Viszonválasz illeti meg államtitkár urat. Öné a szó.

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Az energiaellátás nem ideológiai kérdés, hanem a fizikai valóság kérdése. Azzal, hogy az olajnál elértük a vezetékes szállításra vonatkozó mentességet, mint említettem, meg tudtuk őrizni a 480 forintos literenkénti üzemanyagárat. Szeretnék arra emlékeztetni, hogy Horvátországban szintén bevezettek benzinárstopot, egy sapkát az üzemanyagárral kapcsolatban, csak ez náluk nem 480 forint, hanem 700 forint, és az autópályákra nem vonatkozik ez a különbség.

A gázzal kapcsolatban pedig a helyzet az, hogy a magyarországi gázfelhasználás 85 százaléka orosz gáz. Valóban, ahogy említette, ez nem a mi hibánk, mi a diverzifikációs munkát elvégeztük, számos irányból képesek vagyunk gázt vásárolni, de legfőképpen onnan, ahol van forrás, és ahonnan van egyébként a korábbi szakaszon útvonal. Ez nem rajtunk múlik. Egy szankcióba a magyar gazdaság belerokkanna a gázzal kapcsolatban, ezt mi soha nem fogjuk engedni, Németországban pedig jelenleg arról van gondolkodás, hogy a megemelkedett és még tovább emelkedő gázárat hogyan terheljék a fogyasztókra. Ezt mi Magyarországon soha nem fogjuk engedni. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   182-189   190-197   198-201      Ülésnap adatai