Készült: 2024.05.09.11:59:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

62. ülésnap (2023.05.02.),  70-79. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:42


Felszólalások:   62-69   70-79   80-85      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el a miniszterhelyettesi választ. Tájékoztatom önöket, hogy elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Szabó Rebeka és Tordai Bence, a Párbeszéd képviselői, interpellációt nyújtottak be az energiaügyi miniszterhez: „Mikor lesz valóban a nemzeti érdekeket szolgáló energiapolitikánk?” címmel. Tordai Bence képviselő urat illeti a szó.

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Miniszterhelyettes Asszony! 2014 januárjában a moszkvai atompaktum aláírásával kezdődött és a mai napig tart a Fidesz energiapolitikai ámokfutása. Jelenleg is él az értelmetlen szélerőmű-tilalom, a zöldenergiát büntető napelemadó, a zöldenergiát vagy a napenergiát használó háztartásokat diszkrimináló hálózati korlátozás, és tovább öntik az állami milliárdokat az eleve elhibázott, ám azóta teljesen ellehetetlenült paksi bővítés projektbe, mintha létezne a világon annyi pénz, amivel életre lehetne lehelni ezt az energetikai szörnyszülöttet.

A magyarázat mindig az volt, hogy a kormánynak csak a biztonságos és megfizethető energiaellátás a fontos, ám ebben a mondatban a „biztonságos és megfizethető energiaellátás” bármikor kicserélhető arra: „Oroszország pénzügyi érdeke”. A „megfizethető”-t mostanában már nem is mondják, annyira nevetséges lenne, a legmagasabb orosz állami érdemrenddel kitüntetett Szijjártó Péter elfuserált gázszerződése nyomán most kétszer annyiért vesszük az orosz gázt, mint hogyha az európai gáztőzsdén vennénk. Ami pedig a biztonságot illeti, Magyarország éppen azt fizeti meg a gyenge forintban, a rekordinflációban, a gazdaság sérülékenységében, hogy továbbra is teljesen kiszolgáltatottak vagyunk az orosz energiaimportnak.

De nézzük sorjában! Magyarországon a legolcsóbb áramot a meglévő szélerőművek termelik, ehhez képest továbbiak építését a kormány betiltotta. Hozzájárul Magyarország biztonságos és megfizethető energiaellátásához a szélerőmű-tilalom? A válasz egyértelműen: nem. Ellenben szolgálja Oroszország pénzügyi érdekeit, hogy a kormány fenntartja a piacot, és fenntartja a piacot az orosz atomnak és gáznak? A válasz egyértelműen: igen.

(15.20)

Szóról szóra ugyanez mondható el a büntetőadóval és a csatlakozási stoppal sújtott napelemekre: magyar érdeket nem szolgál a korlátozás, orosz érdekeket annál inkább.

A legfurcsább azonban az atom. Orbánon és az udvartartásán kívül mindenki számára egyértelmű, hogy a Roszatom nem képes az EU-ban atomerőművet építeni, mégis ragaszkodnak hozzá, hogy ebben a bukott projektben tartsák az orosz céget, akár az eddig Magyarországot védő szerződéses garanciák feladása árán is. Van ebben magyar érdek? Nincs. És orosz érdek? Csak az van. A tények magukért beszélnek. Önöknek, kormánypárti képviselőtársaim, nem Magyarország, hanem Oroszország az első.

Már csak a válaszra lenne szükségünk: hajlandóe az Orbán-kormány a magyar érdekek alapján alakítani az energiapolitikát, és ha igen, mikor oldja fel a szélerőmű-tilalmat, a napelemstopot, és mikor mondja fel végre a teljesítésre képtelen Roszatommal a paksi szerződést? Kérdezem mindezt nemcsak Jávor Benedek és a Párbeszéd-Zöldek, hanem minden felelősen gondolkodó magyar ember nevében, és rettentő kíváncsian várom a válaszát. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm. Megjegyzem, képviselő úr: én önt képviselő úrnak szólítottam. Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Koncz Zsófia miniszterhelyettes asszonynak, aki válaszolni kíván az elhangzottakra. Öné a szó.

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ha röviden szeretnék válaszolni az ön által feltett kérdésekre, akkor azt tudnám mondani, hogy 2010 óta igenis a nemzeti érdekeket szolgáló energiapolitika zajlik az országban.

De mi is volt 2010 előtt? Az önök szövetségesei voltak azok, akik korábbi ígéretük ellenére 15-ször emelték az energiaárakat? Igen. Az önök szövetségesei voltak azok, akik külföldi kézbe adták az energiavállalatokat, köztük orosz kézbe a MOL-részvényeket? Igen. Az önök szövetségesei voltak azok, akik miatt 2010-ben a magyar családok fizették Európa legdrágább energiaárait, mert a baloldali kormány lemondott a hatósági árszabályozásról, a külföldi szolgáltatók pedig azonnal áthárították a lakosságra a költségeiket? Igen.

És 2010 óta mi a helyzet?  néhány kérdés ezzel kapcsolatban. 2010 óta önök építettek ki négy új interkonnektort és érték el, hogy a hét szomszédos országból héttel legyen összekötve az áramhálózatunk? Nem. Önök vásárolták vissza a baloldal által eladott gáztárolókat a magyar családok energiabiztonsága érdekében? Nem. Önök vezették be és védték meg a rezsicsökkentést? Önök biztosítják a háború okozta energiaválság ellenére Európa legalacsonyabb energiaárait a magyar családoknak? Nem. Azt gondolom, hogy ez néhány olyan fontos tény, amelyet mindenképpen végig kell vennünk, ha ilyen kérdést tesz fel képviselő úr. Azt is szeretném kiemelni, hogy 2010 után a baloldal által sajnos valóban elherdált 190 stratégiai jelentőségű vállalatból igyekeztünk minél többet visszaszerezni. Azt gondolom, hogy ez egyértelműen nemzeti érdeket szolgáló energiapolitika. 2013 óta pedig a rezsicsökkentést fenntartjuk.

Azzal kapcsolatban, hogy a rezsicsökkentés működik, néhány adat. Az egyetemes földgázszolgáltatásban a fogyasztási helyek mintegy 80 százalékának, az áramellátásban 75 százalékának tényleges felhasználása maradt teljes egészében a sávhatár alatt. Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat múlt héten közzétett jelentése szerint 2022 második felében, miközben az Európai Unióban meredeken emelkedtek az átlagos háztartási villamosenergia-árak, Németországban például csaknem 40 százalékkal emelkedett a gáz lakossági ára, a gáz és a villany ára Európában Magyarországon volt a legalacsonyabb. Azt gondolom, hogy ha önökön múlott volna, és gondolok itt a Párbeszédre is, akkor ezt nem tudtuk volna megvalósítani, hiszen a költségvetés módosításakor önök nemmel szavaztak és ez bizony nagyon-nagyon fontos volt ahhoz, hogy a Rezsivédelmi Alap összegét megnégyszerezzük, és ezzel tudtuk mindezt biztosítani a magyar családok számára.

Az atomenergia az ellátásbiztonságon túl a megfizethető árak biztosításában is fontos szerepet játszik. Sem ön, sem a frakciója nem szavazta meg a Paksi Atomerőmű üzemidő-hosszabbítását, sőt a Paks II. leállítását követelik folyamatosan. Én ilyenkor mindig elgondolkodom, hogy vajon belegondolnake abba, hogy ha ezek valóban megtörténnének, akkor hogyan nézne ki a magyar energiaellátás úgy, hogy közben a szén-dioxid-kibocsátással kapcsolatos klímacélokról is szoktunk beszélni. Azzal természetesen szavakban egyetértenek, de azt is elmondanám, hogy jelenleg Paks adja a hazai áramtermelés felét és a felhasználás nagyjából egyharmadát, Paks I. évente 14 millió, Paks II. évente 17 millió tonna szén-dioxid-kibocsátás csökkentését tenné elérhetővé.

Ezek mellett a napelemekkel kapcsolatban csak nagyon röviden: egy friss jelentés szerint Magyarország a világon a 6., Európában pedig 3. helyen áll a napenergia részarányát tekintve a villamosenergia-mixben. Azt gondolom, hogy ezek nagyon fontos eredmények, és szeretném kérni képviselő úrtól, hogy fogadja el a válaszomat. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak.

ELNÖK: Köszönöm miniszterhelyettes asszony válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem képviselő urat, elfogadjae a miniszterhelyettesi választ. Öné a szó.

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Államtitkár asszony, az eredményük, hogy az elmúlt 13 évben hétszeresére emelték a gázt, duplájára a villany árát. Ez összességében a háztartások közel kétharmadát érintette. A KSH-t kérdezze meg: átlagosan is duplájára nőtt az energia ára számukra. Úgyhogy innentől kezdve nehéz olcsó energiáról és nehéz energiabiztonságról beszélni.

Hiányolja a Párbeszéd-Zöldek megoldásait. Egymilliószor ajánlottuk körülbelül a figyelmükbe a Jávor Benedek által kidolgozott és a fenntarthatoenergia.eu honlapon elérhető tanulmányt. Pontosan megvan a Zöldek megoldása az igazságos és biztonságos energiaátmenetre. Úgyhogy szeretném kérni a kormányt, hogy legalább annyit tegyen az energiabiztonságért, illetve az energiaszegénység ellen, mint egy civil szervezet, a Fényhozók Alapítvány, akik gondoskodnak arról, hogy azoknál a családoknál, ahol még áram sincs, ott legyen egy napelem a tetőn, egy akku és elektromos világítótestek, amelyek takarékos működéssel garantálják közel 9 ezer gyermeknek is a hiányzó fényt. Ezt kellene csinálniuk. Ezért gyűjtünk nekik most 2 millió forintot. Kérem a velünk lévő polgártársakat, hogy támogassák…

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr.

TORDAI BENCE (Párbeszéd): …a kormányt pedig, hogy fogadja meg a jó példát…

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr, rég lejárt az időkeret!

TORDAI BENCE (Párbeszéd): …és ők is valami hasonló hasznosat tegyenek végre. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   62-69   70-79   80-85      Ülésnap adatai