Készült: 2024.05.09.09:14:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

62. ülésnap (2023.05.02.),  266-270. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 9:36


Felszólalások:   250-266   266-270   270-274      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. A vitát lezárom, és köszönöm Répássy Róbert válaszait az elhangzottakra.

Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalokra a holnapi ülésnapon kerül sor.

Most pedig soron következik a szomszédos országban fennálló fegyveres konfliktus, illetve humanitárius katasztrófa magyarországi következményeinek elhárításáról és kezeléséről szóló 2022. évi XLII. törvény módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A kormány-előterjesztés T/3518. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

A vitában elsőként a Törvényalkotási Bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor, ezért megadom a szót Vejkey Imre képviselő úrnak, a bizottság előadójának.

DR. VEJKEY IMRE, a Törvényalkotási Bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási Bizottság 2023. április 27-én tartott ülésén megtárgyalta a szomszédos országban fennálló fegyveres konfliktus, illetve humanitárius katasztrófa magyarországi következményeinek elhárításáról és kezeléséről szóló 2022. évi XLII. törvény módosításáról szóló T/3518. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság az egyes házszabályi rendelkezésekről szóló 10/2014-es országgyűlési határozat 46. §-a alapján 25 igen szavazattal, 11 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A hazánk szomszédságában zajló orosz-ukrán háború a második világháború óta nem tapasztalt humanitárius helyzetet eredményezett, és megváltoztatta az európai gazdasági helyzetet is. A humanitárius katasztrófa kezeléséhez és a nemzetközi gazdasági változások következményeinek kivédéséhez hazánknak továbbra is biztosítania kell a hatékony és gyors nemzeti válaszok kialakításának a lehetőségét. Annak biztosítása érdekében tehát, hogy minden szükséges eszköz rendelkezésre álljon a menekülő emberek segítésére, támogatására, elhelyezésére, valamint a felmerülő káros gazdasági hatások kivédésére a következmények elhárítása érdekében, továbbá annak biztosítása végett, hogy az ország mielőbb maga mögött hagyja a háború káros következményeit, a kormány a veszélyhelyzetet további 180 nappal meghosszabbítja, illetve e meghosszabbítására tesz javaslatot.

A Törvényalkotási Bizottság által elfogadott módosító javaslat konkretizálja, hogy az Országgyűlés az Alaptörvény 51. cikk (3) bekezdése szerinti felhatalmazása 2023. november 25. napjáig, azaz 2023. május 30. napjától számított további 180 napig ad lehetőséget a kormány számára a veszélyhelyzet további fenntartására. Ez a szövegezés továbbra is megfelel a kormány azon kezdeményező javaslatának, amely a védelmi és biztonsági tevékenységek összehangolásáról szóló 2021. évi XCIII. törvény 82/A. §-ának megfelelően a felhatalmazás 180 napos időtartamú megadására irányul.

A módosító javaslat a fentieknek megfelelően elvégzi a törvényjavaslat preambulumának a kiegészítését, továbbá a szomszédos országban fennálló fegyveres konfliktus, illetve humanitárius katasztrófa magyarországi következményeinek elhárításáról és kezeléséről szóló 2022. évi XLII. törvény 2. § (1) bekezdésére vonatkozó hatályon kívül helyező rendelkezésen úgyszintén átvezeti a megváltozott szövegezést, a belső koherencia fenntartásának érdekében. A szomszédos országban fennálló fegyveres konfliktus, illetve humanitárius katasztrófa magyarországi következményeinek elhárításáról és kezeléséről szóló ’22. évi XLII. törvény 1. §-ának módosítása ugyancsak a belső koherencia fenntartása érdekében indokolt.

Tisztelt Ház! Kérem, támogassák a T/3518. számú törvényjavaslatot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Vejkey Imre képviselő úr, elnök úr.

Megkérdezem az előterjesztőt, kíváne felszólalni. (Dr. Répássy Róbert bólint.) Répássy Róbert államtitkár úrnak adom meg a szót.

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az Alaptörvény 51. cikke egyértelműen megállapítja, hogy „A Kormány szomszédos országban fennálló fegyveres konfliktus, háborús helyzet vagy humanitárius katasztrófa, továbbá az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető súlyos esemény  különösen elemi csapás vagy ipari szerencsétlenség  esetén, valamint ezek következményeinek az elhárítása érdekében veszélyhelyzetet hirdethet ki.” Az Alaptörvény szerinti lehetőség egyben felelősség is: a kormány felelős azért, hogy a különleges helyzetek bekövetkezése esetén az ország biztonságát szavatolja, a különleges helyzetek következményeit kezelje.

Magyarország közvetlen szomszédjában, Ukrajna területén több mint egy éve háború dúl. A háború humanitárius és gazdasági hatásai mindennapjaink részévé váltak. Ezek megkérdőjelezhetetlen tények, e tények fennállásáról vitatkozni nem érdemes.

Tisztelt Ház! A különleges jogrend fenntartása egy speciális eszköz a kormány kezében arra, hogy a magyar emberek és családok biztonságának, megélhetésének és munkahelyének védelmét késedelem nélkül biztosítsa. A kormány célja a cselekvés a veszélyhelyzet fenntartásával. A különleges jogrend annak a biztosítéka, hogy a kormány bármely váratlan esetben hatékonyan és gyorsan fel tudjon lépni a veszélyhelyzetet kiváltó események kezelése és elhárítása érdekében.

Álláspontom szerint a törvényjavaslat vitája során nem hangzott el olyan érv, amely kétségbe vonta volna a különleges jogrend fenntartásának szükségességét, ezért tisztelettel kérem önöket, hogy támogassák a tárgyalt törvényjavaslatot, és kétharmados többséggel az Alaptörvény 51. cikk (4) bekezdése szerint biztosítsák annak lehetőségét, hogy a veszélyhelyzet időtartamát a kormány meghosszabbíthassa. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, Répássy államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A kijelölt Igazságügyi Bizottság nem állított előadót.

Most a képviselői felszólalások következnek a napirend szerinti időkeretekben. A vita során kétperces hozzászólásra nincs lehetőség. Megkérdezem, kíváne valaki élni a felszólalás lehetőségével. (Senki nem jelentkezik.) Jelentkezőt nem látok.

Ezért a vitát lezárom, és kérdezem újra az előterjesztőt, kíváne hozzászólni. (Dr. Répássy Róbert: Nem, köszönöm!) Jelzi, hogy elmondott mindent. Ezért, tisztelt Országgyűlés, a határozathozatalokra a holnapi ülésnapon kerül sor.

(20.20)

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az Európai Bizottsággal való megegyezés érdekében a vagyonnyilatkozatokkal kapcsolatos szabályok módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A kormány-előterjesztés T/3131. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

A vitában elsőként a Törvényalkotási Bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor. Megadom a szót Nagy Csaba képviselő úrnak, a bizottság előadójának.




Felszólalások:   250-266   266-270   270-274      Ülésnap adatai