Készült: 2024.05.09.20:22:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

62. ülésnap (2023.05.02.),  122-131. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:15


Felszólalások:   122   122-131   132      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! 16 óra 27 perc van, az interpellációk tárgyalását befejeztük, most az Országgyűlés az azonnali kérdések tárgyalására tér át.

Tisztelt Országgyűlés! Arató Gergely, a DK képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mikor?” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy a DK frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így miniszterelnök úrnak távolléte miatt a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Most a DK-frakció soron következő, kérdést feltenni kívánó képviselője következik. Tisztelt Országgyűlés! Arató Gergely, a DK képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mikorra várhatják?” címmel. Tekintettel arra, hogy a DK frakcióvezetője ezen azonnali kérdésnél előzetesen nem nyilatkozott a személyes válaszadási kérelemről, ezért ezt a határozati házszabály alapján úgy kell tekinteni, hogy a kérdést feltevő képviselő személyes válaszadást nem kér. Arató Gergely képviselő úr következik. Öné a szó.

ARATÓ GERGELY (DK): Kicsit nehéz helyzetben vagyok, mert elnök úr nem mondta meg, hogy ki fog válaszolni.

ELNÖK: A kérdésre természetesen Orbán Balázs, a miniszterelnök úr politikai igazgatója válaszol. Öné a szó.

ARATÓ GERGELY (DK): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Tisztelt Politikai Igazgató Úr! Választókerületemben, Kőbányán, a Bajcsy-Zsilinszky Kórházban húsvét előtt rendkívül kellemetlen meglepetésben volt részük az ott dolgozó munkavállalóknak, ápolóknak, műtős segédeknek, beteghordóknak és más egészségügyi dolgozóknak. Az történt ugyanis, hogy közel 200 ezer forinttal kevesebb fizetést kaptak közülük sokan. Itt, ugye, nem jól fizetett emberekről van szó, itt a fizetésüknek, a valódi jövedelmüknek a jelentős részéről, időnként a többségéről van szó, amit ebben a hónapban nem kaptak meg. Ennek az oka az, hogy a kórház vezetése mindenfajta egyeztetés és előzetes jelzés nélkül úgy döntött, hogy megváltoztatja a munkaidőkerettel való elszámolásnak a rendszerét, és szemben az eddigi gyakorlattal, ahol alapbérszerűen fizették ki ezeket az egyébként előzetesen jól megbecsülhető túlórákat, költségeket  hiszen itt is létszámhiány van, tehát a munkavállalók valójában előre tervezett módon, túlórában látják el a feladatokat, és ezeket alapbérszerűen mindig idejében kifizették , most azonban még egyszer mondom, egyeztetés és előzetes jelzés nélkül úgy döntött a kórház főigazgatója, hogy a többiek fizetése ráér, és egy hónappal eltolta ennek az összegnek a kifizetését.

(16.30)

A száguldó orbáni infláció, az európai rekordszinten beragadt orbáni infláció mellett mondanom sem kell, hogy rendkívül súlyos következményekkel jár az érintett munkavállalókra ez a fajta intézkedés. Van, aki az albérletét nem tudja fizetni, van, aki a hitelét nem tudja fizetni, van, aki csak nem tudott bevásárolni húsvétra az önök felelőtlensége miatt.

Többen fölmondtak, sokan a kollektív felmondást fontolgatják, így ez a fajta nemtörődömség és ostobaság a betegellátást (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), a Kőbányán és a XVII. kerületben élő emberek egészségügyi ellátását is súlyosan veszélyezteti. Mikor hozzák helyre ezt a hibát, államtitkár úr?  bocsánat, politikai igazgató úr.

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Orbán Balázs úrnak, a miniszterelnök úr politikai igazgatójának. Öné a szó.

DR. ORBÁN BALÁZS, a miniszterelnök politikai igazgatója: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Magyarország Kormánya számára kulcsfontosságú az egészségügyben dolgozók megbecsülése, ennek anyagi értelemben is ki kell fejeződnie, szemben az önök kormányzásának idejével.

Éppen ezért 2023-ban mintegy 2800 milliárd forint állt rendelkezésre az egészségügyben, ami 1000 milliárd forinttal több, mint 2010-ben volt. Ennek köszönhető az is, hogy az elmúlt években Magyarország egyik legnagyobb béremelési programját tudtuk végrehajtani az orvosok és egyébként az egészségügyben dolgozók esetében is. Az orvosok átlagbére két és félszeresére nőtt 2020-ig, ezt követően pedig áttörő erejű, történelmi béremelésre került sor a hálapénz kivezetésével egyidejűleg.

Az egészségügyi szakdolgozók bére 2010 óta pedig több mint duplájára emelkedett. Legutóbb 2022 januárjában született döntés egy további 30 százalékos szakdolgozói béremelésről. Újabb ápolói béremelésre pedig két lépcsőben kerül sor, 2023. július 1-jével, második ütemben pedig 2024. július 1-jével. Itt az első ütemben egységes 18 százalékos alapbéremelést javasolunk.

A vonatkozó egészségügyi jogviszonnyal összefüggő szakmai kérdések tekintetében én azt tudom javasolni, hogy forduljon a Belügyminisztériumhoz és az egészégügyért felelős kormányzathoz, akik  mint minden esetben  állnak az ön rendelkezésére. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Megköszönöm igazgató úrnak a válaszát. Viszonválaszra megadom a szót egyperces időkeretben. Parancsoljon, képviselő úr.

ARATÓ GERGELY (DK): Tisztelt Politikai Igazgató Úr! Örömmel fordulnék az egészségügyi kormányzathoz, ha létezne ilyen, de önök ezt megszüntették.

Egyébként értem, hogy önt nem hatja meg azoknak az embereknek a sorsa, akik egyébként a fizetésük feléről kellett hogy lemondjanak, hiszen az ön által vezetett alapítvány a MOL szuperextraprofitjából, tehát az adófizetők által befizetett rendkívül magas benzinárakból 36 milliárd forintot kapott. Az ön munkavállalóinak nincsenek ilyen problémái, mint ahogy persze az államtitkároknak sem, a jelentősen megemelt fizetésükkel.

De azt kell mondanom, hogy azoknak az embereknek a számára, akik a papíron létező béremelések és a valóságosan is nagyon is létező infláció mellett napi megélhetési gondokkal küzdenek, és most a havi fizetésük jelentős részét nem kapták meg, ők nem veszik ilyen könnyen ezt a dolgot. Szeretném megkérdezni, hogy mikor vonják felelősségre azokat, akik ezért a botrányos esetért felelősek, és mikor fizetik ki az elmaradt béreket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg Orbán Balázs politikai igazgató urat. Parancsoljon, öné a szó.

DR. ORBÁN BALÁZS, a miniszterelnök politikai igazgatója: Sajnos, olyan elvárás az országgyűlési képviselőkkel szemben nincsen, hogy ismerjék a jogszabályokat, ennek köszönhető az is, hogy ön még mindig országgyűlési képviselő tud lenni. A minisztériumok felsorolásáról szóló törvény, illetőleg a kormányzati szerkezetről szóló, úgynevezett statútumrendelet pontosan eligazítást nyújt minden jogszabályismerő magyar állampolgár számára, hogy az egészségügyért való felelősség a Belügyminisztériumhoz tartozik, a jogszabályok betartása ellenben kötelező, erre felhívom az ön figyelmét is.

Itt egy dolgot mondanék, még ha ez talán politikai típusú vállalás is volt az önök részéről, egy dologra bátorítanám az egészségügyben dolgozókat: ha bármilyen, jogviszonnyal kapcsolatos kérdésük van, forduljanak az egészségügyi kormányzathoz, és ne forduljanak önökhöz, ugyanis önöktől csak bércsökkentést és elbocsátást kaptak; erre még mindenki mind a mai napig emlékszik. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   122   122-131   132      Ülésnap adatai