Készült: 2024.05.09.11:23:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

53. ülésnap (2023.03.27.),  226-235. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:52


Felszólalások:   218-225   226-235   236-246      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Illés Boglárka, a Fidesz képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az igazságügyi miniszter asszonynak: „Mikor kezd el végre Brüsszel a saját háza táján söprögetni?” címmel. Öné a szó, képviselő asszony. Bocsánat, miniszter asszony távolléte miatt válaszadásra Répássy Róbert államtitkár urat jogosította fel. Kérdezem, elfogadjae a válaszadó személyét.

ILLÉS BOGLÁRKA (Fidesz): Elfogadom, igen. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Öné a szó.

ILLÉS BOGLÁRKA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Van egy magyar közmondás, amit érdemes lenne Brüsszelben is meghallgatni, elgondolkozni vagy esetleg a gyakorlatban is alkalmazni. Ez a következő: mindenki a saját háza táján sepregessen, mert ha valaki mindenféle mondvacsinált indokkal mindig a szomszéd fűjének zöldjét kritizálja, de a saját környezetét elhanyagolja, akkor úgy járhat, mint Brüsszelben a baloldali politikusok, ahol a korrupció indái már annyira behálózták akár az otthonaikat is, hogy először az ablakokat törték ki, majd a falakat is megrengették.

(21.00)

És el is jutottunk oda, hogy egy olyan brüsszeli korrupciós botrány van kibontakozóban, amire talán nem is volt még példa az Európai Unió eddigi történetében. Az egész valószínűleg nem is Eva Kailival, az Európai Parlament szocialista alelnökével kezdődött, de vele látott napvilágot, azóta pedig szinte napról napra újabb csontvázak esnek ki a szekrényből, helyesebben az Európai Parlament épületéből.

De nézzük meg, hogy mit tesz mindeközben a baloldal nemcsak nemzetközi szinten, hanem akár itthon is! Megbotránkozik rajta? Á, dehogy! Szót emel ellene? Nem hallottuk. A brüsszeli átláthatóságért aggódnak netalán? Elkerülte a figyelmem, de ahogy látom, ezzel nem vagyok egyedül. Pedig az amerikai dollárokkal kitömött képviselőik a DK ifitagozatától az árnyék-miniszterelnökükig nemcsak hogy ismerik őket, de ápolják is velük a kapcsolatot, hátha talán legurul egy kis dollár hozzájuk is. Elítélő szavak helyett tehát a hazánknak és a magyar embereknek jogosan járó forrásokat igyekeznek visszatartani és minden erővel gátolni.

Tisztelt Államtitkár Úr! A kondicionalitási eljárást Brüsszel két nappal az országgyűlési választásokat követően megindította hazánkkal szemben. Megkérdőjelezte a magyar emberek döntését, és nyomást kívánnak gyakorolni azóta is hazánkra, mindeközben az európai demokráciát példátlan brüsszeli korrupciós botrány sújtja. Mit gondol, mikor kezdenek el Brüsszelben a saját házuk táján sepregetni? (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Megadom a szót Répássy Róbert államtitkár úrnak. Parancsoljon!

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Ön egy közmondással kezdte, és énnekem arról, amit elmondott, egy másik magyar közmondás jutott eszembe: aki másnak vermet ás, maga esik bele. Valóban, ez történt Brüsszelben, hiszen az az Európai Parlament, ahol egymással versengve próbáltak baloldali képviselők Magyarországgal szemben különböző jelentéseket elfogadni, és egymással versengtek a különböző hazug állítások sorjázásában, egy nagyon súlyos korrupciós botrányba keveredett, és egyébként azon képviselők mindegyike, akik ebben a botrányban érintettek, Eva Kaili, Marc Tarabella, Andrea Cozzolino, Maria Spyraki, Maria Arena, Pietro Bartolo  reméljük, többet nem halljuk a nevüket, de most elmondtam , igennel szavazott a Magyarországot elítélő jelentésekre, ők mindannyian abba a bizonyos helyzetbe kerültek, hogy vermet ástak Magyarországnak, és beleestek szépen.

De ami a lényeg: a magyar európai parlamenti delegációnk 2023. január 20-án levéllel fordult az EP elnökéhez, és javasolta a brüsszeli korrupció miatt megrendült közbizalom helyreállítására a magyar vagyonnyilatkozati rendszer bevezetését. Ismerjük azt, hogy az elmúlt években pontosan ezek a képviselők, az Európai Bizottság számtalanszor kritizálták a magyar Országgyűlés vagyonnyilatkozati rendszerét. Ennek során a magyar parlament úgy döntött, hogy akkor vegyük át az Európai Parlament képviselőinek vagyonnyilatkozati rendszerét, és hogy, hogy nem, hevesen tiltakozott ellene a Bizottság, ezért kénytelenek voltunk visszaállítani a magyar vagyonnyilatkozati rendszert. Most pedig az a javaslata a képviselőinknek, hogy akkor vegyék át Európában is a magyar modellt, hátha az segít elkerülni az európai parlamenti korrupciót. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm államtitkár úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót képviselő asszonynak.

ILLÉS BOGLÁRKA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Úgy gondolom, naivitás lenne azt gondolnunk, hogy Brüsszelben abba fogják hagyni a boszorkányüldözést, ugyanakkor azt is gondolom, hogy nekünk mindenképpen feladatunk itt a hazai parlamentben is, az Európai Parlament falai között is, hogy erre a figyelmet rávilágítsuk, és lehetőségeink szerint a magyar polgárok figyelmét is erre fordítsunk, valamint különböző javaslatokkal éljünk, amelyek Magyarországon többek között a vagyonnyilatkozati rendszert érintően beváltak vagy adott esetben Brüsszel részéről is elfogadhatók.

Nem szabad feladnunk a reményt, és fontos, hogy feladatunknak érezzük, hogy a brüsszeli mocsarat lecsapoljuk. Ezt nap mint nap meg kell tennünk, és jövőre az európai parlamenti választásokon a magyar embereknek is lehetőségük lesz erről elmondani a véleményüket. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszonválasz illeti meg államtitkár urat. Öné a szó.

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselő Asszony! Még további közmondásokra biztatnak államtitkártársaim, tudnánk is jó néhány ilyet mondani ezekre a helyzetekre, de inkább azt szeretném önnek elmondani, hogy nemcsak a vagyonnyilatkozati rendszer, hanem egyébként a Bizottság kérésére elfogadott Integritás Hatóság is  tehát az a modell, ahol egy Integritás Hatóság felügyeli a korrupció elleni küzdelmet , ez a modell is egyébként nagyon kevés tagállamban létezik, tudomásom szerint három-négy tagállamban létezik. Tehát mostantól kezdve nemcsak a vagyonnyilatkozati rendszert, hanem az Integritás Hatóság létrehozását is javasolhatjuk azoknak a tagállamoknak, akik olyan hevesen szokták Magyarországot bírálni.

Úgyhogy, ha már van valami jó ebben a hazug propagandában, amit velünk szemben folytat a brüsszeli bürokrácia, akkor az a jó, hogy tudunk legalább példát szolgáltatni néhány tagállamnak vagy magának az Európai Parlamentnek. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   218-225   226-235   236-246      Ülésnap adatai