Készült: 2024.05.09.19:32:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

53. ülésnap (2023.03.27.),  198-207. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:20


Felszólalások:   198   198-207   208-209      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Toroczkai László, a Mi Hazánk képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mikor állítjuk meg végre a népnyúzást? Lesze reform a végrehajtói és igazságszolgáltatási rendszerben?” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy a Mi Hazánk frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így a miniszterelnök úrnak a távolléte miatt a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

(Novák Előd feláll.) Most a Jobbik… (Közbeszólás: Nem, nem!  Gulyás Gergely: Bocs a sértésért!  Rétvári Bence: Az még egy ciklussal ezelőtti forgatókönyv.) Most a Mi Hazánk soron következő, kérdést feltenni kívánó képviselője következik. (Derültség.) Forgatókönyvhiba. Köszönöm szépen, tetszik figyelni, ugye? Tisztelt Országgyűlés! Novák Előd, a Mi Hazánk képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a honvédelmi miniszternek: „Hajlandóe véget vetni a Magyar Honvédség genderképzésének?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

NOVÁK ELŐD (Mi Hazánk): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Üdvözlöm első parlamenti felszólalása alkalmából. A kinevezését követően bizalmat adtunk önnek, elvégre a honvédelem össznemzeti ügy, de csalódnom kellett, választ sem kaptam az önnek címzett leveleimre, melyekben a Magyar Honvédség konkrét hiányosságaira hívtam fel a figyelmét diszkréten, a Mi Hazánk honvédelmi kabinetjének haderőfejlesztési, beszerzési javaslatait is felsorolva. Így kezdtem: „Országgyűlési képviselőként nem szeretném írásbeli kérdésekkel idegen államok szolgálatai számára is felhívni a figyelmet a Magyar Honvédség hiányosságaira, de felelősséget érzek azért, hogy néhány területre rávilágítsak miniszter úrnak, ha esetleg elkerülte volna a figyelmét.”

De hiába vártam a választ, ahogy aztán a házszabályi kötelezettségében bízva hiába nyújtottam be írásbeli kérdésben, hogy például mennyibe kerülnek a NATO-szerepvállalásaink, például a csúfos bukással végződött afganisztáni megszállás. Az ön válasza szerint ezt nem tudhatjuk meg, titkos. Hány magyar honvédet küldtek idegen országokba szolgálni szerte a világon? Az ön válasza szerint ezt nem tudhatjuk meg, titkos. Meddig lesz kötelező a Covid-oltás a honvédségben, és hány katonát rúgtak ki oltatlanság miatt a létszámhiány közepette? Az ön válasza szerint ezt nem tudhatjuk meg, titkos. Sőt, egyfajta hadititoknak minősítette a honvédség genderképzési tananyagát is. Bizony, megdöbbenéssel értesültem egy hozzám panasszal forduló főtiszttől, hogy már a Magyar Honvédségben is kötelező az úgynevezett genderképzés.

Hajlandóe ennek véget vetni? Ezt a kérdést egyébként kétszer is feltettem önnek írásban  eldöntendő kérdés, mégsem válaszolt , ahogy a tananyagot is hiába kértem, hogy hozza nyilvánosságra, vagy küldje el nekem. Egy kezembe jutott belső tájékoztató szerint a társadalmi nem fogalmának például az EU általi megközelítését tartják szükségesnek oktatni a Magyar Honvédség vezetői állománya számára. Miniszter úr, szivárványos zászlót azért nem fognak kitűzni a honvédség objektumaira, ugye? Épp elég volt, hogy megszüntették a Szent Korona díszőrségét, miközben az államfőnek megmaradt ez. Rendületlenül várom érdemi válaszát. (Szabadi István tapsol.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Szalai-Bobrovniczky Kristóf miniszter úrnak. Miniszter úr, parancsoljon!

SZALAY-BOBROVNICZKY KRISTÓF honvédelmi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Képviselő Úr! Valóban nagy megtiszteltetés, hogy első parlamenti felszólalásomat egy ilyen fontos és nagy horderejű ügyben tehetem meg (Derültség a kormánypártok soraiban.), és sietek is megnyugtatni képviselő urat, hogy az inkriminált tanfolyamban semmilyen olyan atipikusan baloldali, nyugati genderideológiához köthető tartalom nincsen, mint ami a kérdésében fellelhető lenne.

(20.40)

Személyesen áttanulmányoztam a kérdéses tananyagot, és arra a következtetésre jutottam, hogy az angolban használatos „gender” kifejezést a „nem” szóként értelmezik és konzisztensen, végig az anyagban a teremtett két nem talaján állunk. Ugyanakkor, miután tudjuk, hogy az eltérő kultúrákban a nemekhez kapcsolódó magatartásformák lényegesen is különbözők lehetnek, az iszlám társadalmakban például lényegesen eltérő a miénktől, ezért nagyon fontos, hogy a missziókba menő katonáink ebben a kérdésben a NATO-val összhangban lévő megfelelő képzésben vegyenek részt. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen miniszter úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót a képviselő úrnak.

NOVÁK ELŐD (Mi Hazánk): Miniszter úr, nagyon sajnálom, hogy nem használta ki az időkeretét, pedig szívesen meghallgattam volna a válaszát azzal kapcsolatban, hogy például hány magyar honvédet küldtek külföldre, mennyibe kerülnek a NATO-szerepvállalásaink, meddig lesz kötelező a Covid-oltás a honvédségben, és még sorolhatnám azokat a kérdéseket, amelyeket hiába nyújtottam be írásban. Fontosak igenis, gúnyolódhat, de ezek húsbavágó kérdések a Magyar Honvédséget és a magyar társadalmat illetően is. Amennyiben semmi kényes és szégyellnivaló nincs ebben a bizonyos gendertréningben, mert egyébként ez van itt, hogy „A társadalmi nem/gender fogalmának és gyakorlatának elsajátítása… gyakorlatának megismerése”, hát, hozza nyilvánosságra, mert érdekes volna ennek a tananyagnak az ismerete. Ezt én kértem öntől, de nem hajlandó nyilvánosságra hozni. Ez alapján, azt gondolom, joggal feltételezzük, hogy megint titkosítanak valamit.

Sajnálatos és szégyenletes, hogy a magyar kormány azt is eltitkolta  a szlovák védelmi minisztertől kellett megtudnunk , hogy ukrán katonák, egészségügyi szakemberek kiképzésében is részt vesz Magyarország. Épp ma küldte meg a válaszát az ezzel kapcsolatos kérdéseimre, a választ idézőjelbe tegyük. Hiába kérdeztem megint, hogy hány ukrán katonát képeztek ki Magyarországon, pedig ez egy konkrét kérdés, amelyre konkrét választ adhatott volna. Jelenleg hány ukrán katona van hazánkban e célból (Az elnök jelzi az időkeret leteltét.), mikor kezdődött az első ilyen képzés, hol folyik az ilyen kiképzés?

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr.

NOVÁK ELŐD (Mi Hazánk): Egyik kérdésre sem adott választ. Most megteheti. (Taps a Mi Hazánk padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg a miniszter urat. Miniszter úr, öné a szó.

SZALAY-BOBROVNICZKY KRISTÓF honvédelmi miniszter: Köszönöm szépen. Képviselő urat megnyugtatom afelől, hogy minden kérdését gondosan és szakemberekre támaszkodva figyelemmel kísérjük, és amennyiben azok titkos minősítésűek vagy nem oszthatók meg, azok esetében így járunk el.

Miután a kérdéses tanfolyam címében szereplő kifejezést magam is úgy ítéltem meg, hogy esetleg félreértésre adhat okot, ezért intézkedtem annak megváltoztatásáról, és a jövőben úgy fogják ezt a tanfolyamot hívni, hogy „Műveleti kulturális tudatosság” tanfolyam, ami azt is kifejezi, hogy a helytelen és káros genderideológia sehol nem jelenhet meg a haderőn belül. Szeretném is afelől biztosítani, hogy mindent meg fogok tenni azért, hogy ez az ideológia semmilyen módon ne szűrődhessen be a Magyar Honvédség soraiba és berkeibe. Köszönöm szépen a kérdését. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   198   198-207   208-209      Ülésnap adatai