Készült: 2024.05.08.09:05:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

27. ülésnap (2022.10.03.),  96-101. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:28


Felszólalások:   90-95   96-101   102-107      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő asszony nem fogadta el a miniszterhelyettesi választ. Tájékoztatom önöket, hogy elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Szatmáry Kristóf, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a technológiai és ipari miniszterhez: „Mit tesz a Kormány annak érdekében, hogy a rezsicsökkentés fenntartható maradhasson?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

SZATMÁRY KRISTÓF (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Parlament! Sok szó esett ma már az energiaválságról itt a parlamentben, én is ehhez kívánnék hozzászólni. Jól látjuk azt, hogy a magyar kormány legfőbb feladata ezekben a háborús időkben, hogy a magyar családok számára megőrizze a rezsicsökkentést, és alacsonyan tartsa a lakossági energiaárakat. Ez a rezsicsökkentés ugyanis az, ami immár kilenc éve és jelenleg is védi a magyar családokat, de sajnos nem mindenkinek fontosak a magyar családok. Brüsszel szankciós politikája miatt az energiaárak láthatóan az egekbe szöktek. Egész Európában rendkívül nehéz az energiaellátási helyzet, és az energiaárak emelkedése gazdasági válsághelyzetet is eredményez. Mára egyértelmű, hogy a szankciós politika nemhogy nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, de a magyar és az európai családoknak is nagyon komoly károkat okoz.

Ha nem teszünk semmit, az elmúlt tíz évben elért sikereink jelentős részét felemészthetik az energiaárak emelkedései. A magyar rezsicsökkentés és annak az átlagfogyasztásig való fenntartása a legnagyobb arányú támogatási program egész Európában. Ha ma kellene kifizetni az átlagfogyasztásig az áram- és a gázszámlákat, akkor egy magyar háztartásnak havonta hozzávetőlegesen 200 ezer forintot kellene fizetnie. Ehhez képest most mintegy 25 ezer forintot kell fizetni, tehát majdnem 180 ezer forint a havi támogatás.

Miközben gyakorlatilag Európa lakosai ettől az elhibázott brüsszeli szankciós politikától szenvednek, döbbenten figyeljük, hogy mi zajlik egyébként mintegy párhuzamos valóságként az Európai Parlamentben, hiszen egyes európai parlamenti csoportok és képviselőik, mint például Guy Verhofstadt, a szankciók bármi áron való fokozását erőltetik, jelentsen is ez bármekkora terhelést az európai lakosságnak. Mi ezzel természetesen nem értünk és nem érthetünk egyet. Brüsszel ugyanis nem ezt ígérte, amikor a szankciókat bevezette.

Azt mondták, hogy a szankciók térdre fogják kényszeríteni Oroszországot, és véget vetnek a háborúnak. Hát, ehhez képest a magyar baloldal által is támogatott szankciók bevezetése óta Európát a válság- és az energiahiány fenyegeti, az energiaárak az egekben, a háború pedig sajnos folytatódik. Legfőbb ideje tehát, hogy belássuk és belássák Európa vezetői, hogy egyetlen megoldás létezik mindannyiunk számára: az energiaszankciók politikai felhagyása. Fel kell hagyni azokkal a meggondolatlan és gazdasági károkat okozó energiaszankciókkal, amelyeket az Európai Unió életbe léptetett.

Kérdezem tehát államtitkár asszonyt, mit tesz a kormány annak érdekében, hogy a rezsicsökkentés fenntartható maradjon. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Koncz Zsófia államtitkár asszony válaszol. Öné a szó.

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Amikor a kormány 2013-ban bevezette a rezsicsökkentést  ez Európán belül a mai napig egyedülálló módon védi a családokat , akkor a baloldal ugyanúgy viselkedett, mint ahogy most is, és alapvetően kritizálta ezt az egész intézményt: tagadták, kritizálták, kétségbe vonták. Hogy erre egy nagyon jó példát mondjak, 2014-ben az ellenzék vezetője, a DK elnöke foglalta össze, hogy mit gondol erről az intézményről. Azt kérdezték tőle, hogy mi az álláspont, a közös álláspont a rezsicsökkentésről, amellyel kapcsolatban csak annyit válaszolt, hogy ez egy hülyeség.

Ha a baloldalon múlott volna, akkor Magyarországon nem lenne rezsicsökkentés, és ezért el kell mondani azt is, hogy 2013 óta mintegy 2000 milliárd forintot tudtak megspórolni a rezsicsökkentés által a magyar családok. Ehhez képest a baloldal politikáját ismerjük, hiszen ők 15-ször emelték az energiaárakat, és külföldi kézbe kerültek az energiavállalataink is. A rezsicsökkentés tagadása után az aktuális baloldali vád az, hogy az energiaáraknak nem a háború és a szankció az okozói, hanem arról egész egyszerűen a kormányzó pártok tehetnek, és erre készültek már a kampányban is.

Na, hát ehhez képest a valóság ezúttal sincs köszönőviszonyban a baloldali állításokkal. A magyar választások ugyanis április 3-án voltak, az Európai Unió pedig május 31-én fogadta el a hatodik szankciós csomagot. Orbán Viktor miniszterelnök úrnak sikerült elérnie azt és megvétóznia, és így a szankciók a csővezetéken szállított nyersolajra hazánk vonatkozásában nem vonatkoznak. Ez egy óriási, hatalmas eredmény, hiszen egyértelművé tudtuk tenni azt, hogy a földrajzi helyzetünkből adódóan Magyarország számára nem lehetséges az orosz olaj kivezetése a finomítói kapacitásaink teljes átalakítása nélkül, ami nagyon időigényes feladat.

Miután ezt a brüsszeli szankciós csomagot elfogadták, az energiaárak júniustól hihetetlenül megugrottak és megnövekedtek, az áramárak Európában hatszor, hétszer nagyobbak, mint az USA-ban, a gázárnál pedig tízszeres a szorzó, de az olaj ára is magasabb, emelkedik az infláció. Európát energiahiány és válság fenyegeti, a háború pedig elhúzódik.

Brüsszel azt mondta, ahogy képviselő úr is ezt említette, hogy a szankciók következtében Oroszországot térdre tudjuk majd kényszeríteni, és a háború is véget fog érni. Ehhez képest viszont úgy tűnik, hogy az európai emberek a vesztesei ennek a háborúnak, és Oroszország inkább csak nyereséget tudott ezzel megvalósítani. A Gazprom például minden idők legnagyobb bevételére tett szert, az első félévi nyeresége már a kétszerese a tavalyinak.

(16.50)

Ahogy elmondtuk, ezt a szankciós politikát a magyar baloldal támogatja. Az a helyzet, hogy a Jobbik elnöke is úgy nyilatkozott, hogy a szankciók működnek, s a múlt héten a Momentum elnöke is megerősítette azt, hogy a szankciók márpedig működnek. Mi úgy gondoljuk, hogy a szankciók pedig nem működnek, és óriási problémát okoznak az energiaárakkal kapcsolatban. Ennek ellenére a magyar kormány mindent megtesz azért, hogy továbbra is segíteni tudja a magyar családokat. Az átlagfogyasztásig fenntartottuk a rezsicsökkentést, s ezzel körülbelül 181 ezer forintot tudnak megspórolni a családok, ezenkívül a benzin- és élelmiszerárstop további meghosszabbításáról, illetve a kamatstop meghosszabbításáról is döntöttünk. Emellett támogatjuk a kkv-kat, gyármentő programon dolgozunk, és ha szükség lesz rá, akkor munkahelyvédelmi akciótervet is be fogunk vezetni. Köszönöm szépen még egyszer a kérdést. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár asszony válaszát. Kérdezem képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ. Öné a szó.

SZATMÁRY KRISTÓF (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. A választ elfogadom, különösen azért, mert az elmúlt 12 évben, azt hiszem, volt pár olyan alkalom, amikor a magyar társadalom nagy része – hát, hogy is mondjam?  hálát adott a jóistennek, hogy nem a baloldal kormányoz Magyarországon. Belegondolni is szörnyű lenne, ha a migránsválság közepette az a baloldal lett volna hatalmon, amely szerencsére nem volt. Mi lett volna akkor, ha a Covid alatt lett volna ez a kormány? Rossz belegondolni, milyen politikát folytatott volna. S azt gondolom, igazából most látszik az, mekkora öröm az, hogy egy olyan kormánya van Magyarországnak, amely  ellentétben a baloldallal  nem valami megfelelési kényszerként fogadja Brüsszel javaslatait, hanem a magyar emberek érdekeit nézi.

Bízunk abban, hogy ezeket az érdekeket továbbra is tudjuk képviselni, és a magyar kormány segítségével megvédhető a rezsicsökkentés politikája. Támogatjuk a kormányt ebben. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   90-95   96-101   102-107      Ülésnap adatai