Készült: 2024.05.10.16:57:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2022.07.11.),  87-92. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:49


Felszólalások:   81-86   87-92   93-98      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Barcza Attila, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a gazdaságfejlesztési miniszterhez. Barcza Attila képviselő urat illeti a szó.

BARCZA ATTILA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Miért támadja a baloldal az árstopok meghosszabbítását? Háborús infláció van, amely csak akkor fog megszűnni, ha béke lesz, ezért nem a háború támogatásával, hanem békekötéssel lehet a legeredményesebben fellépni az infláció ellen. A háború gazdasági hatásaként hatalmas infláció van Európában és a világon, és drasztikusan emelkedtek az energiaárak, a termékek ára is nőtt, részben pedig a brüsszeli szankciók eredményeként is ez a folyamat megfigyelhető.

A kormány legfontosabb célja, hogy Magyarország maradjon ki a háborúból, és ne az emberekkel fizettessék meg a háború árát. Most a legfontosabb Magyarország békéjének és biztonságának a megőrzése, valamint az ország energiaellátásának a biztosítása és a rezsicsökkentés védelme. A kormány a rezsicsökkentés megvédésével és az árstopokkal elérte azt, hogy 56 százalékkal alacsonyabb az infláció, mint ezek nélkül lenne, éppen ezért a háborús helyzetben indokolt az árstopok fenntartása, ezért az élelmiszer- és benzinárstop október 1-jéig, a hitelmoratórium és a kamatstop pedig december 31-ig meghosszabbításra kerül, melyhez a Fidesz-frakció minden támogatást megad a kormánynak. Elkötelezettek vagyunk abban, hogy továbbra is megvédjük a magyar embereket, és ezen keresztül megvédjük a magyar gazdaságot és az eddig elért eredményeinket.

A baloldalon ismét az a fő téma, hogy hogyan lehet megadóztatni a magyar embereket, a magyar családokat. Egymást követték az elmúlt időszakban azok a nyilatkozatok, amelyekben a közlekedést korlátozó intézkedésekről beszélnek, Karácsony Gergely főpolgármester helyettesei például a dugódíj témájában. A baloldalon nem ismeretlenek az ilyenfajta törekvések, hiszen az elmúlt időszakban számos olyan kijelentést tettek, amelyek veszélyeztetik a rezsicsökkentést. Emlékezhetünk még a baloldal korábbi ötleteire, mondataira a rezsicsökkentéssel kapcsolatban, amelyek így hangoztak  és most minden képviselőtársamat arra kérem, hogy jól figyeljen, idézni fogok, megdöbbentő idézet következik, amit Márki-Zay Péter, mondhatjuk, hogy a baloldal azóta letűnt hullócsillaga mondott: „Micsoda ostobaság volt annak idején így rezsit csökkenteni. Lehet rezsit csökkenteni, hogyne lehetne. Kevesebb vizet kell használni, kevesebb áramot kell használni, kevesebb gázt kell használni. Az a baj ezekkel a felelőtlen lépésekkel, mint a rezsicsökkentés is, hogy ezeket nagyon könnyű megígérni, megadni, és rendkívül nehéz megszüntetni.” Itt az idézet vége.

A kormány azon döntéseit, amelyek a családok védelmét biztosítják, a baloldal mindvégig támadta. Érdemes lenne új megközelítést választaniuk, és a magyar érdek mellé állni. Az energiaellátás biztosítása és a rezsicsökkentés fenntartása továbbra is kiemelt célunk. Mindezek alapján kérdezem államtitkár urat, miért támadja a baloldal az árstopok meghosszabbítását. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Fónagy János államtitkár úrnak.

DR. FÓNAGY JÁNOS, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! Lényegében azért támadja az ellenzék az árstopot, mert most már két évtizednyi visszatekintés lehetőséget ad arra, hogy egy baloldali gazdaságpolitikát és egy jobboldali gazdaságpolitikát összehasonlítsunk. Ezt az összehasonlítást a választók is megtették, amikor az elmúlt évek, immáron elmúlt több mint egy évtized országgyűlési választásai vagy akár a legutóbbi napok, hónapok helyi választásai során úgy döntöttek, ahogy döntöttek, és továbbra is támogatják a polgári kormány gazdasági intézkedéseit, azokat az intézkedéseket, amelyek megvédik az embereket, és megvédik a magyar gazdaságot.

Ezek az intézkedések, a rezsicsökkentés, az árstopok mintegy 7-9 százalékponttal csökkentik a ma világszerte tapasztalható inflációt. Az árstopok nélkül 15 százalék lenne Magyarországon az infláció vagy efölötti. A kormány a jelenlegi háborús helyzetben indokoltnak tartja az árstopok fenntartását, ezért az élelmiszer- és benzinárstopot október 1-jéig, a hitelmoratóriumot és a kamatstopot december 31-éig meghosszabbította, ezzel további védelmet biztosít a családoknak. Ezen határidők lejártát megelőzően dönt a kormány majd arról, hogy továbbra is fennállnak azok a körülmények, amelyek az ezen időpontok utáni meghosszabbításra okot adnak.

(15.50)

A benzinárstoppal átlagosan 21 ezer forintot takarítanak meg a családok. A tavaly október közepi szinten rögzített hét alapvető élelmiszer legmagasabb áránál is jelentős megtakarítást könyvelhetnek be maguknak a magyar közösségek, a magyar családok.

Ha az összehasonlítást az elején említettem, akkor szóvá kell tenni azt is, hogy bizony a baloldali kormányzás alatt többször előfordult, hogy csökkent az átlagnyugdíj, az átlagfizetés értéke. 2007-ben közel 5 százalékkal csökkent az átlagfizetés reálértéke, pedig akkor sem világválság, sem háború nem volt. A jobboldali kormány ezzel szemben csökkenti az adókat, lehetőség szerint emeli a béreket, nyugdíjprémiumot ad a nyugdíjasoknak, visszaadta a 13. havi nyugdíjat, fenntartja a rezsicsökkentést és az árstopot is.

A baloldal semmilyen intézkedést nem támogatott, nem szavazott meg. Nem szavazta meg a rezsicsökkentést, nem szavazta meg a kamatstopot, ezen belül az üzemanyagárstopot, sőt a kampányban minden, a családokat védő intézkedést támadtak.

Ahogy ön is a kérdésében névvel felemlítette, számos elemében támadták a rezsicsökkentést, a benzinárstopot, az élelmiszerárstopot. A baloldal belerángatta volna Magyarországot a háborúba; megszavazták volna az olaj és a gáz elzárását, és ezzel az egekbe emelték volna ezeknek az árát. 2010 előtt mindent elvettek, és megemelték, amit lehetett; a családok fizették meg akkor a válságok árát. Ma ez nem így van; úgy gondoljuk, hogy ezt nem a családokra kell ráterhelni.

A jobboldali kormány cselekvési iránya és annak hatása alapvetően eltér a baloldali kormányokétól. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, Fónagy államtitkár úr. Kérdezem Barcza államtitkár urat, elfogadjae az államtitkári választ.

BARCZA ATTILA (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Igen, az államtitkári választ elfogadom, és megdöbbentő volt azt itt is hallani, és azt gondolom, hogy a magyar embereknek és a társadalom minél nagyobb részének mindig újra el kell mondani, hogy bizony valóban nem szavazta meg a baloldal, az ellenzék ezeket a döntéseket; határozott véleményük van a rezsiárakkal és az energiapolitikával kapcsolatosan. Úgy képzelik el a rezsicsökkentést, hogy kevesebb vizet kell használni, kevesebbet kell fürödni, hogy így spóroljanak az emberek a rezsin. Eltörölnék a rezsicsökkentést, de mi ezt nem hagyjuk.

Köszönetemet fejezem ki a magyar kormánynak azért, és továbbra is ezt kérjük, hogy a nehéz gazdasági helyzetben is az emberek érdeke legyen az első, és tartsuk meg a rezsicsökkentést. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   81-86   87-92   93-98      Ülésnap adatai