Készült: 2024.05.09.07:50:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2022.12.05.),  171-181. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 11:05


Felszólalások:   171   171-181   182-191      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Csárdi Antal képviselő úr, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Mit gondol erről, Miniszter Úr?” címmel. Bocsánat, az a következő lesz, elnézést. (Rétvári Bence: Eljutunk még oda is!) Igen, itt az új lap.

Csárdi Antal képviselő úr, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mit gondol erről, Miniszterelnök Úr?” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Házat, hogy az LMP frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így miniszterelnök úrnak távolléte miatt a soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Most az LMP képviselőcsoportjának következő kérdése fog elhangozni, amelyet szintén Csárdi Antal képviselőtársam tett föl, és aminek a felkonferálását már az imént megkezdtem. (Rétvári Bence: Mi a címe?) Csárdi Antal, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „Mit gondol erről, Miniszter Úr?” címmel. A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat, miniszterhelyettest jogosította fel.

Tisztelettel kérdezem képviselő urat, hogy elfogadjae a válaszadó személyét. (Jelzésre:) Nagyon szépen köszönöm. Csárdi Antal képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

CSÁRDI ANTAL (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Válságban van a jövő, a magyar haza van válságban, válságban, mert az oktatási rendszer az összeomlás határán van az elavult NAT miatt, a pedagógusbérek vásárlóértékének a folyamatos csökkenése miatt. Az egyetlen, ami működésben tartja az oktatási rendszert, a pedagógusok végtelen nagy elkötelezettsége, hogy a gyerekeinket megtanítsák és felkészítsék az előttük álló életre. (A karzaton helyet foglaló vendégek felállva hátat fordítanak az ülésteremnek, a pólójukon lévő betűkből a TANÍTANÉK szó olvasható össze.)

ELNÖK: Bocsánatot kérek, képviselő úr, sajnos a karzaton rendzavarás történt, olyanok jelentek meg, akik politikai demonstrációt tartanak, és mivel a karzaton jelen lévőknek… (Arató Gergely tapsol.) Képviselő úr, ön, aki államtitkár volt, ne tapsoljon, Arató képviselő úr, mert önnek tudnia kell, hogy a Ház szigorú szabályai értelmében soha a Házban a karzat nem nyilváníthatott véleményt. Ezért kénytelen vagyok addig szünetet tartani, amíg a karzatról a zavart keltők el nem távoznak.

(Szünet: 17.05  17.10

Elnök: dr. Latorcai János

Jegyzők: dr. Vinnai Győző és Hiszékeny Dezső)

ELNÖK : (A telefonjával az üléstermet körbepásztázó Szabó Timea felé:) Figyelmeztetem, mert most már nincs szünet! Figyelmeztetem önt, képviselő asszony, hogyha még egyszer figyelmeztetem, akkor kénytelen leszek innen kiküldeni! (Szabó Timea: Elnök Úr! Online közvetítés van!) És tudja, kedves képviselő asszony, frakcióvezető-helyettes asszony vagy pártelnök asszony, társelnök asszony, a becsület azt kívánná, hogy ha valaki valamit rendez, azért vállalja is a felelősséget. Köszönöm. (Szabó Timea: Én nagyon büszkén vállalnám, de nem én rendeztem sajnos!)

(A jegyzői székben Hiszékeny Dezsőt Szabó Sándor váltja fel.)

Csárdi Antal képviselő úr, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Mit gondol erről, Miniszter Úr?” címmel. Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jogosította fel. Az előbb már megkérdeztem, de ismételten megkérdezem Csárdi Antal képviselő urat, hogy elfogadjae a válaszadó személyét. (Jelzésre:) Elfogadja. Köszönöm. Öné a szó, képviselő úr.

CSÁRDI ANTAL (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Ahogy már elkezdtem korábban, válságban van a jövő, a magyar haza van válságban, mert az oktatási rendszer az összeomlás határán van. Összeomlás határán van, mert korszerűtlen a NAT, mert a pedagógusbérek gyakorlatilag napról napra kevesebbet érnek. Sajnos, ami az egész rendszert működésben tartja, az a pedagógusok végtelen elkötelezettsége.

Ugyanakkor a kormány elkötelezettsége sajnos nem érhető tetten ebben a kérdésben, hiszen önök ugyanúgy tudják, mint én, hogy 2015 óta a pedagógusbérek több mint 40 százalékot veszítettek az értékükből. Csak idén 20 százalékot meghaladó az infláció, és mégis, azt gondolom, az első kérdésem kell hogy legyen, hogy önök mit gondolnak, hogy az az erőszak, amit most a pedagógustársadalmon elkövetnek, kinek árt, kinek használ. Az az abúzus, amit önök az elbocsátott pedagógusokkal szemben felmutatnak, használe Magyarországnak, használe az oktatási rendszernek, használe a diákoknak vagy a szülőknek? Egyértelműen ki lehet mondani, hogy nem használ.

Azt is pontosan tudjuk, hogy a Fidesz jogállamában a pénz a fegyver, és azt gondolom, hogy egyértelmű kérdéseket kell kapnunk arra, hogy megkapjáke a pedagógusok a tisztességes béremelést a jövőben  és ne 10 meg ne 20 százalékokról beszéljünk, hanem reálértéken beszéljünk legalább 50 és 100 százalék közötti mértékről , biztosítjáke az érettségizőknek a felkészüléshez szükséges nyugodt körülményeket, valamint tisztelettel kérdezem, tisztelt államtitkár úr, tervezneke további elbocsátásokat. Köszönöm szépen válaszát. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úr válaszol. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt percek is jól mutatták, hogy mire képes a magyar baloldal, a magyar ellenzék. (Moraj az ellenzéki pártok soraiban.  Gelencsér Ferenc: Istenem! Úristen!) A szelfizés nagyon megy, a cselekvés nem megy.

Ön is itt volt, tisztelt képviselő úr, pár héttel ezelőtt (Csárdi Antal: Volt telefon a kezemben?), amikor mindnyájan arról szavaztunk, hogy 10 vagy 21 százalék legyen a pedagógusoknak a béremelése (Csárdi Antal: Az kevés!) azáltal, hogy az uniós forrásokat is hozzá tudjuk tenni ahhoz a forráshoz. (Arató Gergely: Ne lopjátok el, és akkor lesz uniós forrás!) Akkor nem volt ilyen aktív, mint most, tisztelt képviselő úr. Akkor nem nyomta meg az igen gombot. Akkor nem támogatta ezt a javaslatot. Önök valójában valamiféle politikai hasznot remélnek ezekből a mostani akciókból, de önök nem segítik a pedagógusokat, hanem itt a parlamentben a saját szavazatukkal akadályozzák. Van, aki büszke is rá, van, aki a Facebookra is kiírja, hogy bár a kormány beterjesztett javaslatokat, aminek a révén nyilvánvalóan magasabb lehetne a pedagógusbér-emelés, de büszkén újságolják, hogy önök erre nemmel szavaztak.

Mégis, tisztelt képviselő úr, nem az lenne az ön feladata esetleg, hogy ha van egy lehetőségünk arra, hogy a pedagógusbér-emelést ne 10 százalékosra, hanem 21 százalékosra emeljük a jövő évben, akkor ezt megszavazza? Nem ezt kellett volna a magyar pedagógusokkal szemben megtennie? És megtette, tisztelt képviselő úr? Nem tette meg. (Gelencsér Ferenc: Megszavaztuk! Mi is megszavaztuk, ők is!) Amikor bármilyen demonstráció van, önök odamennek, és szelfizgetnek. Ebben nagyon erősek, mintha tennének valamit a pedagógusokért. Azok, akik korábban az oktatásban vezető szerepet töltöttek be, nekik nagyon rovott múltjuk van, ők pedagógusbért csökkentettek, iskolákat zártak be, fizetőssé tették a tanárképzést, és elvettek egyhavi bért a magyar pedagógusoktól, meg tandíjat is bevezettek. (Arató Gergely: Meg adtunk 50 százalékot, azt mindig elfelejted!) Ez volt a baloldal.

Önök ehhez a baloldalhoz csatlakoztak. Azt mondták, lehet más a politika, de csatlakoztak az iskolabezáró, pedagógusbér-csökkentő és 15 ezer pedagógust elbocsátó baloldalhoz. Ön a saját szabad akaratából csatlakozott ehhez a gyurcsányi baloldalhoz. De amikor egy picit ezen a csorbán köszörülhetne, és itt megmutathatná, hogy önök mégiscsak ebben partnerei a kormányzatnak, nem ezt teszik. (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) És amikor van egy oktatási vitanapunk…  úgy látom, lejárt az időm, arra majd kitérek, hogy akkor mit tesznek. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.  Arató Gergely: Nagyon várjuk már! Már elmondtad negyvenhétszer…)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Egyperces viszonválasz illeti meg Csárdi Antal képviselő urat. Parancsoljon!

CSÁRDI ANTAL (LMP): Tisztelt Államtitkár Úr! Ön óriásit téved, ha azt hiszi, hogy a közel 50 százalékos értékcsökkenést, amit 2015 óta elszenvedtek a pedagógusok, tudja kárpótolni 20 vagy 10 százalékos béremelés. Ez egy őrületes tévedés vagy mellébeszélés!

A helyzet az, tisztelt államtitkár úr, hogy önök abuzálják a pedagógusokat, akik a polgári engedetlenség eszközéhez nyúltak, pedig higgye el, államtitkár úr, én is emlékszem 2006-ra, amikor a Fidesz ugyanúgy a polgári engedetlenség eszközéhez nyúlt, de akkor még ez teljesen rendben volt.

Tisztelt Államtitkár Úr! Az a kérdésem, amire választ várok, hogy kapnake a diákok korszerű oktatást, biztosítjáke az érettségihez fűződő felkészülés lehetőségeit, mert azzal, hogy egy iskolából elbocsátottak hat pedagógust, gyakorlatilag teljesen ellehetetlenítették az érettségire való felkészülést. Valamint kérdezem továbbá tisztelettel, hogy tervezneke további elbocsátásokat, abbahagyjáke végre a pedagógusok folyamatos és értelmetlen abuzálását. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg Rétvári Bence államtitkár urat is. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Ön sokféle szót használhat a parlamentben, de mi a tárgyalásban hiszünk. (Moraj az ellenzéki pártok soraiban.) Több mint 14-szer ültünk le tárgyalni a pedagógusok képviselőivel, mióta megalakították a sztrájkbizottságot. Csak ebben a ciklusban ötször ültünk le. Elindítottunk egy nagyon széles körű konzultációt, amit senki korábban előttünk nem indított el. 25 ezer pedagógus küldte vissza a véleményét első körben, és hála istennek, utána nőtt, utána 33 ezer pedagógus küldte el a véleményét a második körben.

Most a szülőket kérdezzük. Több mint 52 ezer szülő is elküldte a véleményét, mert mi arra szeretnénk alapozni a politikánkat, hogy valóban mik a pedagógusok meglátásai, mik a szülők meglátásai.

Tisztelt Képviselő Úr! Ha önök is támogatnák, nagyon megtisztelő lenne, hogy jövőre ne 10, hanem 21 százalékkal, jövő év után ne 10, hanem 25 százalékkal, az azutáni évben pedig 29 százalékkal növekedjen a pedagógusok bére. (Csárdi Antal Szabó Timeával konzultál.) Megtisztelő lenne, ha figyelne. Önnek válaszolok, tisztelt képviselő úr, de ha nem érdekli önt, persze az is lehetőség. Arról, hogy hogyan veszik figyelembe a tanárok véleményét, javaslom, konzultáljon Arató árnyékminiszter, egykori államtitkár úrral, aki szó szerint azt mondta: „A tüntetés nem jó válasz a problémákra, a tárcát pedig a demonstráció nem tántorítja el eredeti szándékától.”

Aki most a demonstrációnak a legnagyobb tapsot adta, pontosan az az ember mondta ugyanezt. Van önökben bármifajta következetesség, bármiféle tartás? Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   171   171-181   182-191      Ülésnap adatai