Készült: 2024.05.10.07:18:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

23. ülésnap (2022.07.18.),  31-34. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:30


Felszólalások:   25-30   31-34   35-38      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Hollik István képviselő úr, KDNP-képviselőcsoport: „Aktuális ügyekről” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

HOLLIK ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az orosz-ukrán háború kitörését követően a brüsszeli döntéshozók azonnal megkezdték a gazdasági szankciók bevezetését annak érdekében, hogy megtorpanásra kényszerítsék az orosz felet. A stratégiai nyugalom helyett elkapkodott olajembargó, észszerű egyeztetések helyett most éppen gázembargós tervek, az európai lakosság védelme helyett tisztálkodási és ruhaszellőztetési javaslatok és éppen emiatt béke helyett elhúzódó háború lett a végeredmény, és az európai országok kormányai, úgy néz ki, egyelőre tehetetlenek az emelkedő energiaárakkal szemben, a terheket teljes egészében a lakosságra hárítják.

Európában nem ritkák az ezer eurós rezsiszámlák. Még a gazdag Németországban is fűtési és autóhasználati korlátozást helyeznek kilátásba, már olyan lakásszövetkezetről is hallani, ahol a meleg vizet csak bizonyos idősávokban lehet használni, sőt az egyik német járásban szeptember közepétől, pont, amikor elindulnak az iskolák, a meleg vizet kikapcsolják 86 iskolában.

(14.20)

Ki kell jelentenünk, az elhibázott brüsszeli szankciós politika fordítva sült el: annak fáj, aki szankcionálni akart, jelesül Európának, és nem annak, akit szankcionálni akart.

A háború mellett az elhibázott szankciók okozzák az energiaárak radikális emelkedését. Ez hogyan is néz ki? Úgy, hogy míg a világpiacon az áramot tavaly még 20 forint/kilowattóra havi átlagáron lehetett venni (Közbeszólás a DK soraiból: Nálunk mennyi?), ma már több mint 170 forint/kilowattóra. Ez több mint 8,5-szeres növekedés. Hasonló a helyzet a gázáraknál, ott tavaly 87 forint/köbméterrel lehetett számolni, ez most már 700 forint/köbméter felett jár. Ráadásul a trendek nem utalnak lassulásra.

Tehát a száguldó árak, az elhibázott szankciók és az elhúzódó háború mellett éppen ezért most azért kell megtenni mindent, hogy ebben a nehéz helyzetben is meg tudjuk védeni a magyar embereket és a magyar gazdaság működőképességét. Ezért jelentette be a kormány az energia-veszélyhelyzetet és az ezzel foglalkozó operatív törzs felállítását is.

Persze, a valódi megoldást  mindannyian tudjuk  továbbra is a béke jelentené. Sajnos, béke azonban egyelőre nincs. Ezért fontos, hogy rezsicsökkentés viszont van, és marad is az átlagfogyasztás szintjéig. (Közbeszólás a DK soraiból: Azt látjuk!) Valószínűleg a baloldalnak az a probléma, hogy az Apró-villa kicsúszik az átlagfogyasztásból. (Moraj és közbeszólások az ellenzék soraiból, többek között: Nem, nem az a baj!  Jaj!  Elég gyenge volt!)

De mit is jelent ez a gyakorlatban? Ma Magyarországon egy átlagos háztartás a rezsicsökkentésnek köszönhetően éves szinten 93 ezer forintot fizet a villanyáramért, rezsicsökkentés nélkül ez több mint 600 ezer forint lenne. Gáz esetében a rezsicsökkentéssel 283 ezer forintot fizet átlagosan, míg anélkül majdnem 2,2 millió forintot fizetnének. Egy évben tehát összesen több mint 1,9 millió forint megtakarítást jelent átlagfogyasztás esetén ez a magyar embereknek. Éppen ezért ez nagy segítség a családoknak, ezért is felháborító és felelőtlen, hogy a baloldali pártok és megmondóembereik továbbra is a rezsicsökkentés megszüntetése mellett állnak. Elhangzott már, hogy Márki-Zay Péter a kampányban többször elmondta, ő megszüntetné a rezsicsökkentést; emlékeznek még, azt mondta, hogy a piaci árat érezniük kell az embereknek. Gyurcsány Ferenc, a baloldal vezetője azt mondta, hogy a rezsicsökkentés egy hülyeség. De az önök köztársaságielnök-jelöltje, Róna Péter még péntek reggel is azt mondta, hogy ársapka nem kell, rezsicsökkentés nem kell, és a piachoz mindenkinek alkalmazkodni kell. Ez egyenes beszéd, tisztelt baloldali képviselőtársak, nem lehet félreérteni, teljesen világos, hogy önök mit akarnak.

Összefoglalva tehát a helyzet a következő: a háború miatt elszabaduló energiaárak mellett a Fidesz-KDNP-kormány az egyedüli Európában, amely erős árkorlátozással védi a családokat, és a lehető legnagyobb mértékű védelmet biztosítja ezzel a magyar családok számára. Az árstopokkal és a rezsicsökkentéssel egy magyar ember átlagosan körülbelül havi 220 ezer forintot spórol meg legalább. Ez az, amit a baloldal kivenne a zsebükből a rezsicsökkentés megszüntetésével. Ezt viszont mi nem fogjuk hagyni, mi továbbra is a magyar emberek oldalán állunk, és mindent megteszünk azért, hogy a háború árát ne a magyar embereknek kelljen megfizetni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Menczer Tamás államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Németországot említette, joggal, hiszen mégiscsak Európa legnagyobb és legerősebb gazdaságáról van szó  hadd kezdjem én itt a mondandómat. Németországban jelenleg a gáz ára hatszorosa annak, ami korábban volt, és senki nem tudja megmondani, hogy ez az áremelkedés hol áll meg. Igazából csak arról megy a vita, hogy ennek az iszonyatos összegnek a száz százalékát mikor, hogyan terheljék a lakosokra, vagy esetleg a szolgáltató azzal valamit kezdjen, akkor azt mondják, hogy tönkremegy. Tehát a lakosok, a német emberek vannak veszélyben: ezt az iszonyatos áremelkedést, amit már most is éreznek, a jövőben is többszörösen érezni fogják. Plusz, ha ehhez hozzávesszük, hogy az Észak Áramlat 1 gázvezeték karbantartási munkálatai zajlanak jelenleg, akkor azt is hozzá kell tennünk, ha nézzük a német nyilatkozatokat, hogy valószínűleg senki nem tudja azt, hogy július 21e után, amikor elvileg ezek a munkák befejeződnek, ezen a vezetéken érkezike majd gáz Oroszországból Németországba, legalább az a 40 százaléknyi csökkentett mennyiség, vagy annyi sem, és ha nem, akkor ennek milyen következményei lesznek. Hát, erről már van sejtésünk, rossz és rosszabb forgatókönyvek vannak asztalon.

Érdemes azt is felidézni, hogy Ludwigsburgban és több németországi városban bejelentették, hogy melegedőszállásokat készítenek elő németeknek, azoknak, akik fáznak. És, mondom még egyszer, mégiscsak Európa legnagyobb és legerősebb gazdaságáról beszélünk, ahol melegedőket készítenek elő azoknak, akik nem tudják kifűteni a lakásukat (Közbeszólás a DK soraiból: Jó lenne, ha ti is csinálnátok!  Varga Zoltán közbeszól.), fáznak, és nincs megoldás a helyzetükre. És a tél még csak nincs is közel.

Azt is szeretném idehozni, hogy a német városok és önkormányzatok szövetsége azt mondta, hogy 24 fokról le kell venni a hőmérsékletet, változtatni kell a szabályozáson, 18 fok is elegendő. A német pénzügyminiszter, Lindner pénzügyminiszter azt mondta, hogy néhány héten, hónapon belül Németországban nagyon aggasztó helyzet és három, négy, talán öt évig tartó hiány alakulhat ki. Habeck gazdasági miniszter pedig azt mondta: gázválságban vagyunk, ha még nem is érezzük  mondta ezt Németországról.

Talán egy mondatot a Shell vezérigazgatójától, aki arról beszélt  mégiscsak egy nagy nyugati energetikai cégről van szó , hogy kemény télre kell számítani, jelentősen elszabaduló energiaárakra, a legrosszabb esetben korlátozni kell a fogyasztást  mondta a Shell vezérigazgatója.

A brüsszeli energiaügyi biztos, bizonyos Kadri Simson pedig azt mondta ránk, hogy mi nem vagyunk elég szolidárisak, mert energia-vészhelyzetet hirdettünk, és az energiahordozók kivitelét tiltjuk. Azt mondta, hogy ezzel mi vagyunk a probléma okozói. Hát, a brüsszeli biztosnak is tudomásul kell vennie azt, hogy mi bárkinek segítünk, ha tudunk, de a legfontosabb a magyar emberek és a magyar gazdaság energiaellátása.

Azt is hadd fűzzem hozzá ahhoz, amit képviselő úr mondott, és hadd emlékeztessek Jámbor baloldali képviselő úr mai felszólalására, aki azt mondta, hogy az elmúlt években semmit nem tettünk az orosz függés csökkentése érdekében: ez az egyik legnagyobb hazugság volt, ami itt elhangzott ma. Arra szeretnék emlékeztetni, hogy 2010-ben a szomszédos országok közül kettővel volt gázinterkonnektor-összeköttetésünk, most a hétből hattal van. Szlovéniával eddig nem sikerült, őmiattuk, reméljük, hogy ezt is tudjuk majd pótolni. Tehát kettő helyett hattal van gázösszeköttetésünk; és 2010-ben egy hosszú távú gázbeszerzési megállapodásunk volt, Oroszországgal, most kettő van, hiszen a krki LNG-terminálnál van a Shellel is. Tehát mi mindent megtettünk beszerzés vonatkozásában is a magyar energiabiztonság és a rezsicsökkentés megvédése érdekében, és a brüsszeli, illetőleg az itthoni csatákban és vitákban is mindent megtettünk eddig és megteszünk a jövőben is azért, hogy a rezsicsökkentést és a magyar családokat meg tudjuk védeni.

És hadd mondjak még zárásként annyit, hogy mindig érdeklődéssel figyelem  talán képviselő úrhoz hasonlóan , amikor a baloldalról kritizálják az Orbán-kormányt, akár gazdasági vagy energetikai teljesítményét, mondván, ők jobban csinálták vagy jobban csinálnák. Én is  talán Dömötör államtitkár úr említette ma már  itt egy hevenyészett összefoglalást csináltam: 2010 előtt egy válság volt, egy gazdasági válság, a végeredménye államcsőd, IMF-hitel, egekben volt a munkanélküliség, az eladósodottság, elvettek egyhavi bért és nyugdíjat, és senkit nem védtek meg.

Most válságok jönnek egymás után, migráció, Covid, a Coviddal járó gazdasági válság, háború, az azzal járó gazdasági válság, és nem államcsőd van, hanem tavaly 7,1 százalékos rekordnövekedés, idén is ez jól néz ki, és a rezsicsökkentést és minden eddigi vívmányt meg fogunk védeni. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   25-30   31-34   35-38      Ülésnap adatai