Készült: 2024.05.20.05:41:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

6. ülésnap (2022.05.23.), 94. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:03


Felszólalások:  Előző  94  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az általános vita során még nem ismerhettük, hogy az egyes minisztériumok részletesen milyen portfólióval fognak rendelkezni, ezt megismerhettük a miniszterjelöltek meghallgatása során. A Fenntartható fejlődés bizottsága három miniszterjelöltet hallgatott meg, ennek a tanulságairól szeretnék röviden beszélni.

Azzal egyetértek az előttem szóló kormánypárti képviselőtársammal, hogy valóban a válságok kora elé nézünk, és olyan kihívásokkal szembesülünk, amelyekkel korábban nem. Ezen a területen, azt gondolom, ilyen helyzetben a legfontosabb az önrendelkezésünk megóvása érdekében, hogy a természeti kincseinket meg tudjuk védeni. Azt gondolom, hogy abban teljes egyetértés van a politikai oldalaktól függetlenül, hogy ha ezt nem tesszük meg, ha nem tudjuk a természeti erőforrásokat, a természeti kincseket megvédeni, akkor óriási bajba kerül az ország, a nemzet. Látható, hogy ennek a kormánynak ugyan jelszavakban egyre inkább, tettekben egyre kevésbé fontos a természeti erőforrások védelme, és egyre kevésbé fontos a környezeti fenntarthatóság szempontjainak érvényesítése.

Látható, hogy ezt a területet gyakorlatilag feldarabolták, és nem lesz érdemi kormányzati képviselete ezen rendkívül fontos, mondhatjuk, nemzetstratégiai kérdésnek. Látszott, hogy a környezetügyet, a környezetvédelem ügyét az iparfejlesztésért felelős miniszter irányítása alá helyezték, a természetvédelem ügyét ettől elválasztották, az maradt az Agrárminisztériumban, és ami talán a legsúlyosabb probléma, hogy a vízügyeknek, amivel kapcsolatban szerintem ismét csak nincs vita, hogy az mennyire fontos kérdés, semmiféle kormányzati felelőse nincs, nincs meghatározható minisztérium, amely kiemelt és általános felelősséggel viseltetne a vízügyek irányába.

Én három bizottsági ülésen három miniszterjelöltet kérdeztem ez ügyben, és ők sem tudtak érdemi választ adni arra, hogy ki fog felelős miniszterként, felelős kormánytagként a vízügyek tekintetében dolgozni a következő parlamenti ciklusban. Látható, hogy milyen szerteágazók azok a problémák: a csapadékhiánytól kezdve a felszíni vizeinket érintő kihívások, a felszín alatti vizek kezelése, látható, hogy a közműszektor gyakorlatilag az összeomlás szélén van, veszélybe került ilyen módon az egészséges ivóvízellátás, és veszélybe került a vízbázisok védelme. De ma már, a mai NÖB-ülésen már beszéltünk arról, hogy milyen kihívások érik a folyóinkat. Láthatjuk jelenleg is, hogy milyen ökológiai katasztrófa valósult meg a Sajó folyót érintően. Ebben a helyzetben ennek a kormánynak nem volt kellően fontos ez az ügy annyira, hogy ennek, mondjuk, egy miniszteri szintű felelősét megnevezze. Ez egészen ijesztő.

Én jó néhányszor szóltam az előző parlamenti ciklusban is a víziközműszektor helyzetéről. A kihívás valóban ciklusok óta és politikai oldalaktól függetlenül jelen van, de 2010 után ez a probléma egyre súlyosabb lett, hiszen önöknek rengeteg olyan intézkedése volt, például a közműadó, amivel gyakorlatilag lehetetlenné tették a víziközműszektor működését. Ma már olyan jellegű és olyan nagyságrendű problémákkal szembesülünk, amelyeket önök sem söpörhetnek a lábtörlő alá. Egy azonnali kérdésem során Orbán Viktor miniszterelnök is elismerte, hogy itt bizony ezermilliárdos nagyságrendben hiányoznak a források a legfontosabb közszolgáltatás biztosításához.

Én a bizottsági meghallgatáson ezzel kapcsolatban is kérdéseket fogalmaztam meg, és azt a folyamatot látom továbbvinni az önök részéről, amit már hallhattunk annak idején még Schanda Tamás államtitkár úr tolmácsolásában, miszerint majd valamikor elkészül önök által egy víziközmű-stratégia, amely majd megmenti a helyzetet. Ezt az ígéretet hallhattam ismételten, hogy majd elkészül egyszer egy víziközmű-stratégia. Megoldási javaslatot, illetve konkrétan a források megnevezését önök ismét elmulasztották.

Hogy miért probléma az, hogy az ipar fejlesztéséért felelős miniszter irányítása alá kerül a környezet ügye? Egy konkrét példát hoztam fel. A miniszterelnök úr és több vezető kormánypárti képviselő is jelezte, hogy például az akkumulátorgyártás milyen kiemelten fontos stratégiai ágazat az önök számára. A bizottság ülésén elhangzott Palkovics miniszter úrtól, hogy hát, ez bizony rendkívüli mértékben használja a természeti kincseket, a természeti erőforrásokat, és tudjuk, hogy milyen kockázatokat hordoz. Példaként hoztam fel, hogy a Göd térségében civilek által megrendelt független kutatás az akkumulátorgyártással kapcsolatos vegyi anyagok jelenlétét mutatta a felszín alatti vizekben.

Ebben a helyzetben nemhogy a kormány képes lett volna egy olyan intézményrendszert felállítani, amely ezt a súlyos környezeti problémát magától jelzi, a civileknek kellett független szakértő által ezt a problémát megvilágítani. Jelen helyzetben is a civilek még az ott élő lakosság érdekében a kormánnyal pereskednek annak érdekében, hogy érdemi információkat adjanak a helyzet súlyosságáról és a helyzet következményeiről. A Belügyminisztériummal pereskednek, hiszen a katasztrófavédelem alá van begyűrve a vízügyi hatóság, amely ebben a kérdésben válaszokat tudna adni. Ez egy rendkívül súlyos ellentmondás, amit gyakorlatilag nem is cáfolt Palkovics László miniszterjelölt.

Szintén nagyon komoly ellentmondás, hogy a klímaváltozással kapcsolatban felelős Palkovics László bejelentette azt, amire már az imént utaltam, hogy nem fogják visszaadni a vidéki városok helyi tömegközlekedési támogatásától elvett központi forrásokat. Ezzel gyakorlatilag lehetetlenné teszik vagy megnehezítik súlyosan a vidéki városok tömegközlekedésének fenntartását.

Tehát elképesztő mennyiségű ellentmondást tapasztalhatunk, de összességében megállapítható, hogy a környezet ügyét önök még az előző ciklushoz képest is lefokozták a kormányzati struktúrában.

Egy pozitívumot azért hadd mondjak el a felszólalásom végén! Évek óta küzdök azért, hogy meg tudjuk állítani a külföldi szemét beáramlását Magyarországra. A problémát elismerve már két minisztertől is kaptam ígéretet arra, hogy a kormány támogatni fogja azon javaslatainkat, hogy meg tudjuk állítani a jellemzően egyébként Olaszországból beszállított műanyag szemét bejutását az országba. Nagyon bízom benne, hogy a sokadszorra előterjesztett javaslatomat most már el fogja fogadni a kormányzati többség. Így legalább egy fontos ügyben tudunk előrelépést tenni. Köszönöm, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  94  Következő    Ülésnap adatai