Készült: 2024.05.19.19:22:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

28. ülésnap (2022.10.04.), 4. felszólalás
Felszólaló Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ön arról beszélt, mennyire fontos a pedagógusok béremelése, és ezzel szerintem minden ember egyetért. Vannak kormányok, amelyeknek sikerült pedagógusbér-emelést végrehajtani, és vannak kormányok, akiknek pedagógusbér-csökkentést sikerült végrehajtani.

A jobboldali kormány az, amelyik, amikor először volt lehetősége arra 2010 után, hogy a magyar gazdaság valamilyen többletet megtermeljen, amiből béremelést is lehet biztosítani, akkor ezt a többletet a pedagógusok béremelésére fordította, és 50 százalékkal emelte a pedagógusok bérét a 2013. és az azt követő években. Ezzel szemben önök, a baloldal, amikor nehéz helyzetben volt az ország, amihez hasonló nehéz helyzet, mondjuk, a koronavírus-járvány volt vagy a mostani, az egész világot sújtó energiaválság, akkor azt mondták, hogy mindenkinek eggyel beljebb kell venni a nadrágszíjat, mindig ezt mondták, és ezért a pedagógusoktól elvettek egyhavi fizetést. A korábbi 13. havi fizetésüket elvették, és azt mondták, hogy ezentúl, kedves pedagógusok, ti ennyivel kevesebbet kerestek.

Amikor válság volt, önök úgy akarták a válságot kezelni, hogy a pedagógusok éljenek rosszabbul. Önöknél ez a válságkezelés receptje. És nem volt mindenki olyan szerencsés, hogy csak a fizetését csökkentették, mert önöknek az volt a válságkezelési receptje, hogy 15 ezer pedagógust pedig az utcára tettek, 15 ezret, egyik napról a másikra, mert azt mondták, hogy most nehéz idők vannak, 15 ezer pedagógust elbocsátanak a magyar oktatási rendszerből. Akkor nem hallottam önt, Csárdi képviselő úr. És akik itt ülnek a baloldali padsorokban, senkit nem hallottam tiltakozni 15 ezer pedagógus elbocsátásakor, egyhavi bér elvételekor, több mint 300 iskolai telephelynek a bezárásakor, mert önöknek ez volt a válságkezelés.

Ezzel szemben mit teszünk mi akkor, amikor koronavírus-válság van? Döntünk pedagógusbér-emelésről, 10 százalékosról. Többet szeretne mindenki, egyetértek, mi is többet szeretnénk, de a járvány alatt egy 10 százalékos béremelést sikerült megvalósítani. És mit teszünk akkor, amikor épphogy kijöttünk a járványból, már bele is mentünk egy energiaválságba? Idén is 10 százalékkal, jövőre is 10 százalékkal, és a következő évben is még 10 százalékkal emeljük a pedagógusok bérét. Ez 30 százalék.

Szeretnénk 60 százalékkal is emelni? Persze, hogy szeretnénk, mindenki szeretné. Szeretnénk ennek a fedezetét is megtalálni? Igen, szeretnénk. Megtaláltuk ennek a fedezetét, hogy nagyobb mértékű legyen a béremelés, hogy egy-egy forint mellé egy másik forintot odatehessünk? Igen, megtaláltuk (Dr. Mellár Tamás: Nem, nem!), az európai uniós fejlesztési forrásokban. Önök ezt támogatják bárhol is, Budapesten vagy Brüsszelben? Nem! Budapesten mit csináltak itt ezelőtt bő egy héttel? Nem szavazta meg a komplett baloldal, hogy gyorsabban fogadjuk el azokat a törvénymódosításokat, amivel hamarabb juthatunk hozzá ahhoz a forráshoz, amellyel minden 10 százalékos béremelésen belüli egy forint mellé európai uniós forrásból is még egy forintot oda tudnánk tenni.

(8.10)

Önök ezt támogatják bárhol is? Budapesten vagy Brüsszelben? Nem. Budapesten mit csináltak ezelőtt bő egy héttel? Nem szavazta meg a komplett baloldal, hogy gyorsabban fogadjuk el azokat a törvénymódosításokat, amivel hamarabb juthatunk hozzá ahhoz a forráshoz, amelyben minden 10 százalékos béremelésben lévő egy forint mellé európai uniós forrásból is még egy forintot oda tudnánk tenni. Önök ezt támogatják Brüsszelben bármikor is? Egyszer sem. Mindenféle javaslatokat terjesztenek be mondvacsinált okokkal, hogy Magyarország ne jusson hozzá ahhoz a forráshoz, amiből több száz milliárd forintot mi a saját benyújtott terveink szerint a pedagógusbér-emelésre szerettünk volna fordítani.

Mi valóban szeretnénk ezért tenni hazai forrásból is és uniós saját forrásunkból is. Önök viszont ez utóbbit, ahol érik, ott próbálják akadályozni, itt is és Brüsszelben is. Sehol nem a segítés szándékát látjuk önökben. Sehol! Nyilvánvalóan kevés ország van azért Európa-szerte, aki ilyen időben, amikor energiaválság van, béremelésekről tud bármennyire is gondolkozni. Jövő január 1-jén az orvosok bére is nő, meg a pedagógusok bére is nő. Idén január 1-jén az orvosok bére is nőtt, és a pedagógusok béremelése is nőtt. Ezt hívják önök gazdasági hibának és pénzszórásnak, hogy kiköltekezik a költségvetés. Tegnap is ezt hallottuk önöktől, hogy micsoda felelőtlenség volt kiszórni a pénzt a költségvetésből az idei január 1-jei béremelésekkel.

Szóval, tisztelt képviselő úr, tudnák önök segíteni azt, hogy a pedagógusok nagyobb mértékű béremelést kapjanak, mert még sorolhatnám az önök bűnlajstromát, hogy fizetőssé tették a pedagógusképzést, és a többi, de valóban az egyik fontos kérdés valóban a béremelés lenne. Mi ezért biztosítottunk többletforrást az oktatási költségvetésben is, és ezért vagyunk büszkék arra, hogy egyébként a magyar tanárok milyen kiváló teljesítményt nyújtanak.

Ön annyira lekezeli a magyar oktatásügyet, hogy semmire nem jó, hogy utolsó, pedig azért, ha megnézi a nemzetközi diákolimpiák rangsorát és sok minden mást vagy akár a PISA-eredményeket is, azért szövegértés területén is javítottunk, matematika területén is javítottunk, természettudomány területén is javítottunk. Csökkentek a különbségek a társadalmi vagy pontosabban, a családi háttér esetleges visszahúzó hatása kapcsán 26 százalékról 19,1-re. Azt teszi az oktatás, amit az oktatásnak tennie kell, a társadalmi különbségeket csökkenti, és az eredmények pedig hála istennek  az elmúlt két mérés összevetésében azt mondhatjuk , javulnak.

Elismerés illet minden pedagógust (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), de egyszer az életben jó lenne, ha nemzeti konszenzus lenne abban, hogy legalább a pedagógusbér-emelések forrását ne akadályozza Brüsszelben a magyar baloldal. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban. – Közbeszólás ugyanott: Így van!)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai