Készült: 2024.05.09.13:32:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

103. ülésnap (2024.03.04.),  203-204. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:24


Felszólalások:   201-202   203-204   205-206      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Hegedüs Andrea képviselő asszony. Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Földi Judit képviselő asszony, a DK képviselője: „Ígéret és valóság. Egészségügyi ellátás Székesfehérváron.” címmel. Öné a szó, képviselő asszony.

FÖLDI JUDIT (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Mindannyian tudjuk, hogy az egészség a legfontosabb. Magyarország lakosságának egészségi állapota alapvetően határozza meg nemzetünk sorsát és jövőjének kilátásait. Ennek ellenére Orbán Viktor kormánya érthetetlenül keveset költ az egészségügyre, ugyanakkor teljesen felesleges kiadásokra szór el több száz milliárd forintot. Az önkormányzatokat a működőképesség határáig zsigereli ki, amelyeknek így alig van lehetőségük arra, hogy saját erőből hajtsanak végre közérzetjavító beruházásokat. A jól teljesítő városokat ezenkívül szolidaritási hozzájárulással is sújtja. Székesfehérvár városa 2017 óta ezen a címen 36,9 milliárd forintot fizetett be a központi költségvetésbe.

Az Orbán-kormánytól nagyon sok ígéret hangzott el a háziorvosi alapellátásra vonatkozóan. A Fidesz 2010-es ígérete szerint az alapellátásnak minőséginek, emberközpontúnak és minden állampolgár számára hozzáférhetőnek kell lennie, csökkenjenek adminisztrációs terheik, hogy több időt fordíthassanak betegellátásra és -gondozásra.

Székesfehérvár polgármestere szerint is alapvető elvárása a székesfehérváriaknak, hogy mindenkinek legyen saját háziorvosa. Ígérete szerint többet fog költeni a város az egészségügyi alapellátásra. A város polgármestere szerint pozitív hír, hogy Székesfehérváron nincs ellátatlan körzet.

Látjuk, hogy az ígéreteket nem tudják betartani. A háziorvosok utánpótlása nem látszik. Továbbra sem vonzó ez a pálya sem szakmailag, sem finanszírozási oldalról. Ha a kormány nem teszi vonzóbbá a háziorvosi szakmát, akkor Székesfehérváron tíz év múlva a körzetek felében lesz háziorvos, ez több tízezer székesfehérvári lakost hoz nehéz helyzetbe.

Jelenleg kilenc felnőtt és három gyermekorvosi körzet betöltetlen, több mint 24 ezer embernek nincs állandó háziorvosa, illetve gyermekorvosa, vagyis minden negyedik székesfehérvári lakos aggódik azon, hogy ha háziorvoshoz kell mennie, akkor lesze vajon kihez. Pedig tudjuk, ez az orvos-beteg kapcsolat különösen fontos az emberek életében. Ráadásul Székesfehérváron az országos értéket meghaladó számú ellátott jut egy háziorvosra. Ez az ellátás színvonalát csökkenti, és növeli a háziorvosok leterheltségét.

A város polgármestere 2019-ben ígéretet tett arra, hogy 2020-tól a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktatókórház diagnosztikai központjában a székesfehérváriak egy-három hónapon belül időpontot kapnak CT- vagy MRI-vizsgálatra. Az nem derült ki sem akkor, sem azóta, hogy ígéretét vajon mire alapozta.

De nézzük, mi a valóság! Az államilag finanszírozott vizsgálatokra több hetet, hónapokat is lehet várni.

(15.40)

Ha a beteg nem tudja, nem szeretné, a fájdalomtól nem bírja kivárni az előjegyzési időpontot, akkor bizony a magánegészségügy felé kényszerül. Már 2019-ben javasoltuk az önkormányzati egészségügyi diagnosztikai központ építését a legmodernebb CT, MRI, lézeres mammográfia, ultrahangos képalkotó eszközök beállításával. Sajnos ezen a területen sem történt érdemi előrelépés.

A polgármester 2019. évi ígérete szerint a prevenció erősítése érdekében egy kompakt diagnosztikai és szűrőautóbusz rendszerbe állítása is megtörténik. Ennél több azóta sem derült ki erről a szűrőbuszról. 2019 óta egyszer sem merült fel ismét ez az elképzelés. 2019 óta kérjük, hogy Székesfehérváron kerüljön kialakításra egy meddőségi központ. Ezáltal lehetne biztosítani, hogy minél több gyermeket szerető pár valódi családdá válhasson Székesfehérváron is, hiszen a saját gyermekre vágyó párok utolsó mentsvára a mesterséges megtermékenyítés. Jelenleg a meddő pároknak Székesfehérvárról a kezelésekre Budapestre, Győrbe vagy még messzebbre kell járniuk.

Székesfehérvár polgármestere idén februárban közösségi oldalán tette közzé, illetve kérte, hogy az egyik meddőségi centrum Székesfehérváron lehessen, és a kormányzat ezt az elképzelést támogatja. Ugyan elfelejtette bejegyzésében megemlíteni azt a tényt, hogy ezt mi már 2019 óta kérjük. Az elmúlt években a meddőségi központ kialakítása nem volt fontos sem a kormánynak, sem a város polgármesterének, de hát most, ugye, új szelek fújnak.

Hamarosan jönnek az önkormányzati választások, ismét megjelennek az újabb ígéretek. Hogy azokból mennyi fog megvalósulni? Önökre bízom a választ. Köszönöm szépen. (Taps a DK soraiból.)




Felszólalások:   201-202   203-204   205-206      Ülésnap adatai