Készült: 2024.05.08.06:29:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

94. ülésnap (2023.11.27.),  56-61. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:12


Felszólalások:   50-55   56-61   62-67      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Ház! Tájékoztatom képviselőtársaimat és különösen képviselő asszonyt, hogy elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a mai ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Sebők Éva képviselő asszony, a Momentum képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszterhez: „Igazak az elbocsátásokról szóló hírek?” címmel. Sebők Éva képviselő asszonyt illeti a szó. Parancsoljon!

SEBŐK ÉVA (Momentum): Köszönöm szépen. Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt napokban több választói megkeresés is érkezett hozzám, először az orosházi kórházból, utána a gyulai kórházból, miszerint elbocsátások történnek ezekben az intézményekben. Elsősorban a létesítményüzemeltetésben dolgozó munkatársakat érintik ezek. Pici nyomozás után kiderült, hogy nem csupán Békés megyében, hanem az egész országban történik ez a leépítéshullám. Sok kérdés azonban nem tisztázott, így várom egyenes válaszát.

Igazake az elbocsátásokról szóló hírek? A leépítések csak Békés megyét, vagy más országrészeket is érintenek? Szeretném tudni, hogy megyénként és ellátási helyszínenként hány személynek küldtek olyan tájékoztatót, ami lényegében egy elbocsátó szép üzenet. Hány olyan dolgozót küldtek el, aki éppen nyugdíj előtt áll? Hány olyan dolgozót küldtek el, aki megváltozott munkaképességű? Adnake többet nekik, mint ami törvényileg minimum jár egy elbocsátás esetén? Mely szakszervezetekkel egyeztettek, és pontosan mit? Mikor és miről tájékoztatták őket? Egyáltalán fölmerülte önökben az, hogy ha már kiszervezik ezeket a feladatokat, akkor elvárják az átvevő cégtől, hogy ezeket az embereket tovább foglalkoztassa?

Megtaláltuk a közbeszerzési dokumentációt, amelyben a kiszervezéshez úgynevezett önként csatlakozó intézményekről beszélnek. De felmerül a kérdés, hogy mikor, milyen formában és mely intézmények lettek egyáltalán megkérdezve arról, hogy kívánnake a kiszervezéshez csatlakozni. Szeretném, ha őszintén elmondaná nekem, államtitkár úr, tényleg elvárjáke tőlünk azt, hogy 2023 Magyarországán elhiggyük, hogy bármely állami intézmény egy ilyen jellegű döntéshez önként fog csatlakozni, mert viccnek kicsit durva lenne, ha ezt komolyan elvárnák tőlünk.

A Közbeszerzési Értesítőből egyébként az is kiderül, hogy a létesítményüzemeltetési feladatokat az állampártba mélyen beágyazott, a Habony-Rogán-érdekkörhöz ezer szállal kötődő B+N Referencia Zrt. veszi át. Egészen felfoghatatlan összegű maga a közbeszerzés: 400 milliárd forint.

Kíváncsi lennék a véleményükre: nem gondoljáke, hogy az ország közel összes egészségügyi intézménye létesítményének az üzemeltetését magánkézbe adni, kiszervezni nem csupán egy gazdasági kérdés, hanem egy biztonsági kérdés? Nem gondoljáke azt, hogy tisztességes kormány nem lett volna hajlandó ezt az egész ügyet így kezelni, fű alatt? Sőt, egy tisztességes kormány egy, a magyar emberek biztonsága szempontjából ennyire kritikus kérdést soha nem lett volna hajlandó állami kézből kiadni.

Kérdezem, hogy miért kockáztatják a magyar emberek biztonságát. Köszönöm a válaszát. (Taps a Momentum soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. A választ Rétvári Bence miniszterhelyettes úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Kicsit messzebbről indítok, hogy érthető legyen a folyamat, de aztán eljutunk a konkrét eseményekig is.

Évről évre mindig a sajtóban is megjelenik és itt a parlamentben is foglalkozunk vele, hogy melyik kórház milyen mértékben adósodik el, milyen számláit nem tudja kifizetni. A kórházak közötti gazdálkodási különbségek mögött sokszor nem az orvosi, nem a gyógyító tevékenység különbsége húzódik meg, hanem például a kórházak közötti adottságok. Amelyik egy új épületben van, egy tömbben, az nyilván kevesebb üzemeltetési feladattal jár, amelyiknek pedig sok telephelye van, sok épülete van és azok régebbiek, azokat gyakrabban kell felújítani. S a kórházi adósság valójában nem is az orvosi működésből, a gyógyító-betegségmegelőző működésből származik, hanem egész egyszerűen abból, hogy rosszak a kórház épületi adottságai, többet kell költenie renoválásra, s a többi, miközben ugyanazt a finanszírozást kapja a gyógyító-megelőző feladatokhoz. Tehát ugyanannyit kap egy operációra, csak nem mindegy, hogy egy kétéves, modern, egy tömbben lévő épületben működik, ahol épületen belül szállítja a beteget egyik osztályról a másikra az operációs helyiségek, a műtők között, vagy olyan épületben, ahol ki kell menni ahhoz, hogy a beteget el tudja szállítani belső betegszállítással.

Ezért döntött úgy a kormány, hogy azzal a résszel, amelyik egyáltalán nem az orvosi-gyógyító rész, hanem az épületüzemeltetési rész, és amelyek nem egyenlők az egyes kórházak között, ne az orvosi vezetőknek, a szakmai vezetőknek kelljen foglalkozniuk a kórházon belül, hanem ezt a feladatot az állam maga lássa el. Ne legyen a gondnoksági, üzemeltetési feladatokkal gondja-baja a kórháznak, hanem a kórház csak és kizárólag a gyógyítással foglalkozzon. Ezt a feladatot az állam átveszi, és az állam ezt valóban központosítja egy KEF, Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság nevű kormányzati intézményben, amely számtalan más állami intézményt is üzemeltet  a minisztériumok épületeit is ez üzemelteti, s a többi , és amelynek van már tapasztalata, mert a kórházfelújításokat korábban a KEF végezte  épülettömb-felújítást, s a többi , tehát neki már van tapasztalata a kórházaknál, ezért teljes egészében átvette ezt a feladatot.

(15.10)

Így a kórházban marad a szakmai tevékenység, a gyógyító tevékenység, ez a fajta gondnoksági tevékenység pedig átmegy a KEF-hez. Így az adósságtermelésnek az egyik okát és a gazdálkodásnak a belső aránytalanságait ki tudjuk küszöbölni, mert a gondnoksági kérdések nem terhelik a kórház költségvetését; az teljes mértékben kikerül onnan, és a KEF látja el.

Január első napjától lesz ez általános az OKFŐ fenntartása alá tartozó, aktív fekvőbeteg-ellátást nyújtó vármegyei költségvetési intézmények vonatkozásában, a fővárosi intézményeknél pedig 2023. július 1-je óta a KEF biztosítja az ingatlanüzemeltetési szolgáltatásokat.

A KEF már nyilván nem csak egy intézményre koncentrál, tehát nem egy kórházat üzemeltet, nem is egy kórházi telephelyet, hanem a teljes országban gondolkodik, az összes fekvőbeteg-intézmény, magyarul, kórház tekintetében, tehát valószínűleg másként fogja megszervezni ezt a feladatot, mint ahogy a kórházak szigetszerűen ellátták a saját feladataikat. Éppen ezért mindenkinek, aki karbantartó, portás, kertész, takarító, annak megszűnik az egészségügyi szolgálati jogviszonya, tehát a kórházban a mostani jogviszonya, és átkerülnek a KEF-hez; így tehát mindenkinek megszűnik az előző jogviszonya, de valamelyest, nem jogutódlással, de ahhoz hasonló módon egy új munkakörben vagy ugyanabban a munkakörben, de egy munkahelyre, a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóságra fog átkerülni. Ez nyilván járni fog átszervezésekkel, ez nyilván járni fog módosulásokkal, de ugyanazokat a feladatokat látja el a KEF; ha valamit hatékonyabban tud ellátni, akkor azt nyilván igyekszik hatékonyabban ellátni, de országos rátekintésben, nem pedig száz-egynéhány szigetszerű, egy-egy kórház üzemeltetése kapcsán.

Ez az a folyamat, amelyben benne vagyunk folyamatában, tisztelt képviselő asszony, ez az, ami a jövő év elejére fog valahogy (Az elnök csenget.) végső formát nyerni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Megkérdezem a képviselő asszonyt, elfogadjae a miniszterhelyettesi választ. Parancsoljon!

SEBŐK ÉVA (Momentum): Köszönöm a szót. Én a következő interpellációra, aminél Rétvári úrra számítok, szerintem fogok hozni egy adag antihisztamint, mert úgy látom, az államtitkár úr allergiás a számokra (Rétvári Bence: Én? Én?!), ugyanis egyet sem sikerült megneveznie a válaszában. Elég egyértelmű kérdést tettem fel: hány embert rúgtak ki, hányan álltak nyugdíj előtt?

Én ennek ellenére felajánlok egy üzletet az államtitkár úrnak (Rétvári Bence: Óvatosan ezzel!), méghozzá az üzlet a következő: jöjjön el Orosházára, és ugyanezt a szöveget adja elő a kirúgott karbantartók előtt! (Derültség és közbeszólás az ellenzék soraiból: Úgy van!) Ha ezt vállalja, én el fogom fogadni az interpellációra adott válaszát; ha nem vállalja, akkor szerintem azért, mert mind a ketten tudjuk, hogy valószínűleg azonnal ki is próbálhatná a sürgősségit. (Rétvári Bence: Ez mit jelent pontosan?) Nem fogadom el a választ. (Rétvári Bence: Ez mit jelent pontosan?!  Taps a Momentum soraiban.)




Felszólalások:   50-55   56-61   62-67      Ülésnap adatai