Készült: 2024.05.08.15:31:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2022.07.11.),  47-52. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:42


Felszólalások:   41-46   47-52   53-58      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Ha jól értettem, akkor nem fogadta el a választ, ugye? (Kálmán Olga: Nem fogadtam el a választ.) Nehéz volt kibogozni a mondandójából. (Kálmán Olga: Szerintem meg egyszerű volt.) Tájékoztatom a tisztelt képviselőtársakat, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor minden egyes interpelláció esetében.

Lukács László György, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a technológiai és ipari miniszterhez: „A nagy vízkrízis” címmel. Megadom a szót képviselő úrnak.

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Tisztelt Államtitkár Asszony! Az elmúlt hetekben egyre több helyen alakult ki vízhiány, és sok helyen vezettek be emiatt vízkorlátozást. Solymár és térsége, az alföldi Túrkeve vagy jászsági Jászberény mellé felzárkózott több agglomerációs település is, és már Heves megye településeinek egy részét is figyelmeztették a vízhiány várható bekövetkezéséről. A minisztérium szerint csupán technológiai problémáról van szó  jelentsen is az akármit , és emiatt alakulhatott ki ilyen helyzet, de ezt helyben, az a helyzet, máshogy látják az ott lakók. Az érintett településeken élők tisztában vannak ugyanis azzal, hogy a kialakuló vízhiányok a víziközmű-hálózatok fejlesztése, vagy éppen a karbantartásuk, javításuk teljes elmaradása miatt van.

Sok kisvárosban, vidéki községben a víziközműrendszer 40-50 éve létesült, karbantartásuk a létrejöttük után esedékes lenne, illetve mondjuk úgy, hogy nem volt minden esetben megtartott, cserére, illetve beavatkozásra tart igényt ez a rendszer. Az elmúlt időszakban a víziközművagyont megszerző állami cégek azonban ezeket a karbantartásokat nem tették meg. Ezzel szemben sokan még emlékszünk arra, amikor az önkormányzatok ezt a feladatot jól, valódi tulajdonosi szemlélettel látták el még 2010 körül.

Érkeztek a helyzet kezelésére sajnos unortodox válaszok is, illetve meglepő válaszok is. Így a víziközmű-hálózat állapotán túl Túrkevén a település polgármestere a rezsicsökkentést okolja a kialakult helyzetért, de megoldást vázolt fel Menczer Tamás államtitkár is, aki brüsszeli észjárással azt javasolta a solymáriaknak, fürödjenek kevesebbet, azaz csak a leglényegesebb esetben használják a vizet.

Fontos mindezek után kijelenteni, hogy nem lehet csak az időjárást vagy éppen a fogyasztói igényeket okolni, hanem fontos látni, hogy az önkormányzatok jobb gazdái voltak ezeknek a víziközműcégeknek. Úgy tűnik, hiba volt tőlük ezt a közszolgáltatást elvonni, és a jelenlegi helyzet azonnali beavatkozást igényel a hálózat fenntartásának a hiányai miatt

Mindezekre tekintettel kérdezem tisztelt államtitkár asszonyt: mikor akar beavatkozni a kormány a kialakult vízhiányok kezelésére, sőt azok megelőzésére? Mikor jön el az idő, hogy a katonák és a lajtos kocsik helyett a vízproblémák megoldására a teljes körű felújításra és fejlesztésre érkező dolgozókat fogják látni az emberek? Tervezie a kormány, hogy a településeknek  a megfelelő finanszírozás átadása mellett  végre visszaadják a víziközművagyont? Várom érdemi válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra megadom a szót Koncz Zsófia államtitkár asszonynak. Parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő úr! Az ön felszólalásával ellentétben szeretném kiemelni, hogy 2010-ben ezen a területen sem jó helyzetet örökölt a kormányzat, hiszen a rendszerváltás óta a vezeték-, illetve a műszaki felújítások sajnos nagyrészt elmaradtak, háttérbe szorultak. Az elmúlt években megtett intézkedések ellenére a víziközmű-ágazat számára jelenleg a hálózatok korszerűsítése jelenti az egyik legfontosabb feladatot.

Tájékoztatom önt és az Országgyűlést, hogy 2018-2020 között a kormány a víziközművek rekonstrukcióját 4,5 milliárd forint, a hatékonyságnövelő fejlesztéseket pedig 2019-ben 3,5 milliárd forint támogatással segítette. Azt is szeretném kiemelni, hogy a kormány a nehéz gazdasági helyzet elkerülése érdekében a 2020. év végén a veszteséges önkormányzati tulajdonú víziközmű-szolgáltatók részére a tulajdonos önkormányzatokon keresztül közel 4 milliárd forint állami támogatást nyújtott.

A világ nagy részén sajnos nem természetes a vízellátás biztonsága, valamint a jó minőségű ivóvíz, ezért mi, magyarok különösen is hálásak vagyunk azért, hogy számunkra Magyarországon teljesen természetes az a mozdulat, amellyel megnyitjuk a csapot, és iszunk egy pohár jó minőségű vizet. Öröm, hogy a magyar embereknek biztosított a tiszta ivóvíz. Természetesen nem mindegy, hogy ezzel a természeti kincsünkkel, a vízkészlettel hogyan bánunk. Szeretném hangsúlyozni, hogy Magyarországnak van elegendő vize, a közműves ivóvíz-ellátottság elérhetősége pedig településeit tekintve hazánkban százszázalékos.

(Az elnöki széket Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

A kormány folyamatosan nyomon követi a víziközmű-szolgáltatási ágazatban aktuálisan felmerülő, kormányzati beavatkozást igénylő problémákat, ezek megoldása érdekében a szakmai szempontok alapján hoz döntést a szükséges intézkedésekről. Szeretném felhívni a figyelmet, hogy az adott víziközműrendszeren belüli probléma kezelése az ellátásért felelős feladatkörébe tartozik, aki a szolgáltatást a víziközmű-szolgáltatóval kötött szerződés alapján biztosítja.

A vízgazdálkodásról szóló törvény szerint a települési önkormányzat feladata gondoskodni a közműves vízellátás körében a vízszolgáltatás korlátozására vonatkozó terv jóváhagyásáról és a vízfogyasztás rendjének megállapításáról. Így volt ez az ön által említett Jászberényben is, ahol a politikai pályáját egyébként az ön pártjában, a Jobbikban kezdő polgármester rendelte el a vízkorlátozást, miután a város önkormányzata jóváhagyta a Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt. egységes vízkorlátozási tervét.

Ami a képviselő úr által is említett Pest megyei térséget illeti, szeretném jelezni, hogy oda az elmúlt időszakban körülbelül 60 ezer ember költözött, így a rendkívüli hőségben a víziközmű-hálózat kapacitásigénye a vízrendszer határterhelését eredményezte. A szolgáltató tájékoztatása szerint az érintett településeken július 3-án megszűntek a problémák. Köszönet illeti a Magyar Honvédség és a katasztrófavédelem munkatársait, valamint Menczer Tamás képviselőtársunkat is, aki példásan kivette a részét az átmeneti vízhiánnyal küzdő települések segítéséből.

Válaszom végén szeretnék köszönetet mondani a magyar vízügyi szakembereknek, akik lelkiismeretes munkát végeznek az év minden napján 0-24 órában az ország minden részén, és újból szeretném felhívni arra a figyelmet, hogy Magyarországon van elegendő víz, a kormány és a vízügyi szakemberek természetesen azért dolgoznak, hogy ez a jövőben is így legyen, a jó minőségű ivóvíz továbbra is elérhető legyen mindenki számára, éljen bárhol az országban.

Mint az elmondottak is mutatják, a kormány ismeri és kezeli a problémát, ezért kérem képviselő urat válaszom elfogadására. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK : Köszönöm szépen, államtitkár asszony. Tisztelettel köszöntöm képviselőtársaimat, és megkérdezem Lukács képviselő urat, elfogadjae az államtitkár asszony válaszát.

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen. Nem tudom elfogadni a választ. Úgy tűnik, nemcsak a Duna vagy a Tisza vízszintje alacsony, de az érvek alátámasztottsága is, hogy miért jó az önök által javasolt megoldás arra, hogy egyáltalán kezelje az emberek vízkrízishelyzetét. Az is nyugodtan megállapítható, ha fogalmazhatunk így, hogy most önöknek sikerült egy intellektuális ínségszikrát villantani ebben az ügyben.

Ugye, azt nem gondolja, államtitkár asszony, komolyan, borsodi képviselőként, hogy Magyarországon van olyan önkormányzat, amely jól és eredményesen tud küzdeni azokkal a víziközműcégekkel, akik az elmúlt években nem voltak hajlandók felújítást végezni, akik nagy unszolásra vagy sok unszolásra jönnek ki a hibát elhárítani, akikkel állandó harcban kell állni?! Ezt látjuk egyébként Túrkevén, ezt láttuk Jászberényben, sőt ezt látjuk az agglomerációs településeken is, hiába mondja azt, hogy a kiköltözések miatt van ez.

Államtitkár asszony, az nem járja, hogy Magyarországon minden városban és minden faluban a vízhiány miatt katasztrófavédőket és honvédeket telepítsünk, tisztességes víziközmű-ellátásra van szükség. Itt már csak az a kérdés, önök partnerként számítanake az önkormányzatokra vagy nem. A választ nem tudom elfogadni. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

(15.00)




Felszólalások:   41-46   47-52   53-58      Ülésnap adatai