Készült: 2024.05.08.14:10:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2022.07.11.),  225-228. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:36


Felszólalások:   221-224   225-228   229-232      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Schmidt Ádám államtitkár úr. Az utolsó kérdés: Gréczy Zsolt, a DK képviselője, kérdést kíván feltenni a pénzügyminiszter úrnak. Öné a szó, Gréczy képviselő úr.

GRÉCZY ZSOLT (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A forint teljes összeomlásával, az orbáni inflációval és a brutális orbáni megszorítócsomaggal mára odajutottunk, hogy egy év alatt legalább 30 százalékkal emelkedtek az élelmiszerek árai. A DK éppen ezért követelte azt, hogy az év végéig csökkentsék nulla százalékra az alapvető élelmiszerek áfáját, hogy megfékezzük ezt az élelmiszer-drágulást.

Korábban önök is követeltek egyébként áfacsökkentést, úgyhogy ez az önök számára bizonyára nem egy új hír. Önök erre akkor nemet mondtak, és nyilvánvalóvá tették, hogy szó sem lehet semmilyen adócsökkentésről; önök igényt tartanak a rekorddrága élelmiszerek után beszedett rekordmagas adóbevételre is. Egyszerű a képlet: ha egy termék a boltban száz forintba kerül, abból az állam 27 százalékos áfakulcs mellett 27 forintot keres, 200 forintnál pedig már 54-et. Ez történik most is. Miközben az emberek egyre nehezebben tudják kifizetni a bevásárlást, önöknél egyre több áfabevétel landol. Minél drágábban vásárolunk, minél rosszabb a magyar embereknek és családoknak, annál jobb az Orbán-kormánynak, hiszen a családok szenvedésén óriási áfabevételre lehet szert tenni.

Az mostanra világos, hogy önök szerint az embereknek és a családoknak kell megfizetniük az elhibázott orbáni gazdaságpolitika árát. Önök többször is elszólták magukat: egyszer azt mondták el, hogy extraprofitként tekintenek az emberek megtakarításaira, legutóbb pedig Varga Judit miniszter ismerte be, hogy  szó szerint idézem  nagyon nagy megszorítások vannak. Köszönjük szépen, mi ezt eddig is tudtuk, de ezt beismerő vallomásnak tekintjük.

Egy kérdés mégis maradt, kérdezem hát államtitkár urat: mennyi pénzt keresett a magyar állam az élelmiszer-dráguláson, mennyivel nőttek az áfabevételek, amióta aranyáron van az élelmiszer? Ha úgy tetszik, mekkora az extraprofit, amit az állam az élelmiszer-dráguláson keresett? Köszönöm szépen, várom válaszát.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Tállai András államtitkár úrnak.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Így megközelíteni egy kérdést, hogy az áfabevételen az állam keres, az eleve visszataszító.

Ha megengedi, akkor mondok önnek néhány olyan példát, amikor a kormány, az Országgyűlés az elmúlt időszakban csökkentette az áfát, lemondott áfabevételről annak érdekében, hogy az élelmiszer ára olcsóbb legyen. ’14-ben az élő és félsertésnél 5 százalék, a sertéshúsnál ’16-ban 5 százalék, a baromfihúsnál ’17-ben, a friss tejnél 2017-ben, az éttermi vendéglátásnál a helyben készített italnál 5 százalék, az ESL és az UHT tejnél és tejtermékeknél 2019-től 5 százalékos áfakulcs a 18, illetve a 27 százalék helyett. Amikor ezeket a döntéseket hozta a kormány, lemondott áfabevételről annak érdekében, hogy az embereknek jobb legyen.

De most a gazdasági nehézségek, a magasabb infláció idején az üzemanyagárstop mit jelent? Azt, hogy nem engedi, hogy magas legyen az üzemanyagok ára a magyar állampolgároknak, áfabevételről mond le az önök megközelítése és logikája szerint. Vagy az élelmiszerárstop mit jelent? Hogy megállítják az élelmiszer árát, hogy ne legyen magas, ez kevesebb áfabevételt jelent. Vagy a rezsiköltségek megállítása mit jelent? Azt jelenti, hogy alacsony a rezsidíj, és a lakosság így a rezsivel együtt kevesebb áfát fizet. Vagy mondok önnek két példát, amikor az áfabevételből az emberek kaptak vissza: ez év februárjában az adó-visszatérítést és a 13. havi nyugdíjat.

Tisztelt Képviselő Úr! Ezeknél a döntéseknél a kormány szándékosan lemondott adóbevételről. Az inflációt nem a kormány csinálja, és nem a kormány dönti el, hogy magasabb árakon történik az élelmiszerek értékesítése. Köszönöm szépen.

(17.50)




Felszólalások:   221-224   225-228   229-232      Ülésnap adatai