Készült: 2024.05.08.06:34:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2022.07.11.),  193-196. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:16


Felszólalások:   183-192   193-196   197-200      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Soltész államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés!

Áttérünk a következő napirendi pontra: kérdések következnek. Elsőként Sebián-Petrovszki László, a DK képviselője, kérdést kíván feltenni a gazdaságfejlesztési miniszternek. A képviselő urat illeti a szó.

SEBIÁN-PETROVSZKI LÁSZLÓ (DK): Köszönöm szépen, elnök úr. Államtitkár Úr! A miniszterelnök szerint nagyon nehéz idők jönnek; Varga Judit úgy fogalmazott, hogy a költségvetésben nagyon nagy megszorítások vannak. Kivételesen mind a ketten igazat mondtak, csak az a kérdés, hogy akkor miért hajtogatták a költségvetés vitájában, hogy itt megszorításról szó nincs.

A megszorítás egyik eszköze az infláció, amit a szegények adójának is szoktak nevezni; adóztatják is önök a szegényeket tisztességgel, irgalom nélkül, főleg az élelmiszerekkel. Hogy csak néhány friss adatot mondjunk, de mindennap újabb és újabb adat kerül napvilágra: a zöldpaprika, a margarin, a csirkecomb májusban másfélszer annyiba került, mint tavaly, a kenyér, a disznózsír, a sajt, a tojás egyharmadával volt drágább. Folytathatnám, de minek is  aki bemegy a boltba, az pontosan látja, hogy mi történik.

Hiába hazudják önök, a drágulás oka nem a háború, hanem részint az a különadó, amelyet önök vetettek ki a vállalkozásokra, azok pedig ezt továbbhárítják a fogyasztókra, részint pedig a forintnak a zuhanása. Ez utóbbira is hadd hozzak adatokat! 2010-ben, amikor önök átvették a kormányzást, akkor egy euró 267 forintot ért  megnéztük pontosan , a múlt héten már 417-et.

(17.10)

De ez sem a háború miatt van, hiszen már 2012-ben, alig két év kormányzás után elérték a 310 forintos euró/forint árfolyamot, majd utána néhány év stagnálás után, 2019-ben újra nekiállt, száguldott és így emelkedett a mostani szintre. Mondják erre is, hogy hát, a háború miatt az elmúlt egypár hónapban, de a környező valuták, a lengyel złoty, a román lej és sorolhatnám, semmilyen ilyen jelt nem mutatnak.

Tisztelt Államtitkár Úr! Ez, ami történik, nem háborús infláció, ez orbáni infláció, önök csinálják ezt, önök csinálják a forint elértéktelenítésével. A kérdésem az, hogy mit remélnek, meddig csinálhatják ezt büntetlenül. Köszönöm szépen. (Taps a DK soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Fónagy János államtitkár úrnak.

DR. FÓNAGY JÁNOS, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! Régi igazság, hogy a nap nem azért kel fel, mert a kakas kukorékol.

Ön is pontosan tudja, hogy háború van, a háború hajtja az energiaárakat (Sebián-Petrovszki László: Nem igaz!), az energiaárak meghajtják az egész világon az inflációt, ráadásul a dollár erősödik az euróval szemben, ergo ez mozgatja a forintot. Európa és Magyarország határainál háború van, ön is pontosan tudja. A háború és a brüsszeli szankciók gazdasági válságot, háborús inflációt, áremelkedést, bizonytalanságot hoznak egész Európában. Ön is tudja, hogy ennek csak a béke tud véget vetni. Ezért szorgalmazzuk a béke mielőbbi rendezését és az újabb brüsszeli szankciók elkerülését.

Ami az adatait illeti: az Eurostat legfrissebb adatai szerint Észtországban 22 százalék, Litvániában 20,5, Lettországban 19 százalékot ért el az infláció, a szomszédainknál, Szlovákiában 12,5, Bulgáriában 13,5, Romániában 14,5, Lengyelországban 15,6, sőt Csehországban már 16 százalék. Képviselő úr, ön szerint ezekben az országokban is mi hajtjuk felfelé az inflációt? Kérem, higgye el nekem, nem azért kel fel a nap, mert a kakas kukorékol. Fordítva van. Köszönöm a figyelmét. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   183-192   193-196   197-200      Ülésnap adatai