Készült: 2024.05.09.20:34:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

53. ülésnap (2023.03.27.),  218-225. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:14


Felszólalások:   218   218-225   226-235      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszter úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! És most következik Keresztes László Lóránt képviselő úr, tehát Keresztes László Lóránt, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszter úrnak: „Mit gondol erről, Miniszterelnök úr?” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy az LMP frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így miniszterelnök úrnak távolléte miatt a második soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Most az LMP-frakció soron következő, kérdést feltenni kívánó képviselője következik. Tisztelt Országgyűlés! Csárdi Antal, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „Mikor vállal felelősséget a Kormány?” címmel. Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence miniszterhelyettes urat jogosította fel. Kérdezem képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét. (Jelzésre:) Igen, öné a szó.

CSÁRDI ANTAL (LMP): Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszterhelyettes Úr! Egyre több helyről érkeznek arról hírek, hogy az önkormányzatok az idősotthonokban drasztikusan emelni kénytelenek a hozzátartozók által fizetendő térítési díjat, sokszor a duplázás is előfordul. Pápán például a helyi fideszes városvezetés duplájára emelte a térítési díjat, amit Áldozó Tamás polgármester azzal indokolt, hogy az idősotthonokban lakók  és itt idézet jön  „az egész életpályájukkal rászolgáltak arra, hogy az ő tartásukra köteles hozzátartozóik, tipikusan a gyermekeik gondoskodjanak róluk, hiszen az életük során mind készpénzben, mind ingatlan vagyonban előállítottak akkora értéket, aminek az előnyeit ezek a hozzátartozók most élvezik”.

Az az igazság, hogy ez nem igazság. A helyzet valójában az, hogy ez a Fidesz évek óta hangoztatott hazugsága, amellyel azt leplezik, hogy napról napra építik le a magyar szociális ellátórendszert, hagyják magukra a családokat, és ehhez még ideológiát is próbálnak gyártani. A valóság teljesen más. A valóság az, hogy ezek az emberek végigdolgozták az életüket, ezért fizettek adót évtizedeken keresztül, hogy majd amikor nem tudnak gondoskodni önmagukról, akkor az állam ott legyen és segítsen. Ezért fizetünk szociális hozzájárulási adót, társadalombiztosítást, erről szól a nemzeti kockázatközösség.

A valóság az, hogy az állam azért nem tudja ellátni a feladatát, mert a Fidesz vagy teljesen felesleges dolgokra költi az adóforintokat, vagy egyre nagyobb arányban arra, hogy a szennyező, a profitjukat kivivő multinacionális cégeknek egyre nagyobb adókedvezményeket adjon. A legnagyobb vállalatok alig 5 százalék adót fizetnek Magyarországon, miközben csak az Audi több mint 2000 milliárd forint profitot vitt ki az országból. Ezért nincs pénz arra, hogy legyen működő szociális rendszer, működő oktatás vagy egészségügy Magyarországon, és ez nem a családok, nem az önkormányzatok, hanem a központi kormány felelőssége.

Ezért kérdezem miniszterhelyettes urat, hogy a kormány mikor szakít azzal a működési móddal, hogy a fő feladatának a felelősséghárítást és nem a kormányzást tekinti. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Mikor jutunk el oda, hogy Magyarország nem úgy fog működni, hogy a magyar dolgozók évről évre rosszabb közszolgáltatást kapnak, miközben a szennyező gyárak pedig kihasználják hazánkat? Köszönöm szépen. (Tordai Bence tapsol.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Rétvári Bence miniszterhelyettes úrnak. Kettő perc a felszólalási időkeret, képviselő úrnak jelzem. Parancsoljon, miniszterhelyettes úr!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ha olyan politikusokat keres Magyarországon, akik valóban csökkentették a szociális normatívát, tehát az idősotthonok ellátását 30 ezer forinttal, az emelt normatívát pedig 100 ezer forinttal, nem kell messzire menni, hogy megkeresse őket, a saját szövetségesei között találja azokat a politikusokat, akik ezt csökkentették. Ezzel szemben mi most már 86,2 milliárd forintot biztosítunk idősellátásra, 4449-cel növeltük az ellátási kapacitást, ennyivel több férőhely van, mint pár esztendővel ezelőtt. Ha pedig a teljes szociális költségvetést nézi, tisztelt képviselő úr, ott hála istennek, még nagyobb emelkedést láthat, kormányzásunk alatt 325 milliárd forintról 938 milliárd forintra, tehát háromszorosára, közel háromszorosára növeltük a szociális kiadások mértékét, úgyhogy azt hiszem, hogy itt érezhető bővülés van.

Azért is tudtuk ennyivel megemelni a szociális kiadásokat, tisztelt képviselő úr, mert Magyarországon az itt működő, dolgozó vállalatoknak a nemzeti össztermékhez való hozzájárulása érezhető mértékben növekedett. Minél nagyobb a GDP növekedése, annál több összeget tudunk fordítani szociális ellátásokra. Ebben elsősorban a magyarországi magyar kis- és középvállalatok vannak benne, de benne vannak valóban olyan nagy cégek, akik olyan technológiát hoznak be Magyarországra, amit a magyar vállalatok nem tudnak behozni vagy előállítani; amelyben mi, magyarok, nem tudjuk a világ élvonalát hozni, abban jöhetnek be külföldiek, és minden más pedig természetesen Magyarországon magyar dominanciájú szektor kell hogy legyen. Így tudjuk a GDP-emelkedést és a szociális ellátásbiztonság emelését egyszerre vinni.

Alapvetően az egymillió új munkahely, ami létrejött, az az, ami leginkább mindenki számára biztonságot jelent, mert annak az egymillió embernek, akinek nem volt munkahelye, vagy feketemunkából élt ezelőtt tíz évvel, ahhoz képest nekik az, hogy most bejelentett, tb-vel, adóval biztossá tett munkahelye van, ez az ő szociális biztonságukat is hosszú távon növelni fogja. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen miniszterhelyettes úr válaszát. Megadom a szót viszonválaszra a képviselő úrnak. Parancsoljon!

CSÁRDI ANTAL (LMP): Köszönöm szépen. Tisztelt Miniszterhelyettes Úr! A helyzet mégiscsak az, hogy ön azt állítja, hogy az önkormányzatok, beleértve az általam idézett fideszes polgármestert is, teljesen öncélúan emeli meg az idősotthonok díját, és én ezt nem gondolom. Ezt nem gondolom, azt látjuk pontosan, hogy olyan hihetetlen mértékű az infláció, de nemcsak idén, hanem gyakorlatilag ebben az évben, a tavalyi évben, és gyakorlatilag ha megnézzük, akkor a reálérték-csökkenése ezeknek a normatíváknak folyamatos.

Önök nem fizetik meg a szociális szférában dolgozókat. Hosszú-hosszú évek óta követeljük a magyar kormányon, hogy fizesse ki azt az 500 ezer forintot, amit az egészségügyi dolgozóknak a Covid-válság alatt kifizetett, nem tette meg a kormány, és aztán csodálkoznak, hogy nem működik kielégítő módon a szociális rendszer. Azt gondolom, hogy ezen kellene javítani és nem megmagyarázni a megmagyarázhatatlant. Köszönöm szépen. (Tordai Bence tapsol.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg miniszterhelyettes urat. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Abban egyetértünk, hogy a szociális dolgozók bérét tovább kell növelni, hiszen a kormányzásunk elején egy átlagos szociális bér 137 ezer forint bruttó volt  137 ezer! Most ez valahol 400 ezer forint környékén van átlagban bruttóban, de nyilván egyetértek önnel abban, hogy ezt tovább kell emelni, csak az a baj, hogy a baloldali kormányok nem mutatták meg, hogy kell érdemben emelni ezeket a béreket. Azt viszont megmutatták, hogy kell szociális bért csökkenteni, mert egyedül az önök szövetségesei voltak azok, akik a szociális szférában dolgozók bérét csökkentették, úgy gondolták, hogy túl sokat keresnek a szociális szférában dolgozók, ezért tőlük kell elvenni. A multiktól nem vettek el, a nagy közműszolgáltatóktól nem vettek el, a szociális dolgozóktól elvettek egyhavi bért, azaz 8 százalékos bércsökkentés volt ott.

De, tisztelt képviselő úr, talán ön is itt ült már 2018 decemberében, amikor például egy nagyon fontos szociális juttatásnak, az ápolási díjnak az emeléséről döntöttünk. Amikor elkezdtük a kormányzásunkat, 15 milliárd forintot fordítottunk erre, most 91 milliárd forintot fordítunk erre, mert azóta bevezettük a gyodot, a gyermekek otthongondozási díját. De ön ezt megszavazta? Nem. Akkor miről beszélünk? Amikor ön itt képviselőként hozzájárulhatott volna ahhoz, hogy az ápolási díj radikálisan megemelkedjen, ön és egyik baloldali képviselőtársa sem nyomta meg az igen gombot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   218   218-225   226-235      Ülésnap adatai