Készült: 2024.05.09.23:32:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

101. ülésnap (2024.02.26.),  96-107. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:01


Felszólalások:   88-95   96-107   108-113      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: …lejárt az időkerete. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el a miniszterhelyettesi választ. Tájékoztatom önöket, hogy elfogadott napirendünknek megfelelően határozathozatalra a holnapi ülésnapon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Komjáthi Imre és Gurmai Zita képviselők, az MSZP-frakcióból, interpellációt nyújtottak be a belügyminiszterhez: „Ki az igazi felelős a kegyelmi ügyben? Tette egyébként bármilyen érdemi intézkedést a kormány a gyermekek védelmében a bicskei pedofilbotrány 8, illetve 12 évvel ezelőtti kirobbanása óta?” címmel. Komjáthi Imre képviselő úr helyett Gurmai Zita képviselő asszony fogja az interpellációt elmondani. Képviselő asszony, ön a szó.

DR. GURMAI ZITA (MSZP): (Mikrofonjának vezetékét igazgatva:) Hát, ahogy a kormány belegabalyodott ebbe, úgy látom, én is, de megkísérlem a…

ELNÖK: Csak bogozza ki nyugodtan, majd gyorsan visszaállítjuk az órát.

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Jó, elnézést kérek, de nem vagyok egy technikai zseni…

ELNÖK: Esetleg segítsen valaki a képviselő asszonynak. (Kézi mikrofont helyeznek dr. Gurmai Zita elé.) Köszönöm. Kérem visszaállítani az órát. Parancsoljon!

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen a rendkívül gyors segítséget.

Tisztelt Ház! A bicskei pedofilbotrány kirobbanása óta nyolc év telt el, azóta számos pedofilbotrányba keveredett a Fidesz, amit valahogy mindig megúszott a kormány. (Közbeszólás a kormánypártok soraiból: Jaj!) Miközben párttársaikat mosdatták, próbáltak úgy tenni, minthogyha a legnagyobb gyermekvédők lennének. Az ellentmondás elfedésére a kormányzati gépezet mindent bevetett, volt itt minden: törvénymódosítás, nemzeti konzultáció, közpénzből tolt propaganda. De Novák Katalin és Varga Judit közös kegyelmi ügye teljesen világossá tette, hogy ez az egész csak színjáték, amiben Balog Zoltán fideszes politikus, egyházi szereplő és egykori miniszter és még valószínűleg mások is benne voltak. Ezek a politikusok egy olyan személyt részesítettek kegyelemben, aki kiszolgáltatott, gyermekotthonban élő gyermekekkel szembeni szexuális erőszakot próbált eltussolni. Kinek és miért állt ez érdekében? Milyen szerepe volt ebben a miniszterelnöknek és másoknak? K. Endre bűnsegéd semmilyen szinten nem érdemelt kegyelmet.

A kormány tagjai már évekkel a kegyelem előtt tudtak erről az ügyről. Aztán elfelejtették? Hogyan felejthette el ez az ügyet bárki az érintett politikusok közül? Hogyan hihetjük el, hogy Orbán Viktor ne tudott volna a hozzá, a családjához, az ügyvédjeihez, a párttársaihoz több szálon kötődő elítélt kegyelméről, akár arról, hogy kért, akár arról, hogy megkapta azt? Hogy lehet, hogy Budaházy Györgyék kegyelmi kérvénye szóba került kormányülésen, miként ezt Gulyás Gergely miniszter beismerte, a bicskei pedofil bűnsegéd kegyelmi ügye pedig nem? Fideszes körökben elterjedt, hogy itt bizony egy szegény ártatlan ember meghurcolásáról van szó, nem is beszélve a két jó asszonyról mint áldozatról. Nem! Az igazi áldozatokról, a gyermekekről nem beszélnek.

Állandóan a gyermekek védelméről beszélnek, de közben valódi érdemi intézkedéseket nem tettek a gyermekvédelem területén, sőt tavaly a gyermekjogi képviselők számát harmadára csökkentették. Kevesebb szakember, kevesebb forrás  akkor pedig miről beszélnek önök? Ha a kormány valóban kiemelten fontosnak tartaná a gyermekeink védelmét, akkor fejlesztené a gyermekvédelmi rendszert.

Mindezek miatt kérdezem: mikor emelik legalább a leépítés előtti létszámra a gyermekjogi képviselők számát? Mit tett, illetve tette érdemi intézkedéseket a gyermekek védelmében a kormány a bicskei pedofilbotrány kirobbanása óta? Történteke lépések a gyermekotthonban élő gyermekek felvilágosítása, az ott dolgozók továbbképzése, a jelzőrendszer megerősítése érdekében? Miért nem a gyermekeket védi meg a kormány, miért inkább a fideszes pedofilpártolók méltóságáról beszélnek? Miért mentegetik a pedofilmosdatókat, miért nem a gyermekvédelmi rendszert erősítik? Várom válaszát. (Taps a DK, a Párbeszéd és az LMP soraiban.)

(19.00)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Rétvári Bence miniszterhelyettes úr válaszol. Öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Ha valami fontos volt ennek a kormánynak 2010 óta, az pontosan az, hogy a gyermekeket, gyermeket vállaló családokat segítse, a gyermekek felnövekedését segítse. Ezért volt minden lépésünk akár a szociális intézményrendszerben, akár máshol is; ezért fogadtuk el rögtön a kormányzásunk elején azt a büntető törvénykönyvet, amelyik az áldozatot védi, nem pedig az elkövetőknek ad különböző kibúvókat. Ez egy radikális szakítás volt az azt megelőző szemlélethez képest, ahol nem az áldozatok érdeke volt az elsődleges, hanem különböző liberális, elvont jogi elvek alapján az elkövetőknek próbáltak egérutat biztosítani egyszer vagy máskor. Azt hiszem, ez a helyes hozzáállás ebben az ügyben is, hogy mindig, minden esetben, itt is az áldozatok, a gyermekek szemszögéből kell megközelíteni az ügyet, és az ő érdekeiket kell képviselni.

Ezért volt fontos az a 2013-as törvénymódosítás, amelyben azt fogadtuk el  sajnos a baloldal ebben nem támogatott minket, ahogyan a büntető törvénykönyvnél sem , hogy akik gyermekek sérelmére követnek el súlyos bűncselekményt, azok ne végezhessenek később olyan munkát, amely a gyerekek nevelésével vagy gondozásával kapcsolatos.

Az is fontos célkitűzésünk volt, hogy a kapcsolati erőszak mint bűncselekménytípus bevezetésre kerüljön a magyar büntetőjogban, hiszen ezzel nagyon sok bántalmazott, erőszakot, megaláztatást elszenvedő együtt élő családtagot, akár férjet, feleséget, házastársat, élettársat vagy gyermeket tudunk a későbbi bántódásoktól megmenteni. De sajnos 2013-ban önök ezt nem támogatták.

Fontos volt, amiről ön is nyilván európai parlamenti képviselőként sokat hallott és sokat beszélt, úgynevezett titkos menedékházakat  shelter house  hozzunk létre. Ennek elég kiterjedt gyakorlata volt már akkor, amikor 2015-ben ezt benyújtottuk a magyar parlament elé a szociális törvény módosításaként. De sajnos a baloldal emögé sem állt oda, ebben sem nyújtott segítséget, hogy el tudjanak rejtőzködni a bántalmazók elől a kiszolgáltatott akár élettársak, házastársak vagy pedig gyermekek. Pedig ez is egy fontos előrelépés volt, sok tucat, sok száz üldöztetést szenvedőnek vagy erőszakot elszenvedőnek tudunk ezzel segíteni.

A gyermekvédelmi jelzőrendszert több törvénymódosítási csomagban erősítettük meg itt a parlamentben. 2016-ban például azt vezettük be, amit nem támogatott a baloldal, hogy ne lehessen visszautasítani a gyermekeknek akár az orvosi ellátását. De az is fontos módosítás volt, amikor arról döntöttünk, hogy akár a jelzőrendszeren, az állami szervezetrendszeren kívüli jelzéseket is ugyanúgy komolyan kell venni, és fel kell lépni a gyermekek érdekében.

Fontos volt az egységes eljárásrend bevezetése 2017-ben a javítóintézetben élő gyermekek bántalmazási eseteinek a kivizsgálására, hiszen így hatékonyabban lehet minden ilyen esetben feltérképezni, hogy mi történt valójában, és lehet rács mögé küldeni nagyon hosszú évekre azokat, akik gyerekek sérelmére követnek el valami erőszakos vagy szexuális bűncselekményt.

Szintén fontos volt a gyermekek otthongondozási díjának a bevezetése, amit a baloldal szintén nem támogatott.

Bevezettük azt a fajta módot a büntetőeljárásban, hogy a szexuálisan bántalmazott gyerekeknek nem a szokott felnőtt körülmények között, hanem sokkal inkább az ő hétköznapjaikhoz illeszkedő körülmények között, szakember jelenlétében kell csak egyszer az eljárás során elmondani, hogy mi történt velük, hogy ne traumatizáljuk őket többször. Sajnos 2018-ban ezt sem támogatták önök. Ahogyan nem támogatták a pedofil-nyilvántartás létrehozását, nem támogatták azt, hogy ne évüljenek el a súlyosabb, gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmények. Nem támogatták azt sem, hogy a gyermekpornográfia elkövetőjével szemben súlyosabb szankciók legyenek, és ne jussanak legközelebb gyermekek közelébe.

Tisztelt Képviselő Asszony! Dönthetett volna úgy a baloldal, hogy azt nézi a gyermekvédelmi törvényben, ami a gyermekek érdekeit elősegíti, ami a gyermekek védelmi szintjét növeli, ami a gyermekeket az erőszaktól jobban megóvja (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) és az erőszak elkövetőit hosszabb időre (Az elnök ismét csenget.) a börtönbe juttatja. Ezzel szemben önök nem ezt nézték ebben a törvényben, hanem azt, hogy mi az okuk arra, hogy ne kelljen megszavazniuk ezt a javaslatot. Bár ebben egyetértettünk volna! Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Kérdezem képviselő asszonyt, elfogadjae a választ. Öné a szó.

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Nem fogadom el, és szeretnék válaszolni, illetve reagálni. A bicskei pedofilbotrány kirobbanása óta, ahogyan elmondtam, nyolc év telt el, tehát pontosan tudja, hogy amiket most nekem röviden megválaszolt, ezekben valóban volt jó néhány olyan dolog, amihez bármikor lehetett volna csatlakozni. Ha megszavaztuk volna a homofóbkampányba csomagolt gyermekvédelmi törvényt és egyebeket, akkor  mondja, államtitkár úr  nem adnak kegyelmet a pedofilsegítőnek? Hát, mindig minden egyes ilyen törvényt beraknak salátatörvénybe! Ha lenne egy normális, tisztességes egyeztetés, ha a Népjóléti Bizottságban átmennének egyébként az ellenzéki javaslatok, mert van egy csomó értelmes és épkézláb javaslat (Vitályos Eszter: Csomó meg nem.)  például a mellrákkal kapcsolatosan volt egy ilyen, mindenki bólogatott, majd a végén egy nemet kaptunk.

Tehát azt szeretném mondani, hogy Novák Katalin és a Fidesz-KDNP 2021-ben megszavazták a törvényeket, és mégis kegyelmet adtak a pedofilsimogatónak. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Nem az számít, hogy mit szavazunk meg (Az elnök ismét csenget.), hiszen ők maguk is tesznek a saját törvényeikre, amit megszavaznak. Ne rajtunk kérjék számon…

ELNÖK: Képviselő asszony, az időkerete lejárt, sajnálom!

DR. GURMAI ZITA (MSZP): …a saját lelkiismeretüket! Egyébként meg… (Az elnök kikapcsolja a szónok mikrofonját.  Taps az ellenzék soraiból.)




Felszólalások:   88-95   96-107   108-113      Ülésnap adatai