Készült: 2024.05.10.06:31:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2023.11.20.),  109-116. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:30


Felszólalások:   109   109-116   117      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm miniszter úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Bedő Dávid, Gelencsér Ferenc, Szabó Szabolcs és Tompos Márton Kristóf, a Momentum képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a miniszterelnök úrnak: „Kérem, válaszoljon, Miniszterelnök Úr!” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy a Momentum frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így a miniszterelnök úrnak távolléte miatt a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Most a Momentum-frakció soron következő kérdést feltenni kívánó képviselője következik. Tisztelt Országgyűlés! Tóth Endre, a Momentum képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a külgazdasági és külügyminiszter úrnak: „Mit tesz a kormány az üldözött keresztény közösségek megsegítése érdekében?” A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Magyar Levente miniszterhelyettes urat jogosította fel. Kérdezem a képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét, vagy személyesen a miniszter úrtól kéri a választ. (Tóth Endre: Elfogadom.) Öné a szó, képviselő úr.

TÓTH ENDRE (Momentum): Köszönöm szépen. Tisztelt Államtitkár Úr! Mire számíthatnak önöktől a világ üldözött keresztény közösségei? 2016-ban fontosnak tartották egy külön helyettes államtitkárság létrehozását az üldözött keresztények megsegítésére. De mégis, mi ennek a működési modellje önöknél? Valóban meghatározzae ez az ügy a magyar külpolitikát?

Számíthate például egy távoli keresztény közösség a magyar kormányzat segítségére, ha fegyveresek támadják meg őket, akik civileket ölnek meg közülük, és etnikai tisztogatást követnek el ellenük, mindazonáltal a keresztény épített örökség és teljes kultúrájuk eltörlését akarják elérni? Kiálle értük a magyar kormány? Elítélike a keresztény közösségek elleni agressziót, a szülőföldjükről való elüldözésüket és templomaik elpusztítását? Ade érdemi diplomáciai és humanitárius segítséget az említett veszélyhelyzetekben a kormány? Várom válaszát.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Magyar Levente miniszterhelyettes, államtitkár úrnak. Parancsoljon!

MAGYAR LEVENTE külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Azt gondolom, hogy elég alaposnak tekinthető az a felsorolás, amit a képviselő úr tett a tekintetben, hogy mik ennek a programnak a célkitűzései, amelyeket az említett évtől kezdődően, tehát 2016-tól egy államtitkárság formájában lát el a kormány.

Ez az államtitkárság jelenleg a Külgazdasági és Külügyminisztérium keretein belül működik, és büszkék vagyunk arra, hogy a magyar diplomáciába gördülékenyen beillesztett és hatékony eszközként tudjuk alkalmazni a keresztény közösségek megsegítését szerte a világon, amikor arról beszélünk, hogy a segítséget oda kell vinni, ahol arra szükség van, különösképpen szívünkön viselve keresztény hittestvéreinknek a sorsát, bárhol is kerüljenek nehéz helyzetbe, bármilyen oknál fogva is, szerte a világon.

Az államtitkárság és az államtitkárság felügyelete alatt működő Hungary Helps Ügynökség évente több milliárd forintos büdzséből gazdálkodik alaptevékenységét illetően, ennek az összegnek a nagy részét olyan, főleg közel-keleti és afrikai közösségek megsegítésére fordítja, amelyek a fennálló politikai-társadalmi viszonyok okán különösen nehéz helyzetben vannak keresztényként.

Ugyanakkor vannak olyan eseti, nagyobb szabású programok is, amelyek egyedi és rendkívüli finanszírozásra tartanak számot. Ilyen például a legutóbb Horvátországban megvalósított nagyszabású beruházás, ami azt célozta, hogy az ott 2020-ban a földrengés okán összedőlt iskolát helyreállítsa, újjáépítse. Természetesen ott senki nem üldözi a keresztényeket, de egy olyan humanitárius programról van szó, amit az ügynökség professzionális, hatékony működése okán képes volt felvállalni, és a kormány nevében hatékonyan végrehajtani.

Úgyhogy azt gondolom, mindannyian büszkék lehetünk a kormánynak erre a tevékenységére, ami soha korábban nem jellemezte a magyar politikát. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm a miniszterhelyettes úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót a képviselő úrnak. Parancsoljon!

TÓTH ENDRE (Momentum): Államtitkár Úr! Szép szavakat hallottunk, de mondjuk ki az igazságot: azért a valóság nem minden esetben mutatja ezt a képet, amit ön elénk festett, hiszen nem ezt láttuk például a hegyi-karabahi események kapcsán sem.

(16.20)

Most ősszel a megindított azeri támadásban sok keresztény örmény civil halt meg, és több mint százezren kényszerültek lakóhelyük, szülőföldjük végleges elhagyására. És mi volt a magyar kormányzat reakciója? „Gratulálunk, mélyen tisztelt elnök úr!” Ezt mondta az azeri elnöknek Orbán Viktor a Türk Tanács ülésén a karabahi eseményekkel kapcsolatban. Így védik önök az üldözött keresztényeket? Mi ez, ha nem a keresztény örmények elárulása?

Kérdezem tehát államtitkár urat: ön itt a parlamentben is gratulálna az azeri elnöknek a vérontáshoz? És egyáltalán milyen létjogosultsága van az említett államtitkárságnak, ha a magyar kormány nyíltan az örmény keresztényeket támadó, templomaikat leromboló diktátor oldalára áll? Önök pedig mindössze 40 millió forintos segítséget tudnak felmutatni százezer örmény menekültnek. Elárulom, ez még szépségtapasznak is kevés, mert az üldözött keresztényeket nem egy újabb államtitkárság felállításával lehet támogatni, hanem valódi tettekkel. Azok viszont nincsenek.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg miniszterhelyettes urat. Parancsoljon!

MAGYAR LEVENTE külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Hogyha bárkinek is kétsége lenne afelől, hogy az államtitkárság és az ügynökség hatékonyan és transzparensen működik, kérem, hogy vizsgálják meg azt a több ezer projektet, amit az utóbbi években támogatni tudott, és számolják össze, hogy hány százezer emberhez ért el közvetett vagy közvetlen módon a segítségük.

Ami az örmény-azeri konfliktust illeti, tisztelt képviselő úr, ez egy évtizedes politikai konfliktus, ami többször katonai megoldásba, katonai fázisba jutott. Ennek a legutóbbi felvonásaként történt a Hegyi-Karabahban, ami történt, ez két államnak, két népnek a tragikus, sajnálatos háborúja. Ha Magyarország minden egyes kereszténynek, aki nehéz helyzetbe kerül, közvetlen tudna segíteni, az szívünk szerint való volna, de meghaladja az ország teljesítőképességét. Gondoljunk csak arra, hogy Ukrajna és Oroszország két hagyományosan, tradicionálisan több ezer éve kereszténységet valló országként ontja egymás vérét.

Nem tudunk sajnos minden keresztény mellett ott lenni és fogni a kezét, ha valamilyen külső baj éri, de természetesen az ország teljesítőképességének megfelelően folytatjuk a programokat, és különösen, ahol a kereszténységük miatt egy többségi közegben kipécézve támadnak embereket, ott leszünk mellettük, amennyire csak tudunk. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   109   109-116   117      Ülésnap adatai