Készült: 2024.05.08.07:59:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

54. ülésnap (2023.03.28.),  5-8. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:34


Felszólalások:   2-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony. A Párbeszéd képviselőcsoportjából napirend előtti felszólalásra jelentkezett Tordai Bence képviselő úr. Parancsoljon!

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Polgártársak! A tegnapi napirend előtti felszólalásában Szabó Rebeka, a Párbeszéd-Zöldek másik társelnöke bemutatta, hogy miért és hogyan fenntarthatatlan az a rendszer, amelyben élünk, az a gazdasági és ezt kiszolgáló politikai rendszer, amely azt eredményezi, hogy egészen biztosan a falnak ütközünk, ha így folytatjuk tovább.

Tényleg csak nagyon röviden két összefoglaló adatot hadd mondjak el! Minden évben elhasználjuk a Föld évi erőforrásainak 1,76 százalékszorosát, tehát egy és háromnegyed Földet használunk el minden évben, illetve csak hogy érezzük, hogy mekkora a jelentősége, mekkora a természetformáló ereje az emberi civilizációnak: a Földön élő emlősfajok össztömegének a 96 százaléka az ember és a háziállatai, tehát az emlősbiomassza 36 százaléka emberekből áll, és további 60 százaléka háziállatokból. Ez az emberi civilizáció, ez a globális kapitalizmus, ez az ipari berendezkedés szükségszerűen visz minket az állandó növekedésre kódolva a válsághoz, az összeomláshoz, az ökológiai és klímakrízishez. Csak hogy egyetlen példát mondjak erre is, 2100-ra az IPCC legfrissebb jelentése szerint, ha az előre látható legvalószínűbb forgatókönyv következik be, akkor 3,3-3,7 Celsius-fokkal lesz melegebb a Föld átlaghőmérséklete. Egy korábbi világbankos előrejelzés, modellezés szerint pedig plus 4 foknál az emberiségnek valószínűleg legfeljebb a 10 százaléka élhet túl; tehát értik, ahhoz a forgatókönyvhöz közeledünk, amelyben az emberiség 90 százaléka egy évszázadon belül kihal.

Én értem, hogy Orbán Viktor rezsimjében ez nem sokat számít, mert maga a főnök még 10-20-25 évre számíthat, és ennél többre nem terjed a politikai előrelátása sem (Zaj, felzúdulás a kormánypárti sorokban.), mi, zöldek viszont hosszú távon gondolkodunk. Én még elkaristolok itt 40-50 évig, a gyerekeim megélik a 2100-as évet, és az unokáim pedig lehet, hogy a 2150-et is. Jó lenne, ha önök is egy kicsit ezzel a fejjel gondolkodnának, mert az a rezsim, amit most itt működtetnek, egyenes úton vezet a kontrollálatlan összeomlásba és a káoszba. Nem a veszélyek évét éljük, hanem egy tartós, mély ökoszociális krízisben vagyunk benne, annak a legközepén.

És értem én, hogy globális és történeti perspektívában nézve az Orbán-rezsim egy kis pörsenés, egy aprócska gennyes góc a rendszer testén (Derültség, közbeszólások a kormánypárti sorokból.), amely majd kifakad és beheged a helye, de azért mi mégiscsak itt élünk. Ez a mi életünk, a mi itt és mostunk, úgyhogy nagyon nem mindegy, hogy a két lehetséges út közül melyiket választjuk: azt, amely nem vet számot a növekedés korlátaival, azt, amely folyamatosan hajszolva, például ahogy Kanász-Nagy Máté zöldkollégám (Derültség.) mondta, az akkugyárak idetelepítésével, a fosszilis energiák túlpörgetésével gyakorlatilag az összeomlást hozza közelebb; ezt az utat választják, vagy egy igazságos zöldfordulat útját, amely mindenkinek garantálva a méltó életminőséget, ugyanakkor mégiscsak rááll egy fenntartható visszavonulásra, és amely lehetővé tesz egy válságálló társadalmat, egy olyan jövőbarát, jövőálló zöldvilágot felépíteni itt, Magyarországon és Európában, amelynek van esélye arra, hogy alkalmazkodjon a megváltozó körülményekhez.

2024-ben, jövőre ismét két választás áll előttünk, és ugyan nemzeti szinten a hatalom gyakorlásáról most nem döntünk, de legalább ennyire fontos kérdés az, hogy helyben, a településeken, a helyi önkormányzatokban, illetve Európában az Európai Unió legfőbb döntéshozatali fórumán, ahol egyre több fontos kérdés dől el, milyen képviseletet adunk a magyaroknak. Mi a Párbeszéd-Zöldekben azt gondoljuk, hogy minél több, minél erősebb zöldképviselet van minden döntéshozatali szinten, annál jobb, ezért szorgalmazzuk, hogy itt a parlamentben is, nemzeti szinten is működjenek együtt a zölderők.

Fogjunk össze pártok, civilek, állampolgárok, és akár még önök is állítsák át az agyukat, és álljanak át a zöldútra erről a fenntarthatatlan, narancssárga, semmibe vezető kaotikus politikáról! De még talán ennél is fontosabb, hogy Európa, amely a pozitív globális változások zászlóvivője lehet, minél inkább a zöldgondolat által legyen meghatározott a következő EP-ciklusban, és ugyanígy a helyi életfeltételeket biztosító önkormányzatok is a fenntarthatóság és a válságálló, jövőbarát politika mentén gondolkozzanak. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Örömmel tapasztaltam, hogy szakmát váltott, futurológiával kezd foglalkozni. (Derültség.) Elhangzott napirend előtti felszólalására Dömötör Csaba államtitkár, miniszterhelyettes válaszol.

(9.20)

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Engedje meg, képviselő úr, hogy a magyarokra én ne mint emlősbiomasszákra hivatkozzak, mint ahogy azt ön megtette egy újféle kifejezéssel, hanem úgy, mint emberekre.

Másfelől szeretnék feltenni egy költői kérdést: ha ön szerint ez a kormány, illetve a kormánypártok pörsenést jelentenek a magyar politikában, akkor mit jelent egy olyan párt, amelyik általában az 1 százalék körül tanyázik a támogatottságát tekintve, és egyetlenegyszer sem vette a bátorságot arra, hogy önállóan elinduljon? Ha a kétharmados felhatalmazással rendelkező kormánypártok pörsenést jelentenek, akkor a Párbeszéd  vagy nem tudom már követni, hogy pontosan mi a neve, mert állandóan változtatják  micsoda? Majd alkalomadtán válaszolják meg.

Ami a környezetvédelem kérdését illeti: fontosnak tartjuk, mint ahogy a klímavédelem kérdését is. Ezért is van az, hogy Magyarország az elsők között rögzítette törvényi szinten azt a vállalást, hogy 2050-re klímasemleges országgá váljon. Szeretném felhívni a figyelmét arra, hogy 2000 óta úgy nőtt Magyarországon a bruttó hazai termék, hogy közben csökkentettük a szén-dioxid-kibocsátásunkat. Ez azt jelenti, hogy 2010 óta egységnyi GDP előállítására 27 százalékkal kisebb üvegházhatású gáz kibocsátása mellett képes a magyar gazdaság. Tehát az ipari teljesítmény nőtt, de az egységnyi kibocsátás csökkent. S ha megnézzük az uniós rangsort  mert ön hivatkozott az Európai Unióra , akkor azt láthatjuk, hogy 2020-ban hazánkban az egy főre jutó szén-dioxid-kibocsátás az uniós tagállamok között a kilencedik legjobb érték volt.

Ha a megújulókat nézzük, ott is jelentős a térnyerés. 2021-ben a naperőművek által termelt energia mennyisége 54 százalékkal nőtt a korábbi évhez képest. S ha a kormányzás elejéhez nézem, akkor még nagyobb ez az ugrás. Nekünk volt egy vitánk pár héttel ezelőtt, és önnek fogalma sem volt arról, hogy mekkora volt a napenergia részaránya a kormányzás kezdetén. Most mindegy  egy zárójeles megjegyzés: ezek után nevezik magukat zöldpolitikusnak , a lényeg az, hogy most már 11 százalék körüli, és folyamatosan rekordokat dönt a napenergia termelése Magyarországon. Nem a baloldali kormány, hanem a jobboldali kormány volt az, amelynek az idején óriásit növekedett a napenergia részaránya az áramtermelésben; ezzel szintén az uniós élmezőnyben vagyunk.

De ez nem minden a környezetvédelem területén, mert felszámoljuk az illegális hulladéklerakókat, lehetővé tesszük a műanyag palackok, valamint fémdobozok visszaváltását. Meg kell védenünk a folyóinkat, itt még sok a teendő. 32 milliárd forinttal támogatjuk a kkv-k megújulóenergia-termelését, minden újszülött után fát ültetünk, és 2030-ra azt szeretnénk elérni, hogy az ország erdővel borított területe 27 százalékra növekedjen. S akkor arról is beszélhetnénk, hogy mekkora támogatást kapnak az önkormányzatok ahhoz, hogy e-meghajtású buszok állhassanak forgalomba, miközben legalább 7500 elektromos autó megvásárlásához járultunk hozzá. A felsorolást hosszasan folytathatnám, de nem teszem, mert ezekkel önök is nagyon jól tisztában vannak.

Önök a hétvégén kongresszust tartottak  nem tudom, eze a jó szó arra, amit rendeztek, a méretét tekintve , s ha jól értjük, arról döntöttek, hogy a Párbeszéd Magyarországért helyett Párbeszéd-Zöldek lesznek. Azt kell mondjam, hogy ez a döntés kétszeresen is őszinte. Egyrészt mert már korábban elhagyták a nevükből azt, hogy „Magyarországért”. Ez stimmel is, hiszen évek óta az az érzésünk, hogy önök nem ezért az országért dolgoznak. Másfelől a „Zöldek” elnevezés is őszinte lépés, no nem azért, mert annyira következetes környezetvédő politikát folytatnának, sokkal inkább azért, mert a dollár is zöld színű, márpedig önök abban kapják a támogatásukat. Szóval, akkor lett volna pontosabb, akkor lett volna igazán pontos a névváltoztatás, ha azt választják, hogy „Párbeszéd, a zöldhasúak pártja”. (Derültség a kormánypárti oldalon.) Így lett volna a politikájuk teljes fedésben azzal, ami a nevük.

Azt szeretném önnek mondani, hogy mindaddig, amíg dollárra alapozzák a politikájukat, aligha fognak elmozdulni az 1 százalékról. Mindig voltak ebben az országban  ez a teljes képhez hozzátartozik , akik külföldről kaptak kéréseket, elvárásokat, utasításokat, de nekik valójában sohasem volt társadalmi többségük; eddig sem volt, és ezután sem lesz. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   2-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai