Készült: 2024.05.08.15:12:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2023.05.23.),  29-32. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:26


Felszólalások:   25-28   29-32   33-36      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Rétvári Bence államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Vejkey Imre, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselője jelentkezett napirend előtti felszólalásra: „Aktuális kérdésekről” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. VEJKEY IMRE (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Koronavírus-járvány, háború, elhibázott brüsszeli szankciók, vagyis az évek óta tartó csapások következtében ránk nehezedő mérhetetlen nagyságú infláció és pénzpiaci környezet a lakosság és a vállalkozások számára is drasztikusan megnövelte a kamatokat. Ebben a nehéz helyzetben legfőbb célunk továbbra is az volt, hogy megőrizzük a háztartások és a vállalkozások pénzügyi stabilitását, a lakhatás biztonságát. Éppen ezért 2022. januárban bevezettük a lakossági kamatstopot, amit 2022 novemberében a vállalkozásokra is kiterjesztettünk, majd mindezt többszörösen meghosszabbítottuk.

A lakossági kamatstop eddig mintegy 350 ezer családot védett meg a magas kamatokkal szemben, vagyis mára összesen 140 milliárd forintnyi szankciós kamatfelárat vett le a háztartások válláról. A vállalkozások pedig a rájuk védernyőként kiterjesztett kamatstop eredményeként 80-85 milliárd forintot takaríthattak meg. Ez messze felülmúlja más európai országok saját állampolgárainak nyújtott segítő szándékú intézkedéseit.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Napjaink rendkívül magas piacikamat-szintje továbbra sem teszi lehetővé a kamatstopok kivezetését, ezért újra a kamatstop meghosszabbítása mellett döntöttünk, ugyanis nem engedhetjük meg az elviselhetetlen törlesztőteher-növekedést az érintett családok és a kkv-k számára. A kamatstop meghosszabbítása 2023 második félévében családok esetében további 60 milliárd forintnyi, a vállalkozások számára pedig további 40-45 milliárd forintnyi megtakarítást eredményezhet. Így összességében már közel 330 milliárd forinttal támogatjuk a családokat és a hazai kkv-kat.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A családok és a vállalkozások megsegítésén kívül szeretném hangsúlyozni, hogy a fiatalokat is megvédjük ebben a nehéz helyzetben, háború és szankció sújtotta helyzetben. Ezért a fiatalok helyzetének javítását szem előtt tartva arról is döntöttünk, hogy 2023. július 1-jétől a költségek leszorítása érdekében bevezetünk egy rendkívül kedvezményes és több elemében ingyenes diákhitelszámlát. Az új számlát nyílt pályázaton kiválasztott pénzügyi szolgáltatók biztosítják majd, ezáltal ingyenes lesz például a havi számlavezetés, elektronikus szolgáltatások felületének használata (Arató Gergely: Azt Mészáros Lőrinc bankja fogja csinálni.), havi bankszámlakivonat és a kapcsolódó bankkártya használata is.

A bankok a kötelezően nyújtható ingyenes elemeken túlmutatóan egyébként eltérő tartalmú, de jelentősen kedvezményes szolgáltatásokat fognak nyújtani a diákhitelszámlát nyitóknak. Többek között az érintettek kedvezményt kaphatnak a lakáshitel felvételénél, az értékpapírszámla-vezetés vagy a biztosításkötés vonatkozásában is.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A háború és a szankciók sújtotta gazdasági helyzetben különösen fontos, hogy megvédjük a magyar családokat, a magyar embereket az önhibájukon kívüli körülmények folytán felmerült többletkiadásokkal szemben. Az elmúlt időszak elszállt energiaárai, a megnövekedett szállítási költségek és a soha nem látott inflációs hullám jelentős mértékben megdrágította az élelmiszerárakat is. A kormány eddig húsz intézkedést vezetett be szankciós felárak csökkentése érdekében, melyek pozitív eredményei már látszanak. Annak érdekében, hogy az infláció minél hamarabb és minél erőteljesebben csökkenjen, és ezáltal az élelmiszerárak is tovább csökkenjenek, két új intézkedés kerül bevezetésre. 2023. június 1-jétől a kiskereskedelmi üzleteknél elindul a kötelező akciózás, így minden héten a vásárlók rendelkezésére áll majd egy húsz termékből álló akciós árú élelmiszerkosár az adott boltban, amit a korábbiakhoz képest olcsóbban vásárolhatnak meg. 2023. július 1-jétől pedig a legnagyobb kereskedelmi üzletláncokra vonatkozik kötelezően az online árfigyelő rendszer, mely több mint 60 termékkörre vonatkozóan a napi és törzsvásárlói árakat tartja nyilván kereskedőnként és üzletenként.

(10.20)

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A magyar dollárbaloldallal szemben, akik egyetlen intézkedésünket sem támogatták, és akik guruló dollárokért cserébe minden erejükkel Magyarország és a magyar emberek érdekei ellen tevékenykednek, mi a jövőben is mindent meg fogunk tenni az infláció letörése és a recesszió kivédése érdekében (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), hogy megvédjük a magyar családokat, fiatalokat, nyugdíjasokat, vállalkozásokat. (Az elnök újból csenget.) Köszönjük megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönjük szépen, Vejkey Imre képviselő úr. Válaszadásra a kormány nevében megadom a szót Fónagy János államtitkár úrnak.

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Napirend előtti felszólalásában igyekezett részletesen bemutatni mindazokat az intézkedéseket, amelyeket az elhibázott szankciók sújtotta háborús gazdasági helyzetben a teljes foglalkoztatás megőrzése mellett a családok védelme érdekében hozott a kormány.

A szankciós energiaárakkal szemben a magyar családok mellett azonban alapvetően meg kell védeni az ezeket az intézkedéseket lehetővé tevő munkahelyeket, tehát a vállalkozásokat is. Az orosz-ukrán konfliktus és a brüsszeli szankciók gazdasági következményekkel járnak az Európai Unió belső piacának egészére nézve. Ez a vállalkozások versenyképességét és az ott dolgozó magyar munkavállalók munkahelyeit egyaránt veszélyezteti. Ezért számos intézkedéssel segítette és segíti a kormány a magyar vállalkozói szektort.

Engedje meg, hogy ezek közül talán a legjelentősebbeket kiemeljem! A 2023. február 1-jével indult Baross Gábor újraiparosítási hitelprogram keretében a kormány az Eximbank Zrt. által kínált, államilag támogatott, alacsony kamatozású finanszírozási konstrukciókkal segíti a hazai kkv-k és nagyvállalatok válságból való kilábalását, egyúttal az exportlehetőség további bővítését. A hitelprogram a magas kamatkörnyezet és a szigorodó banki hitelfeltételek ellensúlyozása érdekében kedvező, fix kamatozású forint- és euróalapú forgóeszköz-beruházási és zöldberuházási hitelkonstrukciókat kínál a hazai vállalatoknak, forinthitel esetében jellemzően legfeljebb 6 százalékos, euróhitel esetében pedig legfeljebb 3,5 százalékos szinten.

A hitelprogram eredetileg 200 milliárd forintos keretösszeggel került meghirdetésre. Erre azonban olyan nagy érdeklődés mutatkozott a hazai vállalkozások részéről, hogy a kormány ’23. március 10-én döntött a 700 milliárd forintos keretösszeg további 300 milliárd forinttal történő megemeléséről, így a hitelprogramra rendelkezésre álló teljes keretösszeg jelenleg 1000 milliárd forint. Ebből 600 milliárd forint a forgóeszközhitelekre, 400 milliárd forint a beruházási hitelekre használható fel.

Tisztelt Országgyűlés! Az elmúlt 20 évben a Széchenyi-kártya többször bizonyította a magyar gazdaságban, a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások életében betöltött szerepét, jelentőségét. A program szerepe és jelentősége a kkv-k életben maradásában, működésében, fejlesztési elképzeléseinek megvalósításában az utóbbi években még felértékelődött, tekintettel előbb a koronavírus, majd az azt követő és jelenleg is tartó orosz-ukrán háború által előidézett válságokra.

A Széchenyi-kártya-program a magyar gazdaságstratégiában, vállalkozásfejlesztésben, a vállalkozások finanszírozásában mára az egyik legmeghatározóbb programmá vált. Ebben a kiélezett gazdasági és finanszírozási helyzetben a hitelezés fenntartása és a recesszió elkerülése közös gazdasági és társadalmi érdekünk, ugyanúgy, mint ahogy a gazdaság gerincét alkotó hazai mikro-, kis- és középvállalkozások számára kellő időben és kellő mennyiségben elérhető finanszírozási források biztosítása is.

A jelenlegi magas kamatkörnyezetben felértékelődött a támogatott hitelek szerepe, melyek igénybevételével a hazai vállalkozások a piacinál jelentősen alacsonyabb kamatszinten juthatnak forráshoz, megtartva és elősegítve ezáltal régiós versenyképességüket, fejlődési lehetőségeiket is. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   25-28   29-32   33-36      Ülésnap adatai