Készült: 2024.05.10.14:21:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2023.11.06.),  33-36. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 8:56


Felszólalások:   29-32   33-36   37-39      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A sorban utolsóként a Fidesz képviselője kap szót. Megadom a szót Varga Judit képviselő asszonynak.

DR. VARGA JUDIT (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Engedje meg, hogy itt, az Országgyűlésben is köszöntsem önt mint az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának az új vezetőjét, és mivel sok évet töltöttünk együtt a brüsszeli frontokon, személyes meggyőződésem, hogy a legjobb kezekbe, a legkompetensebb személyhez került a tárca. Erre nagy szükség is van, hiszen egy különösen fontos időszak előtt áll most Magyarország: a 2011 első félévét követő sikeres magyar elnökség után most másodszorra, 2024. július 1-jétől fogjuk ellátni az Európai Unió tanácsi elnökségét Spanyolországot és Belgiumot követően.

Több szempontból is hungarikum lesz a magyar elnökség, hiszen olyan még nem fordult elő Európában, hogy ugyanaz a nemzeti konzervatív kormány ül most az elnöki székben, amely ’11-ben ott ült. Ez nemcsak adminisztratív, de politikai kontinuitást, folytonosságot és stabilitást is jelent Európa számára, több miniszter még személyesen is ugyanaz a miniszter, aki 2011-ben volt, ezért a szakmai felkészültség és tapasztalat adott; ezt egyébként a nyáron hozzánk ellátogató tanácsi főtitkárság munkatársai is megerősítették.

És amikor olyan hangok jönnek a baloldal irányában elfogult és sok ideológiai trend túszává vált Európai Parlamentből, miszerint meg kellene fosztani hazánkat az uniós elnökségtől, azért emlékeztetek itt mindenkit arra, hogy az Európai Parlamentnek ebben a kérdésben nem osztottak lapot. Érdemes tanulmányozni a külföldi uniós minisztertársak zsigeri reakcióját erre az újságírói kérdésre, például a belga minisztertársam anno azt mondta, hogy miért is lehetne ezt elvenni, ez nem jog, hanem egy kötelesség, és Magyarország kompetensen fogja ezt a feladatot ellátni.

Tisztelt Miniszter Úr! Európa nagyon sok kihívással, problémával küzd, látjuk a sorozatos kudarcot vallott brüsszeli válaszokat és döntéseket. Engedje meg, hogy három témakört kiemeljek: migráció, orosz-ukrán háború és az uniós költségvetés.

Migrációs kérdésben egy elhibázott, alapvetően hamis koncepcióra épülő csomag, az úgynevezett migrációs és menekültügyi paktum van most a tárgyalófelek asztalán, amely sajnos már előrehaladott fázisban van. De egyértelmű, hogy rosszak a beidegződések, az illegális migrációt és ezzel együtt a terrorizmust erősíti, illetve biztatja, bátorítja a nemzetközi embercsempész-hálózatokat. Itt az is probléma, hogy nagyon sok európai vezető túl magasra mászott a Willkommenskultur fájára, és most nehéz lejönni, és nemcsak a személyes hiúság, de sajnos a Willkommenskultur irányában kinevelt szavazótáborral szembeni megfelelési kényszer is nehezíti ezt a hátraarcot, pedig ideje lenne már a migrációs politikában irányt váltani.

Ugyanígy az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban alkalmazott európai stratégia is kudarcot vallott. Az A tervet nem sikerült végrehajtani, kellene egy B terv, dönteni kellene a stratégiáról és utána a finanszírozási kérdésekről.

És ha már uniós költségvetés, az is egyértelmű, hogy Európa túlköltekezett, elszámította magát, és most az az abszurd, groteszk helyzet állt elő, hogy azoktól az országoktól várják el, hogy fizessék a kamatokat, amelyek még egyébként a tőkét sem kapták meg, hiszen politikai zsarolás áldozatává váltak.

Úgyhogy, tisztelt miniszter úr, önhöz hasonlóan magam is azt vallom, hogy Európa csak akkor fog tudni megjavulni, ha visszatér az önálló, egymást tisztelő nemzetállamok együttműködésének a rendszeréhez, amely az európai polgárok valódi problémáira fogja megadni a válaszokat. Én biztos vagyok abban, hogy a 2024 júliusában életbe lépő magyar elnökség határozott lépéseket fog tenni egy olyan Európa irányába, amely valódi válaszokat ad a valódi problémákra, és az emberek, az állampolgárok mellett áll. Nagyon sok erőt kívánok ehhez a munkához! (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Bóka János miniszter úrnak adom meg a szót, parancsoljon!

DR. BÓKA JÁNOS európai uniós ügyekért felelős miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ezúton is szeretném megköszönni azt a munkát, amit az elnök asszony Magyarország és a magyar emberek érdekében végzett. Örülök annak, hogy folytathatjuk a közös munkát, az Országgyűlés Európai Ügyek Bizottságát én kiemelt jelentőségűnek tartom ebből a szempontból, személyesen is elkötelezett vagyok annak érdekében, hogy a minisztérium és a bizottság közötti eddigi jó munkakapcsolat folytatódhasson. Ennek jegyében számoltam be ma délelőtt a bizottság ülésén az Európai Tanács legutóbbi üléséről, és ezt a gyakorlatot a jövőben is folytatni kívánom.

Az Európai Uniós Ügyek Minisztériuma augusztus 1-je óta működik, egy rekordidő alatt létrehozott minisztériumról van szó. Ez persze önmagában nem eredmény, ez nem cél, hanem eszköz annak érdekében, hogy többek között az elnökségi felkészülésre fókuszáló magyar Európa-politika hatékony keretek között működjön.

Az elnökségi felkészülés mind tartalmi, mind szervezési, mind személyi szempontból ütemezetten halad. A Tanács júniusban elfogadta a trió elnökségi programot, ami meghatározza Spanyolország, Belgium és Magyarország együttműködését. Ennek a végrehajtása már zajlik.

Folyamatban van a magyar elnökségi program előkészítése, ennek a keretében én augusztus 1-je óta személyesen megbeszéléseket folytattam a Bizottság, az Európai Parlament, Spanyolország, Belgium, Németország, Franciaország, Svédország, Lengyelország, Portugália és Horvátország képviselőivel, az év vége előtt el fogok látogatni Olaszországba, Máltára, Luxemburgba, Szlovéniába, Dániába, Írországba és Ausztriába. Mindenkinek ilyen elszigetelődést kívánok!

Szervezési szempontból az eseménynaptár előkészítése zajlik, amely mind a formális, mind az informális eseményeket tartalmazni fogja. Ezt az év vége előtt nyilvánosságra hozzuk.

Személyi szempontból a brüsszeli állandó képviseletünk megerősítése két ütemben zajlik, az első csapat szeptember 1-jével, a következő csapat január 1-jével fogja elfoglalni állomáshelyét. Ennek az infrastrukturális feltételeit megteremtettük, a kihelyezettek képzési programja a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel, illetve a Tanács főtitkárságával együttműködésben zajlik.

(14.30)

Magyarország a lojális együttműködés szellemében pártatlan közvetítőként fogja ellátni az elnökségi feladatokat. Sem nekem, sem európai kollégáimnak nincs kétségünk a tekintetben, hogy a magyar közigazgatás és a diplomácia képes ennek a feladatnak a végrehajtására.

Ez természetesen nem jelenti azt, hogy elfelejtenénk, kik vagyunk, és azt sem jelenti, hogy elfelejtenénk, mi a felelősségünk Magyarországgal, a magyar emberekkel és egész Európával szemben. Az a célunk, hogy a magyar elnökség valódi problémákra valódi megoldásokat kínáljon. A meghatározó elnökségi prioritásunk Európa globális versenyképességének megerősítése lesz. Ez munkahelyeket és versenyképes béreket jelent, nem pedig valamilyen elvont közgazdaságtani kategória. Idetartozik a demográfiai kihívások kezelése, ami magyar kezdeményezésre került az elnökségi prioritások közé. E tekintetben mind Spanyolországgal, mind Belgiummal, mind a bennünket követő Lengyelországgal együtt fogunk működni.

A magyar elnökség prioritásai közé tartozik a kohéziós politika jövője, annak biztosítása, hogy a kohéziós politika a szerződéses célkitűzéseknek megfelelően a következő hétéves költségvetésnek is része lesz. A migráció ugyancsak elnökségi prioritás lesz. E tekintetben az Európai Unió külső határainak védelme, a harmadik országokkal folytatott együttműködés és a migráció kiváltó okainak kezelése lesz reflektorfényben. Szeretnénk megerősíteni az európai biztonság- és védelempolitikát, mindezt egy európai védelmi ipari bázisra építve, végül, de nem utolsósorban szeretnénk előrelépést elérni a bővítés területén is, különös tekintettel a Nyugat-Balkánra.

Magyarország válságok sorát követően példátlan geopolitikai bizonytalanságok között, egy intézményi átmenetben fogja ellátni az Európai Unió Tanácsának elnökségét. Mondhatnánk azt is, hogy nem sokan cserélnének velünk. Én inkább azt mondanám, hogy méltó feladat ez Magyarországnak, a magyar kormánynak, és mi nem is érnénk be ennél kevesebbel. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   29-32   33-36   37-39      Ülésnap adatai