Készült: 2024.05.12.01:00:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

103. ülésnap (2024.03.04.),  209-210. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:29


Felszólalások:   207-208   209-210   211-212      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Herczeg Tamás képviselő úr. Megadom a szót napirend utáni felszólalásra jelentkezett Z. Kárpát Dánielnek, a Jobbik képviselőjének: „Meddig még?” címmel.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ez a kormány nagyon gyakran aggatja magára a családbarát jelzőt, és érdemes szembesülnünk azzal, hogy ez a forintok és a számok szintjén egészen pontosan mit jelent. Tudjuk, hogy a családi adókedvezményt  általam támogatott módon  2011-ben alakította át a kormány. Az a helyzet, hogy ha megvizsgáljuk az akkor az egygyerekeseknek megszavazott 10 ezer forint értékét, hogy mennyi terméket, szolgáltatást lehet abból a pénzből vásárolni, ugyanezért a jószágkosárért ma már több mint 17 ezer forintot kell kiadni. Úgy is fogalmazhatunk, hogy az akkori 10 ezer forintos családi adókedvezmény nettó összege alig ér többet mára, mint 5700 forint.

Logikus lenne, hogy minden évben az infláció összegével emelje a kormány ezt az összeget, de ezt sajnos nem teszi meg. Egyedül a kétgyerekeseknél volt egy minimális beavatkozás az elmúlt években, nagyon helyesen. Az egy- és háromgyerekesek esetében folyamatosan párolog el az az összeg, amelyből a gyermekeiket tudnák nevelni, és amit a gyermekek után adókedvezmény formájában megkapnak.

A családi pótlékról is elmondható, hogy értékének több mint felét elveszítette, de a családi adókedvezményre is igaz ugyanez. Ha megvizsgáljuk a különféle termékeket, akkor a KSH adatai segítségünkre vannak. Egy babakocsi 2008-ban nagyjából olyan 41 350 forintba került. Ez a piaci átlag, tehát van ennél olcsóbb, drágább, de nagyjából 41 ezer forintba. Ma 127 900 forint ugyanez a KSH-index. Egyébként 309 százalékos drágulásról beszélünk. Vessük ezt össze azzal, hogy mind a családi pótlék, mind a családi adókedvezmény elvesztette értékének több mint felét!

De ne csak a babakocsikat vizsgáljuk, nézzük meg a gyerekcipő esetét! 2008-ban 7190 forint volt a KSH szerinti átlagára a gyerekcipőnek, ez ma több mint 13 ezer forint, 13 320, tehát a korábbi ár 185 százaléka a mai ár. Ezenközben  még egyszer mondom  a családi pótlék és az adókedvezmény is elpárologtatta értékének több mint felét.

Nézzük meg a háromgyermekesek helyzetét! Ugye, ha valaki 2011-ben három gyermeket nevelt, akkor azt látjuk, hogy már 33 ezer forintnyi családi adókedvezményre tarthatott számot, de amit akkor 33 ezer forintból meg tudott vásárolni a boltban, azért ma 57 301 forintot kell kifizetnie. Ennyivel emelte az infláció az árakat. Tehát ha megfordítjuk, az akkori 33 ezer forint alig több mint 19 ezer forintot ér mai értéken, hogyha az inflációt is figyelembe vesszük.

Ezért teljesen jogos igényünk hogy duplázzák meg a családi adókedvezmény összegét. Ezzel nagyjából behoznánk azt az elmaradást, ami az elmúlt években kipárolgott a rendszerből. Ezért állok értetlenül az előtt, hogy a kormány leszavazta ezt a duplázást.

Mi most a következő hetekben újfent lehetőséget próbálunk teremteni erre. A holnapi napon a családi pótlék megduplázásáról  szigorúan családi kártyán  szavazhatnak a tisztelt képviselőtársak. Meglátjuk, hogy bizottsági szinten bátrabbak leszneke ez ügyben, mint a családi adókedvezmény kérdésében.

De a családi adókedvezményről is mondjuk el azt, hogy a duplázás mellett az évenkénti inflációkövető emelés lenne az egyetlen értelmes lépés, amiről ez a parlament dönthetne, hiszen nyilván az volt vele a cél, hogy egyfajta biztonságérzetet kölcsönözzön a családoknak, hogy igenis erre az összegre lehet számítani, erre az értékre évről évre.

Na most, ha évről évre nem emelik meg ezt az infláció értékének megfelelően, akkor nyilván ez az összeg, ez az eszköz mint motivátor folyamatosan veszít az értékéből, és a katasztrofális, rémisztő demográfiai adatok azt mutatják, hogy sajnos a magyar fiatalok, a magyar honfitársaink nem bíznak ebben a rendszerben eléggé.

Látják, hogy elpárolog a családi pótlék és az adókedvezmény értéke, összege. Látják azt, hogy a meglehetősen mérsékelt fizetési színvonal mellett, mondjuk, az élelmiszerárak már az európai élelmiszerárak 98 százalékát elérték, a fizetés bizonyos szektorokban fele vagy egyharmada az európai átlagnak. Tehát egészen elképesztő kontraszt rajzolódik ki, és még ezt fejeli meg a kormány a gyermeknevelés büntetőadóztatásával.

Ezt teszi a 27 százalékos áfa képében a gyermeknevelési cikkeken, ami egy merénylet a magyar családosokkal szemben, hogyha az európai összevetést csináljuk. Számtalan helyen csak bizonyos gyermeknevelési cikkek vagy éppen az összes 5 százalékos, vagy nulla százalékos áfával adózik. Azt követeljük tehát, hogy a gyermeknevelési cikkek adótartamát is nullázzák le.

Ha ezen követeléseinket mind teljesítik, akkor sem lehet demográfiai csodát elérni két-három éven belül, de legalább elindulhatunk egy pozitív folyamat felé. Ezért arra kapacitálom önöket, hogy holnap kezdjék az első lépéssel, és a bizottságokban támogassák a javaslatainkat. Köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:   207-208   209-210   211-212      Ülésnap adatai