Készült: 2024.05.09.20:48:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

31. ülésnap (2022.10.24.),  31-34. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:23


Felszólalások:   27-30   31-34   35-38      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most a KDNP frakcióvezető-helyettese, Simicskó István képviselő úr következik. Parancsoljon! (Közbeszólás a DK padsoraiból: Hajrá!)

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Márai Sándor úgy fogalmazott annak idején, hogy a világ nemcsak fényes és sötét, hanem sokszor zavaros is. Manapság is talán eszünkbe juthat ez a gondolat, ezért ebben a zavaros világban nagy képesség kell ahhoz, hogy tisztán lássunk, kellő bölcsesség kell, hogy meg tudjuk ítélni a helyzetet.

Tisztelt Képviselőtársaim! Február 24e óta ismét háború van Európában. Az orosz várakozások úgy indultak, hogy egy gyors katonai győzelmet aratnak Ukrajnával szemben. Ezt követően az Európai Unió vezetői Brüsszelben különböző szankciókat hoztak Oroszország ellen, hogy megbüntessék Oroszországot mint agresszort.

(14.20)

Ők olyan várakozással tették mindezt, hogy gyorsan térdre fogják kényszeríteni Oroszországot a Brüsszelben meghozott szankciók. Azt kell hogy mondjam, hogy ezek a várakozások egyik részről sem történtek meg, nem töltötték be a hozzá fűzött reményeket, hiszen a háború pont a mai napon 8. hónapja tart Ukrajnában, elszenvedve az ukrán nép ennek a borzalmait.

A szankciós politikának köszönhetően az energiaárak az egekben járnak, emiatt jelentősen megemelkedtek mindenhol Európában a rezsiköltségek, a rezsiárak. Európa teljes lakossága saját bőrén tapasztalja a brüsszeli elit rossz intézkedéseinek katasztrofális következményeit. Tisztelt Képviselőtársaim! Talán jó azért néhány fogalmat ilyenkor tisztáznunk, hogy a szankció mit is jelent. Egy latin eredetű szóról van szó: szigorú rendelkezést, büntetést, megtorló intézkedéseket jelent. Egy 4,2 millió négyzetkilométerrel rendelkező Európai Unió, amelynek mi is részesei vagyunk, büntet, szankcionál egy 17 millió négyzetkilométerrel rendelkező, tehát több mint négyszer akkora országot, Oroszországot. Csak úgy mellesleg azt mondom, hogy 180-szor akkora Oroszország, mint Magyarország, és kétszer akkora, mint az Egyesült Államok területe. A Föld édesvízkészletének 25 százaléka Oroszország területein található, a világ legnagyobb nukleáris fegyverkészlete, nagyobb, mint az Egyesült Államoké, Oroszországban található. A világ legnagyobb földgázkészlete is Oroszország területén található, hogy csak néhány számot mondjak, tehát nemcsak katonai nukleáris nagyhatalomról, hanem energetikai nagyhatalomról is szó van.

Ezzel szemben az Európai Unió nem rendelkezik közel sem ilyen erőforrásokkal, tehát ez mindig érdekes, amikor egy kisebb egy nagyobbat próbál szankcionálni, nyilván vannak erre lehetőségek, és vannak olyan területek, ahol ezt meg is kell tenni, de az energia pont nem ez a terület. A brüsszeli szankciós politika teljes kurdarcot vallott, nyugodtan állíthatjuk.

A szankciókkal az Európai Unió a saját nemzeteit teszi tönkre, ennek már világosan látható a képe, és olyan döntéseket hoz, döntések sorozatát hozza és kényszeríti rá az európai nemzetek polgáraira, amelyben még ki sem kérték a véleményüket. Ezért tartjuk mi fontosnak, hogy a magyar kormány megkérdezi a magyar emberek véleményét a szankciós politikával kapcsolatosan: mondják el, hogy hogyan látják a brüsszeli döntéshozók a brüsszeli elit véleményét ezzel kapcsolatosan, mondják el, hogy egyetérteneke ezekkel a szankciókkal, vagy pedig nem.

Szeretném felhívni a tisztelt képviselőtársaim figyelmét Szita Károly polgármester úr kezdeményezésére, aki egyébként a Megyei Jogú Városok Országos Szövetségének elnöke is egyben, aki levelet írt Ursula von der Leyennek pont azért, hogy gondolják újra ezt a szankciós politikát, ezt az elhibázott politikát, hiszen ilyenkor leginkább a városok vezetői látják és érzékelik az emberek problémáját, és bizony sok önkormányzat intézményének a fenntartása nehézkessé válhat ennek köszönhetően. Ezen kellene változtatni Brüsszelben.

Látjuk azt, hogy a kormány, a magyar kormány kiterjeszti a kamatstopot a kis- és közepes vállalkozásokra, hiteleire, látjuk azt, hogy meghosszabbítja a hitelprogramját, a „Széchenyi Kártya” hitelprogramját is, és gyármentő programot is hirdet. Igen, ezek a helyes válaszok, tisztelt képviselőtársaim, az ilyen válságra, ezzel szemben azt látjuk, hogy a baloldal szankciópárti, sőt azt látjuk, tisztelt képviselőtársaim, hogy például Újbudán a DK-s vezetésű és momentumos többségű önkormányzati vezetés drasztikus áremelést vezetett be a bölcsődei ellátás során, a szociális intézmények esetében, az idősgondozásban és a gyermekétkeztetés területén is.

Van, ahol 66 százalékos emelést irányzott elő az ellenzéki vezetésű, baloldali vezetésű önkormányzat. Ezek a drasztikus emelések tovább nehezítik az ott élő emberek sorsát és a családok megélhetését. Mi arra szeretnénk bátorítani továbbra is a kormányt, hogy álljon ki a magyar emberek érdekei mellett, következetesen és kitartóan képviselje továbbra is a magyar álláspontot Brüsszelben és máshol is. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Fürjes Balázs államtitkár úré a szó.

DR. FÜRJES BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Mit mondtunk mi mindig is következetesen a háborúról? Azért jó is ezt felidézni, mert a baloldal számtalan alkalommal elferdíti ezt is. És mit mondunk nyár óta következetesen a szankciókról? Azért nyár óta, mert addig szankciókról szó sem volt, a háború kitörését követően az Európai Unió miniszterelnökei még úgy fogalmaztak, hogy nem lesznek energiaszankciók, majd mégis bevezették őket.

Mindvégig világosan képviselte a kormány és egyébként az Országgyűlés is, hogy Oroszország agresszor, aki nemzetközi jogot sért, és semmibe veszi egy független ország szuverenitását. Ezt elítéljük, ki kellene vonulnia, de kell béketörekvés természetesen akkor is, ha nem teszi. Mindig is ezt mondtuk, és az Országgyűlés március 10-én, még az előző kormányzati ciklusban fogadott el országgyűlési határozatot, amelynek első pontja így szól: elítéljük Oroszország katonai beavatkozását, és kiállunk Ukrajna szuverenitása, illetve területi épségének sérthetetlensége mellett. Ezt követően természetesen az Országgyűlés leszögezte azt is, hogy Magyarország alapvető célja a béke és a területén élő emberek biztonságának védelme.

Most nézzük a szankciókat! Mindig is azt mondtuk, hogy az elhibázott brüsszeli szankciós politika csak növeli a háború okozta bajt. Miért? Egy törvénytelen fegyveres agresszió esetén is bármilyen szankciónak is csak két feltétel fennállása esetén van értelme, a két feltétel fennállása esetén észszerű és hasznos dolog. Először is, a szankcióknak el kellene érniük a célzott hatást, alkalmasnak kellene lenniük arra, hogy az agresszor visszarettenjen, eltántorítsa a háborútól őt a szankció. Valamint, ez a második feltétel: nem okozhatnának a szankciók nagyobb kárt a szankciót kiszabóra, mint a szankcióval sújtott szereplőnek.

Na, most mi a helyzet ehhez képest? A brüsszeli szankciók nem tartják vissza Putyint a háborútól, nem fékezik meg az agressziót. A háború csak eszkalálódik, viszont cserébe nagyobb károkat okoznak Európának, mint Oroszországnak. Akkor, amikor a legutóbbi hétvégén az uniós csúcson a gázárakat akarta korlátozni az Unió, az végképp egy vicces dolog a közgazdaság törvényszerűségei szerint; ez egy olyan helyzet, hogy a kiszolgáltatott vevő akar diktálni az erőfölényben lévő eladónak. Ez a törpe-óriás kérdése, ugye, miniszterelnök úr is használta ezt a képes beszédet. Olyan ez, mint ha bemegy valaki a sörözőbe úgy, hogy a söröző előtt egyébként sorban állás van, vannak, akik nem jutnak be, viszont a másik söröző jó messze van, sokba kerül odamenni, még drágább is a sör, és ehhez képest elkezdi verni a pultot, hogy a csapos adja oda neki olcsóbban a sört. Aztán, ha a csapos ezt nem teljesíti, akkor sok pénzért mehet máshová sört venni.

Nem véletlen, hogy megvolt erről a véleménye az önök egyik idoljának is, bármint a baloldal egyik idoljának, Scholz kancellárnak. Ugye, Scholz kancellár azt mondta a szankciókról, hogy a gázársapka azt a veszélyt hordozná magában, hogy a termelők inkább másnak adják el a földgázt, Európába kevesebb jut belőle; Macron elnök nyilatkozatáról, az amerikaiakról már ne is beszéljünk. Ehhez képest mi fellépünk a szankciós politika ellen, és erről megkérdezzük az embereket.

A nemzeti konzultáció egy lehetőség, hogy minden magyar hallassa a hangját. A nemzeti konzultáció intézménye a magyar demokratikus diskurzus része lett, ezért is furcsa, hogy a baloldal, a magát demokratikusnak mondó baloldal ott támadja, ahol csak éri. Mi a baloldali antidemokratikus támadások ellenére biztatjuk a magyarokat, éljenek demokratikus jogaikkal, vegyenek részt a nemzeti konzultációban, hallassák a hangjukat az energiaválságot és drágaságot eredményező brüsszeli energiaszankciók ügyében is. Mi cserében vállaljuk a magyarok felé: energiaszankciók ügyében csak azt képviseljük, amivel a magyarok döntő többsége egyetért. Azt viszont érvényesíteni fogjuk tűzön-vízen át, itt az idő, hogy Európa demokratikusan megválasztott kormányai megfékezzék a demokratikus felhatalmazás nélküli ámokfutást rendező brüsszeli bürokráciát. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   27-30   31-34   35-38      Ülésnap adatai