Készült: 2024.05.20.07:48:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

95. ülésnap (2023.11.28.), 42. felszólalás
Felszólaló Tuzson Bence (Fidesz)
Beosztás igazságügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 12:30


Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TUZSON BENCE igazságügyi miniszter, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A szuverenitásunk megőrzése talán az egyik legfontosabb feladattá vált Magyarországon, és nyugodtan mondhatjuk, hogy az önök előtt fekvő alaptörvény-módosítás és törvénymódosítás is sorsfordító jelentőségű, hiszen a legutóbbi választásokat követően már bebizonyosodott, hogy bizonyos nemzetközi erők arra törekszenek, hogy beavatkozzanak a magyar választások eredményébe, és azzal, hogy beavatkoznak, bizony befolyást is tudnak szerezni Magyarországon.

Szuverenitásunkat napi szinten éri támadás, és ezekkel a támadásokkal szemben nekünk, magyaroknak folyamatosan kell védekeznünk. Nagyon erős az a törekvés, hogy a magyarok kezéből vegyék ki az önrendelkezés jogát, Európa egy birodalommá váljon, egy olyan birodalommá, amelyen belül a nemzetek, így a magyarok is csupán egy masszát képeznek. A nemzetállamok helyébe egy európai egyesült államok lép.

Ezt nem hagyhatjuk, hiszen hosszú távon óriási károkat okozhat ez Magyarországnak, Magyarország elvesztheti nyelvét, elveszti kultúráját, és elveszti hosszú távon a történelmét is. Mindezt mi, magyarok nem hagyhatjuk. Alkotmányos önazonosságunk megőrzése kiemelt feladat, és bizony komoly próbatétel is, és ennek az önazonosságnak már az utóbbi időkben komoly próbát is kellett kiállniuk.

Évek óta történnek kísérletek Magyarországon arra, hogy ezt az önazonosságot megsemmisítsék, átalakítsák, és külföldiek befolyást szerezzenek Magyarországon, külföldi személyek és szervezetek szeretnék akaratukat érvényesíteni itt, a mi országunkban. Hazánknak, minden országgyűlési képviselőnek és mindenkinek ez ellen a leghatározottabban fel kell lépni.

A legutóbbi országgyűlési választások komoly példát mutattak számunkra, azt, hogy hogyan érkeznek külföldről pénzek, hogyan próbálják a választások eredményét befolyásolni, és bizony ezt most már nemzetbiztonsági vizsgálatok is alátámasztják. Aggodalomra adhat okot Magyarországon mindez a folyamat, de a kormány, a magyar kormány kitart Magyarország önazonosságának megőrzése érdekében.

Figyelemmel kell lennünk a magyar emberek véleményére is, és ezért indított a magyar kormány nemzeti konzultációt. Hamarosan megismerhetjük a magyar emberek véleményét minden olyan kérdésben, amelyek Magyarország szuverenitása szempontjából kiemelten fontosak.

Meg kell akadályoznunk azt, hogy külföldi szereplők, külföldi személyek és szervezetek különböző támogatásokat nyújtsanak pártoknak, és befolyásolják a magyar választók akaratát úgy, hogy végül ennek az eredménye az, hogy befolyást szereznek Magyarországon. Magyarországon nem a magyar emberek akarata érvényesül, hanem a külföldi személyek és szervezetek akarata.

Magyarország a magyar embereké, a választásoknak a magyar emberek akaratát kell leképezniük. Nekünk az a feladatunk, hogy megakadályozzuk, hogy pénzzel külföldről befolyásolják a magyar emberek akaratát. Minden erőnkkel azon kell lennünk, hogy megőrizzük Magyarország szuverenitását, küzdenünk kell, és küzdeni is fogunk. Ennek érdekében került benyújtásra a mostani törvényjavaslat.

Tisztelt Országgyűlés! A mai ülésünkön tárgyalandó törvényjavaslatok szoros kapcsolatban állnak egymással, az Alaptörvény szuverenitásának védelme alkotmányos szintre kerül, és ehhez megfelelő intézményrendszer is párosul. Az Alaptörvényben meghatározott garanciákat egy másik törvény egészíti majd ki.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Azonban nemcsak erről szól a mostani törvénymódosításunk. A szuverenitás védelme mellett másfajta támadások is érik Magyarországot. A világ konfliktusokkal telivé vált, jelentősen megváltozott a biztonsági környezet.

(9.40)

Láthatjuk azt a körülöttünk levő háború esetében és a Közel-Keleten kirobbant konfliktus következtében is. Erre a magyar kormánynak, a magyar Országgyűlésnek reagálnia kell, az Alaptörvény módosításán keresztül is, és ezt tartalmazza a törvény is, amikor a honvédséggel kapcsolatos komoly újításokat vezet be. A magyar emberek biztonságának megőrzése, a magyar emberek biztonságának erősítése alapvető feladatunk, az államnak ezt a feladatát be kell töltenie.

Mindezeken túl a digitalizációról is szól a mostani alaptörvény-módosítás. Megváltozott a világ, megváltozott a környezet, megállíthatatlanul változik és fejlődik a digitalizáció; mindez komoly társadalmi változásokat is előidéz. A javaslat kifejezi azt az államcélt is, hogy a digitalizációt erősítsük meg, és az ügyek jelentős részét emeljük át a digitális térbe, az ügyintézés innentől kezdve ebben a digitális térben valósulhasson meg. A magyar emberek élete így könnyebbé válhat, és biztonságosabban tudják majd intézni az ügyeket.

Az Alaptörvény ezenfelül a választójogi szabályozásban is egy kisebb jelentőségű változást tartalmaz az idegenrendészeti jogszabályanyagon keresztül, hiszen annak a változása be fog következni, így egy fogalomváltozást, egy terminológiai változást kell bevezetni az Alaptörvénybe, ami a „huzamos tartózkodásra jogosultság” fogalmát fogja bevezetni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy bemutassam az előttünk fekvő alaptörvény-módosítással kapcsolatos javaslatot. A modern kor társadalmi kihívásai, a digitalizáció, mint említettem, valóban komoly kihívást állít az állam elé, és nemcsak az állam elé, hanem az állampolgárok elé is. A teljes társadalomban megjelenik most már ez a folyamat az infokommunikációs világ változásával, a kommunikációs trendek megváltozásával; folyamatosan láthatjuk azt, hogy a XXI. századnak egy teljesen új jelensége áll előttünk, ez a változás megállíthatatlan. Ez azonban előnyökkel is jár, és ezeket az előnyöket az államnak is ki kell használnia a saját ügyintézései során; az ügyek digitális intézését elsődlegesen át kell helyeznünk a digitális térbe, ezzel gyorsabbá válik az ügyintézés, és Magyarország is sokkal versenyképesebbé válhat. Olyan digitális felületeket kell tehát létrehoznunk, amelyek alkalmasak ennek a funkciónak a betöltésére. Ehhez szükséges, hogy egy olyan azonosító jöjjön létre, amely egyedi, általánosan használható és tartós azonosító, amelyet minden magyar állampolgár megkaphat, azonban felhasználása teljes egészében önkéntes.

A digitális állammal kapcsolatos további javaslatot egy külön törvényjavaslat tartalmazza, amely a digitális állampolgárság koncepcióját fogja bevezetni Magyarországon, szabályozza a digitális technológiák alkalmazhatóságát, az ügyintézést, és elősegíti a technológia fejlődését is. Mindez javítja majd az állampolgárok és az állam közötti interakciót, kapcsolatot, és mindezt, mint említettem, a digitális térbe helyezi.

S mivel a digitális világ nagyon gyorsan változó, egy rugalmas keretrendszert kell létrehozni, ezért a kormány felhatalmazást kap, hogy kormányrendeleti szinten szabályozzon adatkezelésre vonatkozó kérdéseket. A felhatalmazást maga az Alaptörvény adja meg.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Másfél éve háború van a szomszédunkban. Két hónapja már a Közel-Keleten is komoly fegyveres konfliktus dúl. Erre valamilyen formában reagálni kell. A veszélyek korát éljük, és ez alapjaiban változtatta meg országunk biztonsági helyzetét is. A magyar emberek joggal várják azt el, hogy Magyarország garantálja a biztonságukat, és azt, hogy Magyarország készüljön fel minden helyzetre, megfelelő felkészültségünk legyen a haza védelmére. Az Alaptörvény módosítása ezt a célt is szolgálja.

Magyarország biztonsága és védelme nemzeti ügy, ezt határozza meg az Alaptörvény jelenlegi módosítása. A béke megőrzése és a biztonság garantálása a kormány egyik legfontosabb feladata. Fontos, hogy hatékony védelmet tudjunk biztosítani, hogy a változó világban, a felgyorsult környezetben és a biztonsági kihívások változásában olyan honvédségünk legyen, amely ezekre a kihívásokra gyorsan, rugalmasan tud reagálni. Ezért a Magyar Honvédség hivatásos állományú tagjainak jogállását kormányrendeleti szinten, eredeti jogalkotói hatáskörben rendeli majd alkalmazni az Alaptörvény, azzal, hogy a részletszabályokat miniszteri rendeleti szinten is lehet kormányrendeleti felhatalmazás alapján megalkotni.

Tisztelt Országgyűlés! Az Alaptörvény megváltoztatja az érdekképviseleti rendszert is: az érdekképviseleti szervezetekre vonatkozó szabályokat kormányrendeleti szinten lehet majd meghatározni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az idegenrendészeti szabályok tekintetében is egy változás következik be. A változást az indokolja, hogy az idegenrendészeti joganyag is megváltozik Magyarországon. A választójog tekintetében a „letelepedett” és a „bevándorolt” fogalom kell hogy megváltozzék, és helyükbe a „huzamos tartózkodási jogosultsággal rendelkező” terminológia kell hogy lépjen. Ez egyébként uniós jellegű kötelezettségét Magyarországnak semmilyen szempontból nem érinti.

Az alkotmánymódosításunk első lépés afelé, hogy a szuverenitásunk védelmét intézményes szinten is képesek legyünk garantálni. A javaslat biztosítja azt, hogy Magyarországon a tisztességes választásokat egy olyan szerv ellenőrizze, amelyik független, és amely képes arra, hogy hozzájáruljon alkotmányos önazonosságunk védelméhez. Szükséges az, hogy megakadályozzuk a politikai befolyásszerzést külföldiek részéről, a választási folyamatok befolyásolását külföldi támogatások által, és erre jön létre a Szuverenitásvédelmi Hivatal, amelyet egy új törvény fog részletesen szabályozni.

Tisztelt Képviselőtársaim! A javaslat tehát több elemet tartalmaz. Egyrészt meghatározza Magyarország szuverenitásvédelmének új elemeit, lehetőséget teremt egy új hivatal létrehozására, megteremti, illetve megerősíti a magyar emberek biztonságát a most körülöttünk zajló konfliktusban és a világ változásai közepette. Célunk az, hogy Magyarország szabad ország maradhasson, egy olyan ország, amely képes reagálni a digitális kor kihívásaira is, és ezáltal a versenyképességünket is erősíteni fogja.

Tisztelt Országgyűlés! Kérem, hogy az Alaptörvény módosítását támogatni szíveskedjenek. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai