Készült: 2024.05.20.07:46:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

95. ülésnap (2023.11.28.), 133. felszólalás
Felszólaló Kanász-Nagy Máté (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:13


Felszólalások:  Előző  133  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ, az LMP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk álló indítványt az LMP támogatja, támogatni fogja, egy pozitív intézkedésről van szó itt, Nacsa Lőrinc képviselőtársam és képviselőtársai előterjesztésében, ami valóban a gyermekek után járó pótszabadság kivételét, az ehhez való hozzájutást teszi rugalmasabbá, szabadabbá, a szülők számára nagyobb mozgásteret biztosít, a családok szabadságát, lehetőségeit növeli. Ez abszolút egy olyanfajta munkavállalói, jólléti intézkedés, amit az LMP támogat, és egyébként korábban is megfogalmaztunk hasonló javaslatokat.

Természetesen nem arról van szó, hogy Nacsa Lőrinc képviselőtársam és a többi indítványozó hirtelen nagy támogatója lenne a munkásjóléti intézkedéseknek, ugyanis pont ők azok, akik az elmúlt időszakban, mondjuk, kivezették a kötelező munkavédelmi oktatást a törvényből. Vagy, ugye, ezekben a napokban Fónagy államtitkár úrral vitatkoztunk a munkavédelmi törvény módosításáról, annak egy konkrét pontjáról, ami a munkavédelmi bírságok rendszerét szabályozza jelenleg. Ezt kiemelik a törvényből, és kormányrendelet szintjére fogják emelni, ami egy bizonytalan szabályozás, mert nem tudjuk, mit fog tartalmazni ez a kormányrendelet.

De ennél is súlyosabb, ami vitát a következő nap folytattunk le Répássy államtitkár úrral, ami szintén a munkavédelmi törvényt módosítja, és a munkahelyi kötelező orvosi vizsgálatokat, az üzemorvosi vizsgálatokat, ezeknek az általános kötelező rendszerét helyezné hatályon kívül, vagy szeretnék önök hatályon kívül helyezni. Szintén különböző, egyéb jövőbeli szabályozásoktól fog függeni, hogy milyen orvosi vizsgálatokat kell majd bizonyos munkahelyeken lefolytatni, de az az általános és kötelező jelleg, ami eddig egy általános érvényű szabályozás és törvényi szintű szabályozás, az meg fog szűnni. Tehát azzal az eredménnyel jár, hogy lesznek olyan orvosi vizsgálatok, amelyeket most elvégeznek, amelyeket most kötelező elvégezni, ennél kevesebb vizsgálatot fognak elvégezni a jövőben, mert az általános kötelező jelleg meg fog szűnni. Nem tudjuk, mely munkahelyek esetében marad meg a kötelező szabályozás, mely munkahelyek esetében nem lesz kötelező. Én azt gondolom, nem vagyunk olyan jó egészségügyi állapotban sajnos itt Magyarországon, és általánosságban mondom, akár lakossági szinten, akár ezen belül, a munkavállalók szintjén, hogy megengedhetnénk magunknak akár egy orvosi vizsgálat elvesztését is, ennek a lehetőségnek az elvesztését.

Tehát ezeket a példákat csak azért hoztam, hogy nem egyfajta munkavállalói, jólléti, pozitív fordulat állt be a tisztelt kormánypártok működésében, politikájában, hanem ezt gyakorlatilag inkább egyfajta kivételként fogalmazhatjuk meg, egyfajta kivételként áll itt előttünk az a javaslat, amit Nacsa Lőrinc és képviselőtársai előterjesztettek.

Az előző parlamenti vitákon, napirendi pontok alkalmával részletesebben kifejtettem, hogy az előbbi fideszes, KDNP-s módosítások hogyan segítik az akkumulátorgyarmatosítás folyamatát. Most ettől eltekintenék, de tudják, mire gondolok, és nagyon jól tudják, hogy miért fogadják el ezeket a módosításokat, hogyan segítik a multinacionális vállalatoknak, a nagytőkének, a külföldi, távol-keleti akkumulátorgyáraknak a terjeszkedését.

Én ennek a vitának a keretein belül szeretném zárásként megragadni azt a lehetőséget, hogy egy nagyon hasonló saját javaslatomról tájékoztassam önöket, amit sajnos még az ősz folyamán, az ősz elején a vonatkozó szakbizottság nem vett tárgysorozatba, de mégiscsak most egyfajta lehetőség teremtődik, hogy beszéljek erről, és nagyon szorosan összefügg a témával, hiszen az is a pótszabadságok rendszerét szabályozta volna, illetve szabályozná.

Én itt szeretném megragadni az alkalmat, hogy egyfajta politikai alkut kössek Nacsa Lőrinccel. Én azt ajánlom képviselőtársamnak, hogy én támogatom az ő törvényjavaslatát, cserébe mi lenne, hogyha ön, képviselő úr, támogatná az én javaslatomat, amit ismét be fogok terjeszteni. Sőt, még az is lehet, hogy ez egyfajta közös beterjesztés is lehetne, hiszen miért ne, jó célt szolgálnánk ezzel.

De röviden miről van szó? Én a munka törvénykönyvét módosítottam volna, módosítanám oly módon, hogy ennek a törvénykönyvnek a 117. § (1) bekezdése egészülne ki. Ugye, ez szabályozza a pótszabadságok rendszerét. A jelenlegi szabályozás szerint azt látjuk, hogy a 25. életévtől egy nap pótszabadság jár, a 28. életévtől kettő, és ez így megy egészen a 45. életévig, ahol is tíz nap szabadság jár, pótszabadság. Utána megáll ez a folyamat, és valahogy a nyugdíjkorhatár betöltéséig nem folytatódik, nem folytatódik arányosan. Mi ezt szeretnénk arányosítani, hogy a 45. életév után is járjanak ezek a pótszabadságok, ahogy megyünk előre az életkor haladtával, egyre nagyobb számban, egyre nagyobb mértékben. Egészen oda el lehetne jutni, hogy a 63. életévtől 16 munkanap pótszabadság járna. Tehát egy komplexebb és teljesebb szabályozást alkotnánk, ahol a teljes munkavállalói életpálya alatt az egy nap pótszabadságtól a végén, a nyugdíjkorhatár betöltése előtt, eljutnánk a 16 munkanap pótszabadságig.

Ez a javaslatunk egyébként, ha úgy tetszik, egy szakszervezeti javaslatnak a felkarolása és beterjesztése volt. Ezt a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozó Szakszervezeti Szövetség, a VDSZ javasolta, és mi ezt karoltuk fel és terjesztettük be. Ennek a javaslatnak megvan a szakmai megalapozottsága, a kutatási alapja, a szakszervezettel együtt ezt a munkát elvégeztük. Ennek abszolút pozitív hatása lenne a munkaerőpiacra nézve, a munkavállalókra nézve, hiszen minden egyes plusznap szabadság segíti azt, hogy a munkavállalók idősebb korukban is többet lehessenek a családjukkal, több időt tölthessenek pihenéssel, rekreációval, adott esetben tanulással, önfejlesztéssel vagy bármivel, ami az ő fejlődésüket, testi-lelki egészségüket, pihenésüket, relaxációjukat, regenerálódásukat szolgálja.

Úgyhogy én azt javaslom, hogy én támogatom ezt a javaslatot, bármi is történjék, de én szeretném kérni Nacsa Lőrinctől is a viszonttámogatását. Tegyünk közösen a munkavállalók jólléte érdekében!

(15.10)

Egészítsük ki a javaslatot, vagy terjesszük be ezt közösen, hogy a pótszabadságok rendszerével kapcsolatban egy komplexebb és még pozitívabb előrelépést érjünk el itt, Magyarországon a magyar munkavállalók esetében.

Köszönöm szépen a szót. Várom képviselő úr reakcióját erre a kiterjesztett komplex javaslatra. Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  133  Következő    Ülésnap adatai