Készült: 2024.05.08.23:38:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

77. ülésnap (2023.07.07.),  7-8. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 4:15


Felszólalások:   4-6   7-8   9-10      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VITÁLYOS ESZTER (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Drága Pilis-Dunakanyar! A mai világ sokat beszél az egyenlőségről, de sokkal kevesebbet az igazságosságról. Pál Feri atya előadásaiban gyakorta mondja: ami egyenlő, nem biztos, hogy igazságos, és ami igazságos, az nem feltétlenül egyenlő.

2021-ben a pilis-dunakanyari emberek megkérdezésével 2030-ig szóló dinamikus stratégiát alkottunk, amelyből kiderült, hogy az otthonunk lakóinak 86 százaléka, vagyis elsöprő többsége szerint a közlekedésfejlesztés a legfontosabb feladat a régiónkban. A tisztelt Háznak tudnia kell, hogy az elmúlt évtizedekben 115 ezer főre növekedett térségünk lakossága, ugyanakkor a mai napig a nyolcvanas évek infrastruktúráját vagyunk kénytelenek használni a közlekedésben. Mára a 10-es és a 11-es számú főútjaink napi forgalma a százezres nagyságrendet súrolja.

Hiszem, hogy a lakosságszám-növekedésre lehetőségként is lehet tekinteni. Én olyan családokat, olyan fiatal munkavállalókat és kisgyermekes szülőket látok, akik otthonuknak választották ezt a csodás vidéket, óvni és továbbadni szeretnék azt a következő generációnak. Higgyék el, mi a Pilis-Dunakanyarban nem kifogásokat, hanem megoldásokat keresünk, és ehhez kérünk segítséget.

Agglomerációs térségként a baloldali kormányok alatt az európai uniós fejlesztések java részéből kiestünk, és ez minden volt, azt gondolom, csak nem igazságos. Végül nagy küzdelem árán kijártuk Brüsszelben, hogy leválhassunk Budapestről, ám az uniós pénzeket  az ellenzéki kollégák hathatós közbenjárására  azóta sem kaptuk meg; ez minden, csak nem igazságos. Majd jött a háború, az energiaválság, a szankciós gazdasági nehézségek, és a kormánynak döntenie kellett a védelem költségvetése mellett.

Ekkor ismét megértően biccentettünk, és saját kezünkbe vettük a sorsunk. Akciótervet dolgoztunk ki, és megpróbáljuk alternatív megoldásokkal átvészelni ezt az időszakot. A térség legnagyobb érintett településeinek  Szentendre, Budakalász és Pomáz  polgármestereivel többször is asztalhoz ültünk a minisztériumi illetékesekkel.

Az Átölel a Pilis-Dunakanyar Szövetség vonatkozó munkacsoportja számtalan alternatívát dolgozott ki, és javaslatot tett a tervezések megindítására vagy folytatására, a közlekedésszervezés észszerűsítésére. A kormányzat segítségével valóban igyekszünk tehermentesíteni a főútjainkat, ezért rendkívül fontos számunkra: a vasúthálózat fejlesztése, az emeletes motorvonatok beállítása, a vízi közlekedés, a HÉV és a kerékpáros-közlekedési infrastruktúra is, de az agglomeráció legnagyobb gondja továbbra is a főutak telítettsége.

Tisztelt Ház! A pilis-dunakanyari emberek okosak, szorgalmasak és összetartóak. Megértjük, hogy egyenlően felfüggesztették és felülvizsgálják a kormányzati beruházásokat. Örömmel konstatáltuk, hogy a szentendrei HÉV fejlesztése mindezek mellett is elindulhat, ugyanakkor határozottan kérem a közlekedési kormányzatot, hogy az igazságosság szempontjai szerint a beruházási tervben vegyék figyelembe az agglomerációban élők kéréseit. Az ellenzéket pedig ugyanezzel a határozottsággal arra kérem, hogy ne akadályozza tovább az országnak járó uniós pénzek megérkezését.

Az előttünk álló időszak egyetlen járható útja a cselekvés és az együttműködés útja, ebben kérem szíves támogatásukat. Én, ahogyan eddig is, ezután is ennek szellemében dolgozom a Pilis-Dunakanyarban élőkért. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

(11.00)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes asszony. Tisztelt Országgyűlés! Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Keresztes László Lóránt képviselő úr, LMP-képviselőcsoport: „Aktuális ügyek” címmel. Öné a szó, képviselő úr.




Felszólalások:   4-6   7-8   9-10      Ülésnap adatai