Készült: 2024.05.08.06:25:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

85. ülésnap (2023.10.26.),  59-66. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 13:55


Felszólalások:   47-58   59-66   67-68      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tájékoztatom képviselőtársaimat, hogy a módosító javaslatok benyújtására pénteken 16 óráig van lehetőség.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Magyarország Kormánya és a Ruandai Köztársaság Kormánya közötti légi közlekedési megállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/5653. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető. Elsőként megadom a szót Ágh Péter úrnak, az Építési és Közlekedési Minisztérium államtitkárának, a napirendi pont előterjesztőjének 30 perces időkeretben. Parancsoljon!

ÁGH PÉTER építési és közlekedési minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Arról tudom tájékoztatni az Országgyűlést, hogy mivel a két ország között korábban nem létezett kétoldalú légügyi egyezmény, ruandai részről felmerült az igény, hogy az európai légi fuvarozókkal kötött kereskedelmi megállapodások útján közvetlenül is kínáljon ruandai légi fuvarozó Budapestre légi járatokat. Ennek megvalósításához a ruandai légi fuvarozóknak megfelelő légi közlekedési jogokkal kell rendelkezniük, ami egy kétoldalú légi közlekedési egyezmény útján biztosítható.

2020. január 28-án megjelent a 8/2020. számú határozat Magyarország Kormánya és a Ruandai Köztársaság Kormánya, Magyarország Kormánya és a Kolumbiai Köztársaság Kormánya, valamint Magyarország Kormánya és a Dél-Afrikai Köztársaság Kormánya közötti légi közlekedési megállapodás létrehozására adott felhatalmazásról. Ennek birtokában tárcánk 2021. február 25-én bilaterális találkozó keretében egyeztetett Ruandával. Ennek eredményeként aláírásra került a memorandum és parafálásra a kétoldalú légügyi egyezmény. 2021. október 19-én a ruandai felet jegyzékben felkértük a szöveggel kapcsolatos végleges jóváhagyás megadására, mivel a 2021. februári tárgyaláson a részt vevők szerint maradtak előre írásban nem egyeztetett változások a szövegben. A ruandai fél a jóváhagyásról 2021. november 8-án szintén jegyzékben tájékoztatott. 2021. november 8-án megjelent a 76/2021. számú határozat Magyarország Kormánya és a Ruandai Köztársaság Kormánya közötti légi közlekedési megállapodás szövegének végleges megállapítására adott felhatalmazásról. 2021. november 10-én Szijjártó Péter külügyminiszter úr hivatalos ruandai látogatása alkalmával aláírta a megállapodást. Mivel a megállapodás 2021. november 10-én aláírásra került, a következő lépés Magyarország részéről a megállapodás kihirdetése.

A megállapodás szilárd jogi alapot biztosít a menetrend szerinti személyszállító és árufuvarozó légi járatok indítására a két ország bármely nemzetközi kereskedelmi repülőtere között. E járatok révén biztosítható lesz Ruanda, valamint Közép- és Kelet-Európa jobb légi összeköttetése. A légi közlekedési és légügyi kapcsolatok egyezményes szabályozása mindkét fél érdeke. A megállapodás létrehozása hozzájárul Magyarország afrikai irányú gazdasági kapcsolatainak erősítéséhez és elősegítheti a kétoldalú kereskedelmi-gazdasági kapcsolatok erősödését. Ebben kérjük tehát a tisztelt Ház támogatását. Köszönöm a szót. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most a vezérszónoki felszólalásokra kerül sor. Elsőként F. Kovács Sándor képviselő úr, a Fidesz képviselőcsoportjának vezérszónoka következik. Parancsoljon!

F. KOVÁCS SÁNDOR, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Kérdezhetnénk, hogy az előttünk fekvő javaslat miért is született, miért pont egy afrikai országgal, egy nem túl nagy afrikai országgal köt légügyi megállapodást a magyar kormány. De ha egy távolabbi nézőpontból figyeljük, akkor látjuk, hogy ez beillik Magyarország külpolitikájába, Magyarország külgazdasági politikájába, hiszen elmondhatjuk, hogy most már tizenegynéhány éve sikeres a keleti nyitás politikája.

Sokan lenézték Magyarország nyitását Keletre, Ázsia felé, de azóta ez beruházásokkal, befektetésekkel és együttműködési szerződésekkel lett megkoronázva. A magyar külpolitika megindult Dél felé a déli nyitás politikájában, hiszen azokkal az afrikai országokkal, amelyeket nem terhel Magyarországgal szemben gyarmati múlt miatti ellenérzés, együttműködési szerződéseket írunk alá. Támogatjuk őket, hogy fejleszteni tudják gazdaságukat, oktatásukat, egészségügyüket, hiszen ahogy a magyar külpolitika megfogalmazta, a migrációt helyben kell kezelni és nem ide kell hozni a problémákat, ezeket az országokat segíteni kell.

Az elmúlt években közel húsz afrikai országgal, így Libériával, Sierra Leone-val, Angolával, Kamerunnal, Marokkóval vagy éppen Ruandával van élő megállapodásunk, hogy ösztöndíjas hallgatókat hozzunk ide, vagy akár egészségügyi támogatást adjunk ezeknek az országoknak, például Covid-vakcinát. Az elmúlt időszakban, 2021-ben megnyitottuk a ruandai fővárosban, Kigaliban a konzulátusunkat, és ezek a kapcsolatok egyre virágzóbban fejlődnek.

Meg kell nyitni a légi közlekedés irányában is ezeket a kapcsolatokat. Az Európai Bizottság nem élt ellenvetéssel e szerződés alapján, így azt gondolom, hogy folytatható az a magyar külpolitika, külgazdasági politika, amely alapján a ruandai kormánnyal légügyi megállapodást tudunk kötni. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Mielőtt folytatnánk a vitát, engedjék meg, hogy nagy tisztelettel és sok szeretettel köszöntsem Juan Miguel Zubiri urat, a Fülöp-szigeteki Köztársaság Szenátusának elnökét (Taps.  A páholyban helyet foglaló Juan Miguel Zubiri felállva köszöni meg a tapsot.), Pia Cayetano és Joseph Victor Ejercito szenátorokat, valamint kíséretüket. (Taps.  A szenátorok felállva köszönik meg a tapsot.)

(14.10)

Nagy megtiszteltetés, hogy a diplomáciai kapcsolatok felvételének 50. évfordulója alkalmából hazánkba látogatott elnök úr, az első Fülöp-szigeteki közjogi méltóság, aki Magyarországra látogat. A két ország keresztény értékeken és kölcsönös tiszteleten alapuló baráti kapcsolatában kiemelt szerepe van a törvényhozásaink közötti együttműködésnek. Ebben kulcsszerepe van Zubiri elnök úrnak, aki a Fülöp-szigeteki-magyar baráti csoport elnökeként elkötelezetten építi a parlamenti kapcsolatokat a magyar Országgyűléssel és hazánkkal, ezzel hozzájárulva a két nép barátságához. Köszönjük, elnök úr, és Isten hozta önöket Magyarországon. (Taps.)

A vita folytatásaként pedig Nacsa Lőrinc képviselő úr következik, a KDNP képviselőcsoportjának vezérszónoka. Öné a szó, parancsoljon!

NACSA LŐRINC, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Én is a kormánypárti frakciók nevében sok szeretettel köszöntöm elnök urat és delegációját.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A vita végére kevesebben maradtunk, és még vita sincs köztünk, itt a Fidesz és a KDNP között; az ellenzék nem emelkedett szólásra ebben a törvényjavaslatban. (Z. Kárpát Dániel: Mindenki egyetért.)

Azt azért megjegyezném, tisztelt elnök asszony, a jegyzőkönyv kedvéért, hogy a mai, szerintem egyébként számos alkalommal igen fontos vitákon a Momentum, a Párbeszéd és az LMP frakciója arra nem méltatta az Országgyűlést, hogy ezeken a vitákon részt vegyenek, és akár a zárszámadás, akár bármilyen más fontos törvény, a pénzügyi közvetítő rendszerrel vagy éppen egyéb törvényekkel kapcsolatban hozzászóljon, részt vegyen ebben a vitában.

De hogy a mostani törvényjavaslatról beszéljünk, szerintünk hazánk nemzeti érdeke, hogy a világ minél több térségével partnerséget alakítson ki, és nem a kioktatás, hanem a kölcsönös párbeszéd hangján szóljunk egymáshoz. A magyar külpolitika célja ezáltal, hogy a nagyhatalmakon és a mi szövetségi rendszerünkön kívül is olyan országokkal alakítsunk ki együttműködési és kölcsönösen előnyös gazdasági, kereskedelmi és diplomáciai kapcsolatot, akikkel túl lehet lépni a különböző ideológiai kérdéseken, akikkel a kölcsönös tisztelet jegyében lehet beszélni. Afrika egy ilyen kontinens. Az Európai Unió a kioktatás hangján szól mindig az afrikai kontinensen, mi pedig a kölcsönös párbeszéd és a segítség hangján próbálunk velük beszélni.

Erről szól szerintem a mostani előterjesztés is Ruandával kapcsolatban, hiszen egy ilyen ország a 13 milliós lélekszámú, ám Magyarország területének csak egyharmadányi területű Ruanda, amely az Egyenlítő mentén a közép-afrikai térségben található.

Mi azt gondoljuk, hogy Afrika a jövő kontinense, mely számos nagyon komoly problémájával párhuzamosan is rengeteg potenciált rejt magában. Érdemes hazánknak is minél több afrikai országgal hasznos partneri, gazdasági és kereskedelmi kapcsolatot kialakítani, valamint fenntartani.

Mi látjuk azt, hogy Ruanda Afrika egyik leggyorsabban fejlődő országa. Idén nyáron Magyarország megnyitotta kereskedelmi és konzuli képviseletét Ruanda fővárosában, Kigaliban. Magyarország és Ruanda között viszont korábban nem létezett az a kétoldalú légügyi egyezmény, amelynek most a tárgyalásán itt vagyunk az Országgyűlésben, ruandai részről viszont felmerült az igény, hogy az európai légi fuvarozókkal kötött kereskedelmi megállapodások útján közvetlenül is kínáljon ruandai légi fuvarozó Budapestre légijáratokat. Ennek megvalósításához viszont van egy előfeltétel, amit nekünk, országgyűlési képviselőknek kell itt teljesíteni, hogy a ruandai légi fuvarozóknak megfelelő közlekedési jogokkal kell rendelkeznie. Egy kétoldalú légi közlekedési egyezmény útján biztosítható ez az engedély, erről tárgyalunk most itt. Köszönjük a Közlekedési Minisztérium előterjesztését.

A két ország légi közlekedési megállapodása már aláírásra került, a következő lépés Magyarország részéről az Országgyűlés általi ratifikáció.

A megállapodás szilárd jogi alapot biztosít a menetrend szerinti személyszállító és árufuvarozó légi járművek, légijáratok indítására a két ország bármely nemzetközi kereskedelmi repülőtere között. A kétoldalú kereskedelmi, gazdasági kapcsolatok erősítése érdekében ez a megállapodás hazánk számára előnyös és hasznos.

Ruandában egyébként egyre nagyobb a magyar gazdasági jelenlét, ugyanis éppen magyar vállalatok modernizálják a főváros, Kigali víztisztító rendszerét, és egyre több banki, valamint mezőgazdasági beruházást is indítanak magyar vállalatok Ruandában.

Mindemellett a magyar ösztöndíjprogram, a Stipendium Hungaricum is annyira népszerű Ruandában, hogy a legutóbbi jelentkezési időszakban a 20, Magyarország által felkínált helyre 700 hallgató jelentkezett. Tehát látszik, hogy van igény a Stipendium Hungaricumra. Éppen ezért van jelen egyébként a közép-afrikai térségben a Hungary Helps program, mert azt valljuk, hogy nem a bajt kell idehozni, hanem a segítséget kell odavinni.

A ruandai piac az egyik leggyorsabban fejlődő piac Közép-Afrikában, a magyar cégek jelen vannak, így azt gondoljuk, hogy hasznos, ha ez a megállapodás is megköttetik, és a légi közlekedési együttműködést az Országgyűlés ratifikálja, ezért a KDNP képviselőcsoportja támogatni fogja a javaslatot. Köszönöm, elnök asszony. (F. Kovács Sándor és Ágh Péter tapsol.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A vezérszónoki felszólalások végére értünk. Megkérdezem, hogy kíváne még valaki élni a felszólalás lehetőségével. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok, az általános vitát lezárom.

Megkérdezem Ágh Péter államtitkár urat, hogy kíváne válaszolni a vitában elhangzottakra. (Jelzésre:) Államtitkár úr jelzi, hogy él a lehetőséggel. 30 perces időkeret áll rendelkezésére. Parancsoljon!

ÁGH PÉTER építési és közlekedési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Ház! Szeretném megköszönni F. Kovács és Nacsa képviselő uraknak a támogató hozzászólását.

Én abban bízom, hogy Magyarországnak az a nemzetközi szerepvállalása, amely akár keleti, akár déli irányba tetten érhető, minél inkább eredményes lesz. Ha visszatekintünk az elmúlt évek eseményeire, akkor azt láthatjuk, hogy valóban nagyon komoly hozadékai voltak ennek a politikának, akár keleti, akár déli irányba is. Nyilvánvalóan a ruandai megállapodás is ezt a célt szolgálja. Ahogy a két képviselő úr is rámutatott arra, egyre inkább komoly magyar-ruandai kapcsolatok, gazdasági kapcsolatok kezdenek kialakulni, amelynek az egyik példája a főváros szennyvíztisztító rendszerének a modernizálása. De emellett utalhatunk banki vagy mezőgazdasági szerepvállalásra is. Természetesen mindemellett ki kell emelni a magyar ösztöndíjprogram népszerűségét, amely a helyi fiatalok számára biztosít magyarországi tanulást.

Azt gondolom, hogy mindezek tehát komoly eredményeket jelentő lépések voltak az elmúlt időszakban, de természetesen ezen az úton tovább kell haladni, és ennek a megállapodásnak a kihirdetése ebbe az irányba vezethet minket.

Én köszönöm szépen a frakciók támogatását, és arra kérem a tisztelt Házat, hogy a végszavazáson is mindenki álljon ezen javaslat mellé. Köszönöm a szót. (Nacsa Lőrinc tapsol.)




Felszólalások:   47-58   59-66   67-68      Ülésnap adatai