Készült: 2024.05.10.19:10:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

6. ülésnap (2022.05.23.),  123-124. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:27


Felszólalások:   121-122   123-124   125-126      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaim! A Mi Hazánk képviselőcsoportjából napirend utáni felszólalásra jelentkezett Dócs Dávid képviselő úr. Nyugodtan tegye csak fel a mikrofont, az idő majd onnan indul, amikor megadom a szót. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

DÓCS DÁVID (Mi Hazánk): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A víz szalad, de a probléma marad. A múlt héten egy hasonló eset kapcsán szólaltam fel a Házban, hiszen akkor hallhattuk, ahogy a Dobroda teljes élővilágának a pusztulásához vezetett az a szennyezés, ami Nógrád megye keleti részén sajnos tetten érhető volt, aztán ennek hatására az Ipoly folyó élővilága is károsodott. Mostani felszólalásomban pedig egy hasonló ügyre szeretném felhívni a figyelmet, annyi különbséggel, hogy ez kicsit keletebbre, Borsod megyében okoz óriási és máig megoldatlan problémákat.

(17.40)

Mint azt korábban már itt a parlamentben is megemlítettem, a Sajó felső folyásán éppen egy ökológiai katasztrófa ment végbe a szemünk előtt, és megy végbe ma is, hiszen 80 nappal a szennyezést követően sem történt sajnos semmilyen megoldás és problémakezelés.

A szlovák kormány tétlenül nézi, ahogy egy folyó élővilága pusztul ki, ami a természetre is súlyos hatást, hatásokat gyakorol. A magyar kormány pedig szintén tétlenül nézi, hogy az északi szomszédunk sajnos nem tesz semmit a probléma megoldásának az érdekében. Nem engedhetjük meg magunknak azt a kényelmet, hogy tovább várjunk, és az élővilág majd megoldja magának azt, amit az emberi gondatlanság, tudatlanság okozott.

Habár a probléma forrása jelenleg a határon túl található, mihamarabbi lépéseket kell tennünk, hogy a Sajó folyó magyarországi szakaszát ez a válság már ne érhesse el. Márpedig negyedév alatt sajnos szó szerint semmi nem történt a probléma megoldása érdekében. A vas nagyjából 24-szerese a megengedett határértéknek, míg a cink 100-szor nagyobb mennyiségben van jelen az üledékben, más nehézfémekkel együtt.

Mint ismeretes, a 2008-ban bezárt vasércbányából már február óta szivárog többek közt a vas-oxiddal, nikkellel, cinkkel, arzénnal és kénnel szennyezett víz, amely már akkor is súlyos természetkárosítást jelentett egy 30-50 kilométeres szakaszon, mégsem rendelt a szlovákiai természetvédelmi minisztérium veszélyhelyzetet, pedig nekik legalább van ilyen minisztériumuk, ha nem is működik. A bányáért felelős állami ércbányavállalat sem tartotta magát a megoldáshoz és az egyhetes kiszabott, saját maga által vállalt határidőhöz. Az ügyet annyira semmisnek tekintik, hogy alig néhányan karolták csak fel. Pedig a gond nem kicsi, és az elmúlt évtizedek tapasztalatai alapján sajnos korántsem egyedülálló. A percenként 17 liternyi szennyezett víz már több mint 2,5 tonnányi mérgező anyagot juttat a folyóba naponta, visszafordíthatatlan károkat okozva ezzel. A haltani felmérést is egy magánvállalkozó végezte el önszorgalomból, egy vízkiviteli engedély miatt. Információink is csak innen származnak, hisz a szakhatóságok sajnos csak egymásra mutogatnak. A probléma orvoslására április 4-én, két hónappal a katasztrófa után, amikor már a befolyástól 10-15 kilométerre minden elpusztult, és hivatalosan is halottnak lehetett tekinteni a Sajó felső folyását, mely csak nagyon nehezen helyrehozható ökológiai katasztrófához vezethet a Sajó további szakaszain, így hazánkban is. (Sic!)

A szlovák kormány ennek a problémának a megoldására 200 ezer euró összeget különített el, amely azóta sem lett felhasználva a minisztériumaik tehetetlensége vagy tétlensége miatt. Ha ilyen tendenciával számolunk, elkerülhetetlenné válik a felvetés, hogy fel kell készülnünk a legrosszabbra, hogy itt, Magyarországon kell megállítanunk a szennyezés továbbterjedését.

A magyar vízügy március 13-a óta tud az esetről  megjegyzem, semmilyen tájékoztatást nem kapott sajnos a szomszéd állam hasonló szervezetétől , mégsem történik semmi érdemi, a probléma pedig csak eszkalálódik. Kötelességünk megakadályozni, hogy ugyanaz a katasztrófa ne érje el Magyarország határát, minél előbb lépéseket kell tennünk, hogy se a vízzel, se pedig a hordalékkal mérgező anyag a Sajó magyarországi szakaszára ne jusson el, ne rakódjon le, ne okozzon visszafordíthatatlan vagy csak nehezen és hosszú ideig tartó vagy az alatt orvosolható károkat.

A Mi Hazánk aggódva és felelősséget érezve a környezetünkért, a természeti értékeinkért, felszólítja és kéri a magyar kormányt a mielőbbi és hathatósabb intézkedések megtételére. Köszönöm szépen a szót. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)




Felszólalások:   121-122   123-124   125-126      Ülésnap adatai