Készült: 2024.05.08.06:04:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (2023.04.03.),  23-26. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:54


Felszólalások:   19-22   23-26   27-30      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Azt gondolom, hogy sokkal jobb, ha meghallgatjuk egymást. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Arató Gergely frakcióvezető-helyettes úr, DK-képviselőcsoport: „Aktuális ügyekről” címmel. Öné a szó.

ARATÓ GERGELY (DK): „Hát kérem szépen, először is: ez még nem végleges bizonyítvány  ez csak afféle lenyomat, amit ideiglenesen kiosztottak nekem. Hogy ma van a féléves bizonyítvány-nap, az nem jelent semmit. A többiek tényleg kikapták a bizonyítványt, de az enyémet föl kellett küldeni a minisztériumba, mivel tévedések derültek ki, amiket sürgősen orvosolni kell.” Óhatatlanul Karinthynak a Magyarázom a bizonyítványom halhatatlan szavai jutnak az ember eszébe, amikor a kormánytagok magyarázkodását hallgatja arról, hogy miért nem kapta meg még mindig Magyarország a neki járó uniós forrásokat.

Lejárt a kormány által saját maga számára támasztott határidő, nem történt semmi, nem haladtak semmit. És mit mond az állítólag felelős miniszter? Navracsics Tibor szerint nem történt csúszás, nem is ez a megfelelő kifejezés arra, hogy a kormány által vállalt határidőre nem teljesültek az uniós pénzekért tett vállalások, mert Brüsszel jelezte, hogy nem gond, ha később fogadják el a számára fontos törvényjavaslatokat. Hát hogyne! A Fidesznek, bocsánat, a KDNP-nek nem gond, csak a magyar polgároknak, a gazdaságnak, az országnak. Nekik viszont nagyon nagy gond. Másfél millió forint, ennyi a tétje minden egyes polgárnak a csecsemőtől az aggastyánokig, a koldustól a miniszterelnökig, a kormány legújabb szerencsejátékának. Fejenként ugyanis másfél millió forinttól, uniós támogatástól eshetnek el a magyar polgárok a kormány felelőtlensége miatt. Olyan pénz ez, amire égető szüksége lenne az országnak. Ebből lehetne javítani az oktatás és az egészségügy helyzetén, fejleszteni az utakat és vasutakat, városokat és falvakat, védekezni a klímaváltozás ellen és csökkenteni a rezsiszámlákat. Lehetne, mondom, persze csak akkor, ha a kormány nem játssza el ezt a lehetőséget, és persze, ha utána nem lopják el a pénz nagy részét.

Azt ígérték, hogy március 31-éig beterjesztik a parlament elé, és elfogadják a szükséges törvénymódosításokat. Nem nyújtották be, és nem fogadták el. Gondolhatnánk azt, hogy a szokásos hozzá nem értésről van szó, végül is az önök igazságügyi minisztere volt az, aki azt mondta, hogy nem is tudja, hogy mit jelent az a jogállam, de most nyilvánvalóan más a helyzet. Az az igazság, hogy önök ismét megbuktak hazafiságból. Hiszen ha teljesítik a jogállami feltételeket, akkor le kellett volna mondani a korlátlan hatalmuk egy részéről, és főleg le kellett volna mondaniuk a korlátlan lopás lehetőségéről. Önök választás elé kerültek, és elbuktak. Orbán Viktornak, a Fidesznek és a KDNP-nek fontosabb a saját zsebe és a hatalma, mint a haza sorsa. Szégyen!

Dobrev Klára árnyékkormányát felelős hazafiak alkotják, éppen ezért elvégeztük önök helyett is a munkát. A DK képviselőcsoportja benyújtotta azt a törvénycsomagot, amelyik lehetővé tenné azt, hogy azonnal megérkezzenek Magyarországra az uniós források. A javaslat többek között helyreállítja az igazságszolgáltatás függetlenségét, megerősíti az Országos Bírói Tanács szerepét és hatásköreit, helyreállítja az Alkotmánybíróság függetlenségét, garantálja, hogy nem politikai, hanem szakmai alapon nevezzék ki a bírókat, alkotmánybírókat és bírósági vezetőket, az egyetemi kuratóriumokból kitiltja a politikusokat, és előírja, hogy a kuratóriumok tagjait az egyetemek polgárai válasszák. Megteremti az Európai Ügyészséghez való csatlakozás feltételeit és az ügyészség megfelelő munkájának a feltételeit, könnyíti a korrupciós bűncselekmények felderítését.

Nem kérdés, hogy mindez alapvető nemzeti érdek. Mindez olyan, amit nem azért kell egyébként törvénybe iktatnunk, és nem azért kell elfogadnunk, mert az uniós pénzekhez szükséges vagy nemcsak azért, hanem azért, mert a magyar polgárok megérdemlik, hogy a többi európai polgárhoz hasonlóan jogállamban éljenek, hogy a nekik járó uniós forrásokat és közpénzeket ne lopják el, ne famentes lombkoronasétányba fordítsák, ne Mészáros Lőrincnek adják oda napelemfejlesztésre, és még folytathatnám a végtelenségig.

(12.00)

Ez a törvényjavaslat Magyarország, a magyar polgárok alapvető érdeke. Természetesen alapvető érdeke a magyar polgároknak az is, hogy hozzájussunk ezekhez a forrásokhoz. Önök ismét döntés előtt állnak. Ismét vizsgáznak hazafiságból. Ismét eldönthetik, hogy a korlátlan hatalmukhoz és a lopáshoz ragaszkodnak, vagy az ország érdekét nézik. Ha ez utóbbit, akkor támogassák ennek a törvényjavaslatnak először a tárgysorozatba vételét, majd a napirendre vételét, végül pedig az elfogadását, mert ez az ország sorsa.

Azt kell mondanom, hogy ismét kiderült, ebből az ügyből is, hogy csak az árnyékkormány jelent reményt Magyarország számára, csak az árnyékkormány jelent reményt arra is, hogy a magyar polgárok hozzájussanak az őket megillető uniós forrásokhoz. (Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Dömötör Csaba államtitkár úr válaszol az elhangzottakra. Öné a szó, államtitkár úr.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Ha jól értem, akkor önök benyújtottak egy, az uniós pénzek hazahozatalához szükséges törvénymódosítást. Ennél nagyobb képmutatást én már rég láttam. Mert ha valaki arra kíváncsi, hogy valójában miről is van szó, ha az uniós pénzek vitáját nézzük, akkor nem az ön felszólalása, nem a törvénymódosítási javaslat, hanem a pártelnökök, a főnökük mondatai az irányadóak.

Ő pár napja a közösségimédia-oldalán tette közzé az állásfoglalását, és egészen megdöbbentő nyíltsággal beszélt arról, hogy maguk azért dolgoznak, hogy az EU ne adja oda a nekünk egyébként járó uniós forrásokat… (Kálmán Olga: Hogy ne lopjátok el! Ez nagy különbség!  Az elnök csenget.) Még mielőtt hangosabban kiabálnának, engedjék meg, hogy idézzem, hogy mit mondott: „Igen, dolgozunk azért, hogy az Európai Unió olyan feltételeket támasszon, amelyek lebontják, legalábbis meggyengítik Orbán világát.” (Arató Gergely: Így van!) Ezt a csapásirányt később egy interjúban is megerősítette. (Gréczy Zsolt: Ez a dolga az ellenzéknek!) Itt azt mondta, hogy Brüsszelben 27 úgynevezett szupermérföldkőhöz kötik az uniós pénzek folyósítását, és ő maga mondta ezekről a feltételekről, hogy ez jogi köntösbe bújtatása annak a szándéknak, hogy ezt a rendszert le kell bontani. Világos szavak, világosak, botrányosak és antidemokratikusak. Mert ezek is mutatják, hogy szó sincs itt semmiféle demokráciaféltésről, szó sincs itt valójában a jogállamiságról, sokkal inkább arról, hogy felülírják innen meg Brüsszelből a választási eredményeket.

Így már értjük, hogy miért akarnak ötödik módosítást a vagyonnyilatkozati rendszerben. Értik, négyszer kértek módosítást, majd egy ötödiket is akarnak, mintha ezen fordulna meg a magyar demokrácia. (Moraj a DK soraiban.  Az elnök csenget.) Így már értjük, hogy az oktatás területén miért kritizálnak olyan megoldásokat, amelyek vannak egyébként Németországban, Ausztriában, Franciaországban, mindezt úgy, hogy az Európai Uniónak oktatási kérdésben nincs is hatásköre. Most már értjük, hogy miért állnak elő újabb és újabb feltételekkel úgy, hogy 17-szer módosítottuk a törvényeket, 17 helyen módosítottuk a magyar törvényeket tavaly ősszel, és azt mondták, hogy az úgy elegendő.

Szóval, értjük, hogy miért akarják ezt. Egyrészt azért, mert Brüsszelben irányváltást akarnak a magyar, háborúval kapcsolatos politikában (Arató Gergely: Ugyan már!), másrészt meg azért, mert maguk kormányváltást akarnak, és ezt a brüsszeli pénzek visszatartásán keresztül akarják elérni. (Arató Gergely: Három éve zajlik az eljárás!) Ezért van az, hogy amikor itt a Házban szavazni kell a megállapodáshoz szükséges törvénymódosításokról, önök hogyan szavaznak: nem támogatják. Meg is értem, hogy most miért babrálja Arató képviselő úr a telefonját. Azért, mert amikor szavazni kell, akkor nem támogatják azt, hogy ezek a pénzek Magyarországra érjenek. (Arató Gergely közbeszól.)

Szóval, úgy állunk most, hogy az ország nem kapta meg a neki egyébként járó forrásokat, a baloldali pártok bezzeg megkapták dollárban és milliárdokban. (Kálmán Olga: Egyszerű, nem kell ellopni a pénzt!) A szó, amit keresünk ezek után, az a „szégyen”.

Tisztelt Képviselő Úr! Arra kérem önt, hogy mondja meg a főnökének, hogy a magyarok pontosan egy évvel ezelőtt világosan elmondták, hogy mit akarnak: békét és gyarapodást akarnak, és egy olyan kormányt, amely a meghatározó ügyekben az ország érdekeit nézi. Önök az uniós pénzek visszatartásáért kampányolnak, káros szankciókat támogatnak (Kálmán Olga: Amit Orbán aláír!), és még jobban belehúznák ezt az országot a háborúba, ráadásul azokkal a szereplőkkel, akik gazdasági értelemben egyszer már letérdepeltették ezt az országot.

Ez az a politika, amelyre a magyarok tavaly április 3-án nemet mondtak. Akkor is nemet mondtak, és ha ma lennének választások, akkor ma is hangos nemet mondanának. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok soraiban.  Gréczy Zsolt: Kérdezd meg Matolcsyt!  Kálmán Olga: A korrupcióra is nemet mondtak!)




Felszólalások:   19-22   23-26   27-30      Ülésnap adatai