Készült: 2024.05.08.19:42:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (2023.04.03.),  207-208. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:38


Felszólalások:   205-206   207-208   209-210      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Keresztes László Lóránt képviselő úr. Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Herczeg Tamás, a Fidesz képviselője: „A Munkácsy Negyed hét éve” címmel.

HERCZEG TAMÁS (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Ha megnézzük a „Modern városok” program körülbelül hétéves történetét és nemcsak Békéscsaba, hanem mindegyik település fejlődési folyamatát tekintjük, azt láthatjuk, hogy igaza van Gyopáros Alpár kormánybiztos úrnak, aki úgy fogalmazott több alkalommal is, hogy Békéscsaba a leginkább nyertes városok közé tartozik a „Modern városok” program tekintetében. Ez részben köszönhető annak, hogy, úgy gondolom, pontos volt a célzás, tehát azokat a társadalmi, gazdasági igényeket, amelyek a várost és a városkörnyéket jellemezték, jól tudta megfogalmazni a városvezetés, amikor 2016-ban a miniszterelnök úr és a polgármester úr aláírta a „Modern városok” programról szóló szerződést, illetve dicséri a békéscsabai tervező, előkészítő és kivitelező munkát.

Ha nagyjából megpróbáljuk végiggondolni, hogy milyen területekre fókuszál a „Modern városok” program, akkor többféle módon csoportosíthatjuk ezeket a nagy projekteket. Az egyik, mondhatjuk, a város megközelíthetősége vagy éppen elkerülhetősége szempontjából fontos. Tudjuk, hogy épül az M44-es, és most már közeli az az időpont, amikor a két utolsó szakasza is elkészül, így Békéscsaba és Budapest között hamarosan kétszer két sávon közlekedhetünk, illetve a fürjesi elkerülővel egy igen nagy teher jött le Békéscsaba városáról.

A következő ilyen elem a foglalkoztatás megőrzése, illetve a foglalkoztatási adatok javítása. A harmadik pedig a város élhetősége, a város vonzerejének növelése, ha összefoglalóan akarom mondani, talán így fogalmazható meg. Ebbe a körbe tartozik a Munkácsy-negyed programunk, mert egy másik csoportosítással azt mondhatjuk, hogy energetikai, turisztikai, kulturális, gazdaságélénkítő, sport- és egyéb célok kapcsán jöttek létre ezek a nagy fejlesztések. A Munkácsy-negyed egy sokszínű fejlesztési projekt, mondhatjuk azt is, hogy zöldszempontok figyelembevételével és érvényesítésével jön létre, turisztikai szempontú megközelítést is figyelembe vettünk, egy nagy belváros-rehabilitációs projektnek az utolsó elemeként is tekinthetünk rá, illetve természetesen turisztikai szempontból is fontos, hogy megépül a Munkácsy-negyed.

Hogy miért fontos nekünk, hogy úgy gondolunk Békéscsabára mint Munkácsy városára, illetve miért gondolunk Munkácsyra úgy, hogy számára Békéscsaba volt az otthon, szerintem talán érthető lesz, ha elmondom azt a gondolatot, amit Munkácsy Párizsban élve fogalmazott meg. „A város látképe csodálatba ejtett:”  Békéscsabáról beszél Munkácsy  „hosszú-hosszú utca, egész alacsony, széles házak, mind rendjében, sorjában, akárcsak a Rue Rivolin Párizsban. A középen, ahol az utcák metszik egymást, farkasszemet néz a két templom. Köröskörül csend. Harang zúg mélabúsan…”. Így emlékezett vissza tehát később sikerei csúcsán a Párizsban élő Munkácsy Mihály Békéscsabára, arra az otthonára, ahová nyolcéves korában került és ahol élt, de bárhol is élt a világban, mindig hazajött Békéscsabára.

A Munkácsy-negyed tehát számos programelemmel gazdagítja a várost, ezeket megpróbálom összeszedni, végigmondani. Egyrészt építkezés is zajlott, zajlik a városban. Elég, ha csak három hidat említek. Ebből két híd már elkészült, a harmadik hamarosan elbontásra kerül, és egy új híd létesül a város középpontjában, amely a kerékpárosok és a gyalogosok zavartalan, biztonságos közlekedését szolgálja majd. Megújult a múzeumunk, a Munkácsy Múzeum, részben az épület is, ugyan még van némi forráshiányunk, de biztatást kaptunk a kormányzattól a tekintetben, hogy egy ráemeléssel be tudjuk fejezni a projektnek ezt a részét. Illetve egy olyan kiállítással gazdagodott Békés megye, illetve Békéscsaba, amely párját ritkítóan izgalmas, azt hiszem, talán egész Magyarországon. A Munkácsy Emlékház, amely számos alkalommal fogadta Munkácsy Mihályt, szintén megújult, és ott is egy olyan kiállítással gazdagodtunk, amit minden érdeklődő szíves figyelmébe ajánlhatunk, aki Békéscsabára eljön.

Létrejön egy új bábszínház. A bábszínház tehát új helyszínre kerül, az Urszinyi-Beliczay-kúriát, a meglehetősen elhanyagolt állapotú épületet részben felújítjuk, részben egy új épülettag készül el, és már most, májusban a gyermeknapra biztosan elkészül az új épület, az új bábszínház. Ezzel kapcsolatban azt mondhatjuk, hogy az ország talán legmodernebb bábszínháza jön létre. Látom, eltelt öt perc, de hál’ istennek, még mindig tudnék beszélni részben az emlékházról, a Munkácsy-negyedről, az MVP-s fejlesztésekről. Úgyhogy talán ezzel is talán igazolom azt, hogy Békéscsaba nyertese a „Modern városok” programnak. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   205-206   207-208   209-210      Ülésnap adatai